Anasayfa / Faydalı Besinler / Ayak Kokusuna İyi Gelen Bitkiler?

Ayak Kokusuna İyi Gelen Bitkiler?

Ayak kokusu pek çok kişinin ortak sorunudur. Özellikle ayakkabıların çıkarılması gereken ortamlarda bu durum kişileri zor durumda bırakabiliyor. Ayak kokusunun en büyük nedenlerinden biri gün içerisinde ayakların yeteri kadar havalanmıyor olmasıdır. Özellikle ayakları çok terleyen kişiler için ayak kokusu büyük bir kâbusu oluşturmaktadır. Ayak kokusunun önüne geçebilmek için farklı bitki tedavilerini deneyebileceğiniz gibi aynı zamanda doğru ayakkabı tercihinde bulunarak da bu sorunu en aza indirebilirsiniz.

Ayak Kokusu İçin Doğal Yöntemler

Ayak kokusu pek çok kişinin kâbusu halindedir. Bu soruna kısa sürede çözüm bulmak ve kokuyu en aza indirmek için doğal yöntemleri tercih edebilirsiniz. Ayak kokusuna iyi gelen bitkiler arasında lavanta öncelikli olarak gelmektedir. Bunun yanı sıra yeşil çay da ayak kokusunu önlemek için kullanılan bitkiler arasında yer alıyor.

Lavanta Yağı İle Ayak Kokusuna Çözüm

Lavanta pek çok kötü kokunun giderilmesinde etkili olan bitkiler arasında yer almaktadır. Ayak kokusunu gidermek için lavanta yağını tercih edebilirsiniz. Lavanta yağı aynı zamanda ayakta oluşan mantarların tedavisinde de kullanılmaktadır. Lavanta yağı ile ayak kokusunu önlemek için bir kap içerisine ılık su koymanız ve bir kapak lavanta yağı eklemeniz yeterli olacaktır. Hazırlanan karışım içerisinde ayaklarınızı yaklaşık 20 dk kadar bekletmeniz gerekir. Haftada 4 defa günde ikişer kez olacak şekilde ayaklarınızı bu şekilde yıkamanız ayak kokusundan kısa sürede kurtulmanızı sağlayacaktır.

Çay İle Ayak Kokusunu Önlemek

Çay içerisinde tanik asit bulunmaktadır. Kötü kokuların ve bakterilerin giderilmesinde tanik asit oldukça önemlidir. Ayak derisinde bulunan gözeneklerin küçülterek terlemenin önüne geçmek için çay ile ayaklarınızı yıkayabilirsiniz. Bunun yanı sıra poşet çayı bir gün önceden ayakkabınızın içerisine koyarak ayak kokusunun gün içerisinde hafiflemesini de sağlayabilirsiniz. Çay ile ayak kokusunu gidermek için 2 ya da 3 adet poşet çayı demleyip bir leğen içerisinde su ile birlikte karıştırmanız gerekmektedir. Daha sonra hazırlanan karışım içerisinde ayaklarınızı masaj yaparak yıkamalısınız. Bu işlemi haftada en az üç defa tekrarlamanız kısa sürede çözüm bulmanızı sağlayacaktır.

Bunlara da göz at

Evde Enerji Veren İçecek Hazırlama

Vücudumuzun çok büyük bir  kısmının su olduğunu düşünürsek sıvı tüketiminin çok önemli olduğunu anlayabilirsiniz. Hepimiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.