Anasayfa / Faydalı Besinler / Baharatların Faydaları Nelerdir?

Baharatların Faydaları Nelerdir?

İçeriğinde bulundurdukları aromalar ile Türk mutfağındaki yemeklere lezzet katan ve Türkiye’den çıkarak dünyanın pek çok bölgesine de ulaşmayı başaran baharatlar sadece lezzet açısından değil sağlık açısından da oldukça faydalıdır. Kanser hücrelerin baskılanmasında, Kolesterol ve şekerin düzenlenmesinde, metabolizmanın güçlendirilmesinde ve daha pek çok farklı konuda insan sağlığına yardımı dokunan baharatlar özellikle Türkiye’de çok çeşitli olarak bulunmaktadır. Baharatların faydaları nelerdir? Diye sorulduğu zaman genel anlamda bir çok farklı faydasından söz edebilmek mümkün olur.

Kanser Hastalarında Tümörü Küçültücü Etki

En çok tüketilen baharatlardan bir tanesi olarak zencefil kanser hastalarında tümörü küçültücü etki gösterirken aynı zamanda kadınlarda regl ağrılarının dinmesine de yardımcı olmaktadır. Zencefil baharatının çayını tüketmek bireylerde uzun yol esnasında mide bulantılarına yol açan enzimlerin bastırılmasına da yardımcı olur. Özellikle kanser hastalarının sıklıkla tüketmeleri gerek bu baharat vücut içerisinde yer alan tümörde küçültücü ve yok edici bir etki yapar.

Omega 3 ve Omega 6 Kaynağı

Ağız kokusunun giderilmesine birebir olan ancak sadece bu etkisi ile kalmayan zencefil içerisinde yoğun miktarda Omega 3 ve Omega 6 bulundurmaktadır. Öksürük ve soğuk algınlığı gibi bağışıklık sistemini çökerten bakterilere karşı savaş veren bu baharat ile bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi sağlanabilir. Aynı zamanda cilt üzerinde oluşan lekelere, sivilcelere, siyah noktalara da içerisinde bulundurduğu Omega 3 ve Omega 6 sayesinde iyileştirici etki yapmaktadır. Zencefil yağının kullanımı ise mide kanserine neden olması sebebi ile tavsiye edilmemektedir.

Osteoporoz’a Karşı Koruma

Türk mutfaklarında yemeklere konulan baharatlardan bir tanesi olarak zerdeçal da vücut sağlığına pek çok fayda sağlamaktadır. Hindistan safranı adı ile de bilinen zerdeçal prostat, kolon, meme, pankreas kanseri gibi hastalıklarla tedaviye ek olarak tüketimi tavsiye edilen baharatlardan bir tanesidir. Kan basıncını düzenleyerek osteoporoza karşı da koruma sağlayan bu baharat antienflamatuvar, antioksidan ve antitümör özellikleri de sergiler. Türk mutfaklarında bulunan baharatların her biri için farklı fayda sayabilmek mümkün olmakla birlikte hepsinin dengeli bir şekilde tüketimi birey tarafından sağlanmalı ve özen gösterilmelidir.

Bunlara da göz at

Evde Enerji Veren İçecek Hazırlama

Vücudumuzun çok büyük bir  kısmının su olduğunu düşünürsek sıvı tüketiminin çok önemli olduğunu anlayabilirsiniz. Hepimiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.