Anasayfa / Genel Sağlık / Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak Mantarı Tedavisi

Çoğunlukla genç ve yetişkin erkeklerde daha fazla görülen bir deri rahatsızlığıdır. Mantar rahatsızlığı; deride, tırnakların alt kısmında çoğalan mikroskopla görülebilecek minik organizmalardır. Sıcak ve nem mantar mikrobunun en sevdiği ortamlardır. Bu ortamlarda kısa zamanda çoğalır ve yayılırlar.

Ayak Mantarı Belirtileri Nelerdir?

Ayak parmakları arasında ilk önce kaşıntı ile başlamaktadır. Daha sonra yanma, pul pul dökülme ve acı veren çatlaklar oluşmaktadır. Zamanla deride kalınlaşma, deri üzerinde küçük su kabarcıkları ayak mantarının en önemli belirtileri arasındadır. Ayak mantarı tedavisi yapılmaz ise ayak tırnaklarına da bulaşır ve ayak tırnaklarında renk değişikliğine yol açar. Renk değişikliğinin yanı sıra aynı zamanda şekil değişikliği de meydana gelir.

Ayakların sürekli kapalı kalması ve nemin uzaklaşmaması ayak mantarının ayağa yerleşmesini kolaylaştırır ve rahatsızlık daha sık görülür. Bazı durumlarda ayak mantarı ilk kez parmaklarda değil de ayak tabanında görülmeye başlar. Kepeklenme, kaşıntı ve pullanma görülür. Tedavi edilmediği zaman iki ayağa da yayılır. Ayak çevresinde bulunan diğer mikroplarda ayak mantarı olan zemine bulaşırlarsa lenfanjit veya flebit ismi verilen daha tedavisi zor bir rahatsızlık ortaya çıkar.

Ayak mantarı tedavisi yapılmaz ise mikroplar ayak, bacak ve lenf damarlarına girerek enfeksiyona neden olabilmektedir. Rahatsız olan kısımlarda kızarma, şişme, ağrı görülebilmektedir. Bazı durumlarda enfeksiyon tüm vücudu etkilemektedir.

Ayak Mantarı Bulaşıcı mı?

Mantar enfeksiyonları genellikle bulaşıcıdır. Doğrudan temas ile veya aynı eşyaları kullanım ile bulaşmaktadır. Ortak kullanım alanları; terlik, ayakkabı, havlu ve duş zemini gibi alanlar mantarın bulaşmasına yol açmaktadır.

Ayak Mantarı Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır

Ayak mantarı tedavisi için mutlaka uzman bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Çoğunlukla krem ve losyonların düzenli olarak kullanımı ile tedavisi yapılacaktır. Ayak mantarı enfeksiyon krem tedavisine dirençli ise antifungal tabletler doktorunuz tarafından verilebilir. Ayrıca antifungal spreyler ayaklara ve ayakkabıların içerisine uygulanabilmektedir. Ayak mantarı tedavisinde bazı durumlarda özel ayak banyoları da uygulanabilmektedir.

İlaç tedavileri dışında mutlaka ayaklar temiz ve kuru tutulmalıdır. Banyodan sonra ayak parmaklarının arası iyice kurulanmalıdır. Çoraplar her gün değiştirilerek, pamuklu yada nemi emici çoraplar tercih edilmelidir.

Bunlara da göz at

Yaz Gribi Nasıl Geçer?

Grip hastalığının kış aylarına özgü bir problem olduğunu düşünmek sizi yaz gribine karşı korunmasız bırakabilir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.