Doğal Sağlık

Alkolün Cinselliğe Etkisi | Alkol Cinsel İsteği Arttırır Mi?

01.10.2021
45
Alkolün Cinselliğe Etkisi | Alkol Cinsel İsteği Arttırır Mi?

Alkolün Cinselliğe Etkisi; Bilindiği üzere alkol pek çok kişi hayatın vazgeçilmezlerinden biridir. Bağımlısı olmamak ile birlikte düzenli olarak alkol tüketen insanların sayısı yabana atılmayacak kadar fazladır. Ancak alkolün hem algısal hem de sağlık açısından bir takım zararlarının bulunduğu da son derece aşikar. Özellikle düzenli olarak ya da bağımlılık derecesinde alkol tüketen insanların karaciğerlerinde yağlanma görüldüğü ve bunun da hem hormonsal hem de metabolik açıdan zararlara yol açtığı söylenebilmektedir. Ayrıca durum sadece bunlarla da sınırlı değil psikolojik açıdan ve sarhoşluk durumu gerçekleştiğinde ortaya çıkan zararlar da işin cabası.

Tüm bunları zaten az çok biliyoruz ama aslında asıl merak edilen konunun alkolün cinselliğe etkisi konusu olduğunu söyleyebiliriz. Her ne kadar alkol kullanan kişiler tarafından alkolün cinselliğe olan etkisinin olumlu olduğu düşünülse ve söylense de aslında uzmanlar bu durumun tam tersi olduğunu iddia ediyorlar. Bunların nedenlerini merak edenler için, alkolün cinselliğe etkisi, olumlu ve olumsuz yönleri aşağıdaki başlıklar dahilinde verilmiştir.

Alkol Almak Cinsel İsteği Artırır mı?

Abartı olmayan miktarlarda alkol tüketmek ve bunu bağımlılık haline getirmemek şartı ile alkolün bazı faydalarının bulunduğu söylenebilir. Bunlara değinmeden önce toplum tarafından daha çok merak edilen bir sorunun üzerinde duralım; alkolün cinsel isteği artırıp artırmadığı.

Öncelikle alkol kullanan kişilerin bu konuda bazı olumlu yorumları olduğunu dile getirebiliriz. Bir- iki bardak alkol tüketen kişiler, alkolün cinsel açıdan kendilerini daha rahat daha özgüvenli ve istekli olduğunu iddia etmektedirler. Uzmanlara göre ise alkolün cinselliğe etkisi, bu sınırlar dahilinde söylenildiği gibi olabilir. Ama miktarın biraz üzerine çıkıldığında ise ( ya da kişiden kişiye göre değişen etki miktarı göz önüne alındığında ) durum tam tersi hale gelebiliyor. Bu konunun detaylarına bir sonraki alt başlık dahilinde değineceğiz zaten. O yüzden alkol almak cinsel isteği artırır mı sorusu için miktarına bağlı olarak kısmen evet cevabı verilebilir. ( bunun kişiden kişiye ve bünyeye göre değiştiğini unutmamak lazım. )

Alkol Sertleşmeyi Engeller mi?

Alkolün cinselliğe etkisi konusu dahilinde merak edilen bir diğer soru da; sertleşmeyi engelleyip engellememesidir. Yukarıda belirttiğimiz üzere az miktarda tüketilen alkol başlangıçta pek çok kişi uyarıcı görevi görebilir, sertleşmeyi sağlayabilir ve cinsel isteği artırabilir. Ancak fazla miktarda alkol tüketilmesi ise antidepresan bir etki yaratmakta ve bu sayede de sertleşmeyi engellemektedir. Ayrıca düzenli olarak ve fazla miktarda alkol tüketilmesi de cinsel hayatı, sertleşmeyi, cinsel isteği olumsuz yönlerde etkilemektedir. Uzmanlara göre kronik alkolizm olarak ifade edilen durumda, karaciğerde meydana gelen sorunlar yüzünden daha fazla östrojen sağlanmakta ve aynı zamanda sedasyon yani uygu isteğinin artmasına neden olmaktadır. bu da cinsel isteğin azalması ve performansın önemli ölçüde düşmesi anlamlarına gelmektedir.

Kadınlara baktığımızda ise pek çok kadın az miktarda alkol tükettiklerinde orgazm olabildiklerini, daha fazla zevk aldıklarını ya da daha fazla istek içerisinde olduklarını dile getirmektedir. Uzmanlara göre bu durum yine, belirtilen miktar dahilinde mümkün olabilecek bir husustur. Ancak fazla miktarda alkol tüketilmesi kadınlarda vajinal kuruluk, duyularda meydana gelen azalma nedeniyle alınan zevkin ve isteğin düşmesi gibi sorunlara yol açmaktadır. Bu yüzden fazla miktarda alınan alkolün hem kadın hem de erkek için cinsel açıdan birçok olumsuzluğa sebep olduğunu belirtebiliriz.

Bira Cinsel Gücü Artırır mı?

Alkolün cinselliğe etkisi, yukarıda belirttiğimiz ve uzmanların da söylediği üzere az miktarda tüketildiğinde olumlu olabilmektedir. Bu bağlamda bira cinsel gücü artırır mı sorusu için az miktarda tüketildiğinde isteğin ve performansın artmasını sağladığı yanıtını verebiliriz. Bunun arkasındaki sebep ise, alkolün pek çok kişiyi zihnen ve bedenen rahatlatması bunun da kişiye belirli miktarda özgüven aşılamasıdır. Haliyle kişilerin kendilerine olan güvenleri arttığında, stresten uzak daha rahat bir şekilde cinsel ilişkiye girdiklerinde, performanslarının ya da cinsel güçlerinin artması da gayet olası bir durumdur.

Bu sebeple alkolün cinsel gücü artırıp artırmadığı konusunda, az miktar tüketildiği takdirde isteği ve performansı artırdığı söylenebilmektedir.

Alkollü İlişkiye Girilir mi?

Alkolün cinselliğe etkisi konusunda belki de en çok tartışmaya neden olacak konu alkollü bir şekilde ilişkiye girmenin doğru olup olmadığıdır. Çünkü bu konuda, alkolün etkilerinin kişiden kişiye değişmesi ve her bünyede farklı zihinsel- psikolojik ya da bedensel etkilere sahip olmasıdır. Genel olarak uzmanlar ve alkol tüketen kişilerin, az miktarda alkol alınmasının cinsel isteği artırdığı yönünde açıklamalarının bulunduğunu söylemiştik. Ancak fazla miktarda alınan alkol ise hem tam tersi etkilere neden olabiliyor hem de korunmasız ilişkiye giren kişilerin farklı sorunlarla karşılaşması durumu da söz konusu olabiliyor.

Fazla tüketilen alkolün kişilerin bilinçlerini olumsuz yönde etkilemesi durumunda bazı kişilerde sarhoşluk durumunda karakter değişiklikleri de meydana gelebiliyor. Bu durumda cinsellik açısından işlenen suçlar ya da cinsel ilişki sırasında partnere zarar verme gibi durumlarla da fazlası ile karşılaşılabiliyor. Tüm bunların önüne geçilmesi ve cinsel performansın artırılması için, tüketilen alkol miktarının kısıtlanması gerektiğini hem biz hem de uzmanlar tavsiye ediyor.

Şarap Cinselliği Etkiler mi?

Yapılan araştırmalara göre 1-2 kadeh tüketilen şarabın, kadınlarda cinsel açıdan istek ve performansı artırdığı belirtilmiştir.

Hangi Alkol Cinsel İsteği Artırır?

Yapılan çalışmalar doğrultusunda, şarap, bira, tekila ve absinthe gibi alkollerin cinsel isteği uyandırdığı ve artırdığı söylenmektedir.

Alkolün Cinsel İsteğe Zararı Var mı?

Fazla miktarda tüketilen alkol, cinsel güç ve isteği olumsuz olarak etkilemektedir.

İlginizi Çekebilir;

Cinselliğe İyi Gelen Yiyecekler | Ne İyi Gelir?

Cinselliğe Faydalı Meyveler

Acı Biberin Cinselliğe Faydaları

Balık Yağının Cinselliğe Faydaları

Demir Eksikliğinin Cinselliğe Etkisi


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.