Anasayfa / Ne Nedir? / Argan Yağı Nedir?

Argan Yağı Nedir?

Argan, Afrika’nın kuzey bölgesinde yetişen Fas’ta bir ağaç türüdür. Yağı ise, ağacın tohumlarından çıkartılarak yapılmaktadır. Argan yağı, çok eski zamanlardan beri sağlık amaçlı kullanılarak birçok hastalığın tedavisi için tercih edilmektedir. İnsanlar için sağlık faktörü son derecede önemlidir. Buna bağlı olarak argan yağı da paralel olarak daha fazla kullanılmakta ve oldukça önem verilmektedir. Argan ağacı Türkiye’de yetişmemesinden dolayı, argan yağının bilinirliği çok fazla yoktur. Ancak bu yağ kadınların hayatında büyük bir önemi vardır. Çünkü argan yağı güzellik için kullanılmakta ve birçok kozmetik üründe tercih edilmektedir. Neredeyse saç ve cilt ürünlerinin çoğunda argan yağı mevcuttur.

Argan Yağının Faydaları Nelerdir?

Argan yağı dünyada sadece tek bir bölgede yetişmesinden dolayı son derecede kıymetlidir. Üretim aşaması da oldukça zahmetlidir. Argan yağının içerisinde bol miktarda E vitamini bulunmaktadır. Bu vitamin cildin tahriş olmasını engeller, kuruluğu giderir, cilde nem verir ve ciltteki hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Bunlara ek olarak; ayak, tırnak, cilt, saç ve vücut için bitmekle bilmeyen faydaları vardır. Kırışıklık sorunlarını gideren bu yağ, aynı zamanda selülit izlerinin tedavisini hızlandırır. Ayrıca bu yağ saçlarda kullanıldığı zaman canlılık verir, kepeği engeller, parlaklık verir ve saçın kuru kalmasını engeller. Böylelikle daha gür ve daha parlak bir saça kavuşmanıza yardımcı olur. Güzellik ve sağlık açısından önemli yararları bulunan argan yağı, doğru kullanıldığı sürece güzellik kavramına fazlasıyla etki sağlar.

Argan Yağı Nasıl Yapılmaktadır?

Argan yağı, ağaçta bulunan sert meyve kabuklarından üretilerek yapılmaktadır. Sertliği ise, badem ve ceviz kabuğunu andırmaktadır. Üretim aşamasında Argan ağacında bulunan sert kabuklu meyveler toplanır ve bu meyvelerin iç kısmında bulunan çekirdek kabukların arasından çıkartılır. Bu aşamadan sonra çekirdekler, ilk olarak kavrulur ve ardından öğütülmeye başlar. Öğütme işlemi yapılmasının hemen ardından, çekirdeklerin içerisinden bir madde çıkmaktadır. Bu madde tamamen hamurumsu bir kıvama sahiptir. Daha sonra maddenin içerisine su katılır ve yoğrulma işlemi gerçekleştirilir. Son olarak da hamur su ile beraber yoğrulurken, argan yağı ortaya çıkarılır.

Bunlara da göz at

Kolestrol Nedir? 

Kısaca kan yağı olarak bahsedebileceğimiz kolestrol lipid adıyla da anılır. Vücut için oldukça gizli bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.