Ne Nedir?

Alfa Işınları Nedir ve Ne İşe Yarar?

Alfa ışınları, yüklü çekirdek sahibi elementlerden oluşabilen, çok hızlı ve eksenli hareket edebilme yeteneğine sahip olan, iki elektronu ayırmak için oluşmuş helyum atom topluluğudur. Radyoaktif ışınlardan bir tanesi olan alfa ışınları, tanecik özelliğine sahiptir. Amerikyum neptünyum plütonyum gibi yapay elementlerin yüklü çekirdeklerinden meydana gelebileceği gibi, uranyum ve radyum gibi doğal radyoaktif elementlerin yüklü çekirdeklerinden de meydana gelebilmektedir.

Açık havada 1 – 2 cm yol alabilen alfa ışını kıl kadar ince alana yüzeysel ve tam anlamı ile yayılabilmektedir. Alfa ışınları çok hızlı hareket edebilen, her biri iki proton ve iki nötrondan oluşan helyum atom çekirdekleridir denilebilir. Bunun dışında alfa ışınları, çok ince bir alüminyum levhası üzerinde yayılabilmektedir ve canlı doku üzerinde oldukça etkilidir. Röntgen ışınlarından yaklaşık 10 kat daha etkilidir. Bu nedenle sağlık açısından çok tehlikelidir.

Alfa Işınları Kullanım Alanı

Alfa ışınları en çok gama ışınlarının oluşmasında rol oynamaktadır. Gama ışınları alfa ve beta ışınlarının düşük enerjili türevidir. Radyoterapi tedavisinde ve kanserli hastaların tedavilerinde bu ışından yararlanılmaktadır. İlerleyen zamanlarda birçok tedavinin alfa ışınları ile yapılabileceği uzmanlar tarafından duyurulmuştur. Bu konuda geçmiş dönemde çok ciddi gelişmeler yaşanmış ve yol kat edilmiştir. Alfa ışınları, elektrik yüklü olduklarından, magnetik etkilere maruz kaldıkları zaman geçiş sapmalarına maruz kalmaktadırlar. Hastalıklarda alfa ışınlarının zararlı etkilerinin yok edilip faydaya dönüştürüleceği vurgulanmaktadır.

Alfa Işınları Zararları

Alfa ışınlar dokular üzerinde tahrip edici özelliktedir. Çok derine iner ve röntgenin 10 katı emarın ise 8 katıdır. İnsan vücudunda halıcı hasarlar bırakabilmektedir. Dikkatsizce yapılan en ufak bir harekette insanlar kör olabilir ve hatta ölebilirler. Bu konuda alfa ışınları çok titizlik ve önem istemektedir.

Alfa Işınları Nedir, Ne İşe Yarar?

Helyum atomlarının birleşmesinden oluşan ve yapısal olarak iki elektrona ayrılmış bir şekilde duran, çekirdeğinin ağır elementler içinde yer aldığı bir ışın olarak tanımlanabilmektedir. Halk arasında radyoaktif ışın olarak bilinmekte ve ışın tedavisiyle tedavi edilebilen hastalıklarda alfa ışınları kullanılmaktadır. Toryum, uranyum ve radyum gibi doğal elementlerden oluşabilmektedir. Oldukça küçük bir kullanım alanı olmasına rağmen bir hayli etkilidir.

Alfa Işınlarının Kullanım Alanı ve Yararları

Alfa ışınının yüksek enerjiyle çıkış yapan halinden kişiye entegre edilene kadar ki haline gelene kadar gama ışınlarına dönüşür ve küçülür. Bu gama ışını, alfa ve beta ışınlarını içerisinde barındırmaktadır. Gama ışınları özellikle kanserli hücrelerin tedavisinde kullanılmaktadır. Kanserli hücrelerin yok edilmesinde alternatif bir seçenek olarak tıp dünyasında yerini almıştır.

Gelişen teknoloji tıp dünyası içerisinde de alfa ışınlarını küçülterek gama ışınlarına dönüştürmeyi ve bu gama ışınlarını kanser tedavisinde kullanmayı mümkün hale getirmiştir. Gama ışınları kişinin vücudunda yer alan kötü huylu kanser hücrelerini öldürür ve vücudun başka bölgelerine yayılmalarını engeller. Belirli aralıklarla alınan bu tedavi yöntemi ağrılı ve yorucu bir tedavi süreci sonrasında kanser hücrelerinden kurtulmaya kadar gidebilmektedir.

Alfa Işını Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kanserli bir hastanın radyoaktif tedavisi görürken maruz kaldığı gama ışınları eğer çok yüksek miktarda alınırsa kişinin sağlığı için yararlı olacağından çok zararlı olabilmektedir. Tedavi süresince dikkat edilmeli ve direk tahribat yaratacak sonuçların önüne geçilmelidir. Tedavi uygulanırken doktorun gözetimi altında olunmalıdır. Alfa ışınları oldukça fazla elektrik yüklü olduklarından dolayı magnetik etkilerden uzak tutulmalıdır. Magnetik etkilerle tepkimeye girdiklerinde ışınların geçişlerin sapmalar meydana gelmekte ve bu durumda kanserli kişinin vücudunda tahribat oluşmasına neden olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı