Doğal Sağlık

Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer? | Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur?

28.02.2021
247
Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer? | Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur?

Annelerin çocuklarının üzerine nasıl titrediklerini, en ufak bir durumda hemen endişeden deliye döndüklerini herkes bilir. Aslında çoğu zaman her şey yolundadır ama içgüdülerin ağır basması nedeniyle yerinde duramaz anneler. Bu tip durumlardan bir tanesi de bebeklerde görülen hıçkırık durumlarında yaşanır. Anneler için oldukça endişe verici bir durum olan bebeklerde hıçkırık nasıl geçer sorusunun cevabını vereceğiz bu yazıda.

Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur?

Bebeklerde hıçkırık nasıl geçer sorusundan önce, annelerin içini biraz olsun rahatlatabilmek için bebeklerde meydana gelen hıçkırıkların nedenlerinden bahsedelim önce. Hıçkırık; sadece bebeklerde değil yetişkinlerde de aynı sebeplerle görülebilir. Bu sebepler arasında en çok bilinen ise, sindirim sistemindeki düzensizliği gidermek, hızlı yeme sonucunda meydana gelen sorunları düzenlemektir.  Aslında hıçkırığın sindirim sistemlerindeki bazı küçük sorunlar sonucu ortaya çıkan refleksler olduğunu söyleyebiliriz. Yani çoğu zaman korkulacak hiçbir neden yoktur altında.

Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer; Bebeklerde Hıçkırık Normal mi?

Bebeklerde hıçkırık nasıl geçer sorusunun cevabı gibi hıçkırın normal olup olmadığı da epeyce merak edilir. Bebeklerde hıçkırığın sebeplerini yukarıdaki başlık altında belirttik. Bu durumlar göz önüne alındığında bebeklerde meydana gelen hıçkırık durumlarının son derece normal sebeplerden ileri geldiğini söyleyebiliriz.

Bebeklerde Hıçkırığın Geçmesi İçin Neler Yapılmalı?

Gelelim en can alıcı soruya: bebeklerdeki hıçkırık nasıl geçer?

  • İlk yöntem emzirmek. Bebeğinizdeki hıçkırık kendiliğinden kesilmiyorsa bir süre emzirmeyi deneyin.
  • Bu da işe yaramadıysa, emzirmenin hemen arkasından yaklaşık 20 dakika kadar bebeğinizi dik bir konumda tutun.
  • Bu esnada sırtına küçük küçük masaj yapabilirsiniz.
  • Bu da yeterli olmadıysa biraz su içirmeyi deneyin. Çay kaşığı ile verebilirsiniz.
  • Hıçkırıkta düzelmeyi sağlayan en etkili yöntem limon suyudur. Biliyorsunuz ki hıçkırık sindirim sistemindeki düzensiz sonucu ortaya çıkar. İşte bu bağlamda limon, sindirim sistemine iyi gelecek en etkili yöntemdir. Ancak limon suyunu olabildiğince sulandırarak verin
  • Bu yöntemlere rağmen halen geçmiyorsa ve yaklaşık 1.5 saati geçen bir hıçkırma durumu varsa mutlaka bir doktora başvurun.
  • Kısa süreli hıçkırıklar son derece normaldir ve korkmayı gerektirecek bir sebep yoktur.

İlginizi Çekebilir;

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu


Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.