Genel Sağlık

Ara Öğünlerde Tüketilen Besinlerin Önemi

Ara öğünleri tüketmenin öncelikli amacı kişinin kan şekerini dengede tutarak acıkıp ana öğünde fazlaca yemek yemesini engellemektir. Bu şekilde gün içinde kendiniz için 2 ya da 2 ara öğün belirleyerek ana öğünlere kadar hem çok acıkmış olmazsınız hem de az az ama sık yiyerek metabolizma hızınızı yükseltmiş olursunuz. Ara öğünler genelde kişilerin akıllarına başka yiyecekler getirmektedir.

Az yenildiği için sorun olmadığını ve kendine göre masum diyebileceği türden, şekerli, çikolatalı ve zararlı abur cuburlar. Bu tür yiyecekler sizin kan şekerinizi yükselteceği için her seferinde daha çok yeme ihtiyacı duyuracaktır. Kan şekerinizdeki ani dalgalanmalar size gereğinden fazla kilo olarak geri dönebilmektedir.

Ara Öğünlerde Tüketilebilecek Sağlıklı Gıdalar

Kuru kayısı, ceviz, bir kâse yoğurt, taze meyve 1 adet, badem, kuru üzüm, yağsız salata, 1 avuç leblebi vb. Bu tür gıdalar hem sizin kan şekerinizin düşmemesine yardımcı olur hem de her gün çeşitlendirerek yemeniz sayesinde gerekli protein ve vitaminleri de vücuda kazandırması açısından önemlidir. Aynı zamanda abartmamak kaydıyla kepekli tost ekmeği be bir dilim peynir, ya da bir bardak yağsız light ayran gibi seçeneklerle de kendiniz için sağlıklı bir ara öğün atıştırmalığı uygulayabilirsiniz.

Ara Öğünlerde Nelere Dikkat Etmeliyiz

Ara öğünler muhakkak 2-3 saat aralıkları geçmemelidir. Bu saat aralıklarından uzun süre kalınması sizin de dengenizin bozulmasına sebep olacaktır. Ara öğünlerde yiyeceğiniz atıştırmalıkların porsiyonu çok önemlidir. Büyük porsiyonlar dikkat edilmezse ana öğün gibi alınıp yine amacınıza ulaşmanıza engel olacaktır. İş yerinde ya da evde rahatlıkla bulup kullanabileceğiniz gıdalar olması sebebiyle pek çok kişi için iş yerinde de kolay uygulanabilir olması size sağlayacağı faydaları göz önünde tutulduğu zaman inanılmaz olacaktır. Sağlıklı beslenmek için ilk adım ara öğünlerinizi doğru ve zamanında tüketmektir.

Ara Öğünlerde Tüketilen Besinlerin Önemi

Öncelikle eğer kişi, kilo vermek istemiyorsa ara öğün yapmasına gerek yoktur. Şayet düzenli bir şekilde kilo vermek istendiğinde mutlaka ara öğün yapılması gerekmektedir. Ara öğün, ana öğünün küçüğü olarak tanımlanabilir. Sağlıklı bir beslenme için üç ana öğün vardır. Bunlara ek olarak üç ara öğünde eklenerek gün tamamlanmalıdır. Bu şekilde alışkanlık haline getirilen beslenme biçimi ile, vücuttaki yağ yakımı, şeker dengelenmeleri düzene konularak sağlıklı bir vücuda sahip olunabilir.

Ara Öğünlerde Nasıl Olmalı, Ne Yenmelidir?

Ara öğünler, ana öğünlerden 2-5,5 saat sonra yenmelidir. Bunun nedeni, kan şekerinin 2 ile 2,5 saatte bir düşüşe geçmesidir. Şeker hastalarında bu düşüş bariz olarak hissedilebildiği gibi, sağlıklı bireylerde kan şekerinin düşmesi hissedilebilir olmamaktadır. Ara öğünü açlıkla karıştırmamak gerekir, ara öğünler acıkıldığı için yenmez. Sadece kan şekeri düştüğü için yenir. Esasında ara öğün, vücuttaki kan şekeri değerlerindeki dalgalanmaları dengelemek için yapılan bir beslenme biçimidir.

Sürekli ara öğün yapıldığı durumlarda, tatlı, şekerli yiyeceklere olan ihtiyaç azaldığından kilo alımında da denge sağlanmış olur. Ara öğünlerde karbonhidratı bol besinlerden uzak durularak, meyve, süt, yoğurt, salata gibi ürünler tüketilmelidir. Bu besinler tüketilirken tek başlarına tüketilmemelidirler. Mesela bir elma yenecekse, yanında süt ya da yoğurt tercih edilmelidir. Yoğurt yenilecekse yanında salata tercih edilmelidir.

Ara Öğün Yapılmazsa Ne Olur?

Ara öğünün yapılmadığı durumlarda, örneğin kahvaltıdan sonra ara öğün yapılmadan öğle yemeği yenildiğinde ya da öğle yemeği yenildikten sonra ara öğün yapılmadan direk akşam yemeği yenildiğinde kan şekerinin çok düşmüş olduğu görülmektedir. Bu da vücutta yağlanmaya sebep olmaktadır. Ara öğünün düzenli yapıldığı durumlarda, kandaki şeker değeri stabil kaldığından, yağ yakımı da otomatik yapılmaktadır. Bu da vücudun sağlıklı kalmasını sağlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı