Anasayfa / Cilt Bakımı / Besinlerin Cilde Etkisi

Besinlerin Cilde Etkisi

Yiyecek ve içeceklerin cilde etkileri oldukça fazladır. En basiti halk arasında dahi tuzlu ve yağlı yiyeceklerin sivilceye neden olduğu ifade edilir. Bunun gibi pek çok örnekten yola çıkarak besinlerin cilde etkisi ortaya çıkarılmakta. Örnek verecek olursak fazla baharatlı yiyeceklerden kaynaklı olarak lupus hastalığının dahi baş gösterdiği dile getiriliyor. Arkasından rozasea hastalığının da yine gıdalardan kaynaklı olduğu kanıtlanmış durumda. Özellikle de fazla çay ile kahve tüketimine bağlı olarak bu hastalığın tetiklendiği gözler önüne serilmekte. Sonuç olarak yararları ve zararları ile gıdaların ayrı ayrı cilde etkilerinden söz etmek gerek.

Vitaminlerin Cilde Etkileri Nelerdir?

Gıdalarda farklı değerlerde bulunan vitaminlerin öncelikli olarak ifade edilmesinde fayda var. Şöyle ki A vitamini hem hayvansal hem de bitkisel gıda gruplarında karşımıza çıkmakta. Örnek verecek olursak peynir, havuç, portakal, yumurta, süt ya da biber bunlar arasındadır. A vitamini ihtiyacının karşılanmasına yönelikte tüm bu gıdalara göz atabilir ve temin edebilirsiniz. Devamında ise bu vitaminin cilde etkileri ayrı ayrı açıklanıyor. Karşınıza çıkacak olan faydalarından bazıları da şu şekildedir;

  • Başta yağ fonksiyonlarının dengeli hale gelmesi adına A vitamini önemlidir.
  • Cildin gençleşmesine dahi etki eden bir yapıya sahiptir.
  • Kırışıkların giderilmesi dışında lekelere karşı savaştığı da ifade edilmekte.

Devamında gelen B vitamini ise yararların iyileşmesine etki etmekte. Muzda ve hindi etinde bolca bulunan B vitamini tüketerek derinizin daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Turunçgillerde bolca bulunan C vitaminin ise faydaları saymakla bitmiyor. Örneğin başta antioksidan içerdiği için cildi koruduğunu belirtmek gerek. Göz çevresinde meydana gelen koyu halkaların dahi giderilmesine etki ediyor. Güneş ışınlarından korunmak için de içerisinde C vitamini bulunan krem ya da yağların temin edilmesi önerilir. D vitamini ise yine erken yaşlanma sorunlarının önüne geçmek isteyenlere önerilir. Son olarak E vitamini, cildin daha parlak ve sağlıklı görünümler kazanması için tüketilmelidir.

Cilde Etkili Diğer Besinler Hangileri?

Cilde etkileri açısından sadece vitaminlere yer verilmez. Bunların arkasından biotin dahi karşınıza çıkacaktır. Yumurta ile sütte bir hayli fazla bulunan bu besin, pek çok alana etki etmekte. Şöyle ki saç dökülmesine yönelik dahi uzmanların göz önünde bulundurdukları besinlerden bir tanesidir. Aynı zamanda tırnak hastalıklarının nedeni olarak biotin eksikliğine dahi göz atılmakta.

Genel olarak çoğu kremde bulunan çinko ise bir diğer önemli besindir. Cildin yenilenmesine katkı sağladığı için çoğu kozmetik şirketinin değerlendirdiğini belirtmek gerek. Önemli bir mineral olan çinko sayesinde cildin daha genç bir görünüme sahip olması esas alınmakta. Sonuç olarak bu besin açıklamalarına göre cildinizin ihtiyacı olan yiyeceklerden harekete geçebilirsiniz. Üstelik uzmanlar aylara göre de gıdaların ve besinlerin değerlendirmesine yer vermekte.

Gıdalarla Hazırlanan Doğal Maskeler Nelerdir?

Besinlerin tüketilmesinden ziyade direk olarak maske halinde cilde uygulamalarına da geçilebilir. Bu anlamda normal, yağlı ya da karma ciltlere özel olarak ayrı maske tariflerine yer verilmekte. Besinlerin cilde etkisi göz önünde bulundurularak ayrı sınıflandırmalardan maske tariflerine geçildiği açıktır. Merak edenlere sunulan bu maskeler;

  • Normal Cilt; 4 damla kadar badem yağı, 1 adet yumurta ve 1 yemek kaşığı salatalık suyu ile maske hazırlanarak uygulamalarına geçilebilir. Sadece 20 dakika bekletilmesi ve durulanması yeterli olacaktır.
  • Yağlı Cilt; Sadece yumurtanın akı ile 1 tatlı kaşığı kadar limon suyu ilavesinden maske hazırlanmakta. Yaklaşık olarak 25 dakika kadar bekletilen maskenin devamında durulanması gerekmekte.
  • Karma Cilt; 1 adet yumurta akına 5 tane çilek ezerek karışım hazırlıklarına geçmeniz isteniyor. Hazırlanan karışım yüze sürülmesi ve 20 dakikaya kadar bekletilmeli. Sonrasında yıkayarak kurulamalara yer verilebilir.

Bunlara da göz at

Zayıflatan Bitki Çayları Hangileri?

Bitki çayları özellikle sağlıklı beslenmeye önem veren, spor yapan ve zayıflamak isteyen kişilerin sıklıkla gündeme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.