Genel Sağlık

Bal Hakkında Detaylı Bilgiler

Bal, arıların detaylı çalışmaları sonucu elde edilen pek yararlı bir besindir. Bu makalede bal hakkında bilgi bulabilirsiniz. Arıların bal üretmesi arıcılığın doğmasına sebep olmuştur. Arıcılığın yaklaşık 4000 yıl önce Mısır da başladığı bilinir. Arıcılıkla elde edilen bal, insan sağlığı için çok faydalıdır.

Bal Nedir?

Arıların çiçekler ve bitkilerden elde ettiği özü yuvalarında bulunan peteklere doldurdukları bir besindir. Rengi beyaz renkten esmere kadar değişebilmektedir. Tatlı ve akışkan bir sıvıdır.

Bal Nasıl Elde Edilir?

Arılar bal üretimi için ana arı, yaklaşık on bin işçi arı ve yüzlerce erkek arının katıldığı bir koloni oluşturur. Bu koloni, işini kovan içerisinde kendi ürettiği peteklerde gerçekleştirir. Gezgin arılar topladıkları özleri bulduğu boş kovanın içine bırakır ve tekrardan aramaya koyulurlar. Kovanın içinde bulunan hizmetçi arılar gelen özü peteklere taşır. Çalışan arılar gelen balı işlerler ve bal üretimi gerçekleşir.

Balın Faydaları

Balda B vitamini bulunmaktadır. Bu sebeple balın birçok yararı vardır. Göz sağlığının korunması, kas yorgunluğunun giderilmesi, sindirim sisteminin düzenli çalışması ve uyku düzeninin sağlanması ve bunun gibi durumlara bal tüketimi iyi gelir.

Arıların Dünyaya Faydası

Dünyadaki bitkilerin yüzde sekseni arıların bal özü araması sayesinde döllenir. Bu bitkilerden birçok gıdanın elde edilmesinin yanı sıra oksijen üretimine de yine bu bitkiler katkıda bulunduğundan ötürü ekolojik yaşam devam eder. Bu durum insan hayatı için çok önemlidir. Dolayısıyla arılar insan yaşamının devam etmesine katkıda bulunan önemli canlılardır.

Balın kalitesi nasıl anlaşılır?

Bal çok şifalı olsa da maalesef son yıllarda hileli üretimlerle kalitesiz ve şifadan yoksun ballar üretilmektedir. Balın kalitesi tadından ve kokusundan anlaşılamamaktadır. Yalnızca laboratuvar ortamında yapılan incelemelerle kalite analizi yapılabilmektedir. Kaliteli balın üretilmesi için arıcılıkla uğraşanların bal mevsiminde ilaç kullanmaktan uzak durmaları, temiz ortamlar oluşturmaları ve elde edilen balların yapısıyla oynamamaları gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı