Faydalı Besinler

Alerjiye İyi Gelen Bitkiler

Alerji birçok farklı sebepten kaynaklanıp her yaştan kişide kendini gösterebilmektedir. Tam da bu nedenle cinsiyet ya da yaş ayırt etmeksizin her kişinin alerji hakkında bilgi sahibi ve donanımlı olması gerekmektedir. Süreç içerisinde alerjinin ilerleme kaydettiği noktalarda sağlık durumunun ciddi bir biçimde tehlikeye girme olasılığının olduğunun da farkında olmalısınız. Özellikle çocuklarda meydana gelen alerjik ataklara karşı ebeveynlerin sürekli olarak tetikte olmaları sürecin çok daha kolay atlatılmasını sağlamaktadır. Alerjiye evde çözüm yöntemleri de değerlendirilebilir fakat durumun kökeni hakkında fikir sahibi olabilmek için öncelikle konunun uzmanında bilgi alınması daha doğru olacaktır.

Bitkisel Çözüm Yöntemleri Nelerdir?

Alerjiye iyi gelen bitkiler denildiği zaman akla ilk olarak şu seçenekler gelmektedir;

  • Isırgan otu
  • Keçiboynuzu
  • Lavanta
  • Adaçayı

Bu bitkileri kullanırken sağlık durumunuzu olumsuz yönde etkileyip etkilemeyeceği ile alakalı olarak doktorunuzdan bilgi almanız gerekmektedir. Ancak bu şekilde genel sağlık durumunuzu riske atmadan alerjik reaksiyonlara karşı bir savunma mekanizması geliştirme imkanını elde edebilirsiniz. Ayrıca düzenli olarak ilaç kullanan kişilerin bitkisel çözüm yolları aramasının çok da doğru olmayacağı ayrıca dile getirilmelidir.

Kişilerin ilaçları ile tepkimeye giren bitiler zehirlenmeleri de beraberinde getirebilmektedir. Alerjiye iyi gelen bitkiler İbrahim Saraçoğlu da bu konuda gerekli uyarıları ortaya koymaktadır. En ufak bir örnek vermek gerekirse greyfurdun birçok olumlu etkisi ve vücudun genel sağlığınız düzenleyici bir etkisi bulunmaktadır. Fakat ilaçlar ile tepkimeye girdiği zaman ilaçların etkisini kırdığı ve hatta vücutta zehirlenmenin ilk işaretlerini ortaya çıkardığı da dikkate alınması gereken detaylardan bir tanesidir.

Alerjik Astım ile Nasıl Baş Edilir?

Alerjiye iyi gelen bitkiler konusunda araştırma yapan kişilerin birçoğunun alerjik astımdan muzdarip olduğu bilinmektedir. Alerjik astım gibi kronik rahatsızlıklar ile mücadele ederken vücudunuzu yatıştıracak olan bitkisel çözümlere de bir göz atma imkanını elde edebilirsiniz. Özellikle bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirecek olan yöntemleri tercih etmeniz bu rahatsızlığın etkilerini en aza indirmenizi mümkün kılacaktır.

Astıma neden olan noktaların başında polenler gelmektedir. Bahar aylarının gelmesi ile beraber doğanın canlanması ve polenlerin de kendini gösterme süreci başlamaktadır. Kısa bir süre içerisinde gözlerde yaşarma ya da kuru öksürük belirtiler meydana geliyorsa sizin de alerjik astıma karşı önlem alma zamanınız gelmiş demektir. Doğal kürler ile polenlere karşı olan bağışıklığınızı artırma imkanını elde edebilirsiniz. Sadece polenlere değil aynı zamanda hayvan tüylerine karşı alerjisi olan kişilerin de bulunduğunun belirtilmesi gerekmektedir. Boğaz alerjisine ne iyi gelir sorusunun yanıtını araştırırken aynı zamanda alerjinin asıl kaynağına da odaklanmanız gerekmektedir. Bu şekilde rahatsızlığa kalıcı bir çözüm bulma imkanını da elde edebilirsiniz.

Besin Alerjisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Besin alerjisi çok farklı sebepler ile kendini gösterebilmektedir. Özellikle süt ve süt ürünleri konusunda büyük alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra deniz mahsulleri konusunda da insan bedeninin oldukça hassas olduğunun altı çizilmelidir. Çilek ve ananas gibi içerisinde etkin madde sayısının çok yüksek olduğu bazı meyveler de direk olarak alerjik reaksiyonu beraberinde getirmektedir.

Alerjiye iyi gelen bitkiler ile bu sorunu kısa bir sürede aşma imkanını elde edebilirsiniz. Bebeklerde ve çocuklarda bu bitkisel yöntemlerin kullanılmasının çok da mantıklı olmayacağı bilinmelidir. Bitkisel ürünler ancak ergenlik sürecinin atlatılmasından sonra kullanılmalıdır. Çok yaşlı olan kişilerde de bitkisel çözüm yollarının kullanılması mantık çerçevesinde değildir. Ters reaksiyonlara karşı çocukların ve yaşlıların bedeninin yeterli dirence sahip olamayabileceğinin de farkında olmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı