Anasayfa / Genel Sağlık / Beyin Hasarı Türleri
beyin hasarı nasıl oluşur
beyin hasarı nasıl oluşur

Beyin Hasarı Türleri

Beyin hasarı farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar. Bir çok türü ve nedeni bulunan beyin hasarları her yıl milyonlarca kişide belirtilerini gösteriyor. Edinsel ve travmatik olarak çeşitlendirilmiş iki tür beyin hasarı görülüyor. Beyin hasarı Doğumdan sonra ve hatta doğum anında da ortaya çıkabiliyor. Edinsel beyin hasarının öncelikli nedenleri arasında, menenjit, tümör, ensefalit ve inme gibi olaylar oluşuyor. Bu olayların sonrasında da farklı nedenlere bağlı olarak edinsel beyin hasarları ortaya çıkabiliyor. Beyine olduğundan daha az miktarda oksijen gitmesine bağlı olarak da edinsel hasar ortaya çıkabiliyor.

​​​​​Travmatik Beyin Hasarı Nasıl Oluşur?

Travmatik beyin hasarı ise, dış kuvvetler sonucu görülür. Dış kuvvet beyindeki dokulara zarar verecek kadar şiddetli olduğunda travmatik beyin hasarı oluşumu muhtemeldir. Beyin sarsıntısı, beyin kontüzyonu, panetran yaralanmalar, diffüz aksonal yaralanmalar ve coup contrecoup yaralanmaları sonucunda travma etkisi yüksek ihtimalle görülür. Beyin sarsıntısında beyin dokuları geçici olarak zarar görür. Baş ağrısı ve baş dönmesi belirtileri arasında bulunabilir. Futbol ve Rugby sporları ile uğraşanlar kısa süreli şuur kayıpları yaşayabilirler. Beyin kontüzyonu da, dışarıdan kafaya alınan bir darbe veya cisim ile ortaya çıkar. Zarar gören dokular kısa süreli veya tamamen şuur kayıplarına neden olabilir.

Beyin Hasarı Nasıl Derecelendirilir?

Hafif, orta ve şiddetli beyin hasarı derecelendirmeleri uzmanlar tarafından yapılıyor. Alınan darbeye göre olan bu derecelendirme, hastanın durumunu da ortaya koyuyor. Hafif beyin hasarına maruz kalan bir hasta, kısa süreli şuur kaybı ve bilinçsizlik yaşayabilir. Bir kaç gün veya bir hafta sürebilir. Orta beyin hasarı, bilinç kaybı ve bilinç bulanıklığıyla bir kaç ay boyunca sürebilir. Şiddetli hasarda ise, hasta kişide aylarca süren bilinç kaybı ve koma durumu gözlenebilir.

Beyin Hasarı Nasıl Oluşur?

Beynin gerçek görevi vücut içerisinde gerçekleşecek önemli durumları bir kenara koyup onların işlevsel bir konuma gelmesini sağlayan en önemli organlardan bir tanesidir. Beyin hasarından kaçmanız için birçok etken bulunuyor. Bunların arasında en ufak bir tane örnek verilecek olursa geceleri yatmadan önce başınızı bir eşarp ile bağlamanız beyne gidecek oksijen ve kan akışını oldukça azaltıyor. Bu durumda beyinde siz gece uyurken birçok hasar gerçekleşiyor. Uzmanlar yatmadan önce mutlaka başlarınızı açmanızı ve bu şekilde uyumanızı tavsiye ediyorlar.

İnsanları hayvanlar ile bir tutmayan en önemli varlık beyin olarak bilinir. Beyin insanlara verilmiş en güzel bir organdır. Ancak insanlar bazı kötü alışkanlıkları nedeniyle bu kadar önemli olan organa büyük hasarlar vermektedir. Bunlardan bazıları sigara, alkol ve uyuşturucu gibi tamamen sağlığa zararlı olan maddelerin gün içerisinde tüketmeleri gibidir. Bu durumda bu şekilde bir yaşantı süren insanların kısa bir zaman içerisinde beyinlerinde hasar meydana gelecek ve bu durum oldukça şiddetli hastalıklara sebebiyet verecektir. Beyin üzerinde gerçekleşebilecek en ufak bir hasar insanları psikolojik anlamda çok kötü bir yola sürükleyecektir.

Aynı alışkanlıklara hastalık süresi içerisinde devam etmeleri sürecinde ise geri döşünü asla olmayan şizofreniye kadar birçok hastalık bekliyor olacaktır. Bu nedenle beyin ve vücut sağlınıza tam anlamıyla zarar veren tüm maddelerden ve yiyeceklerden uzak durmanız gerekir. İnsanın en önemli organlarından bir tanesi beyindir. Beyin olmadığı zaman insan genel olarak vücudunu yönetemez.

Yiyecek Ve İçecekler Beyin Hasarına Yol Açıyor

Beyin hasarı oluşturabilecek birçok etken bulunmaktadır. Hatta bunlar günlük hayatımız içerisinde insanların sıklıkla gerçekleştirdiği sigara kullanımı ve alkol kullanımı gibidir. Bu iki maddenin beyin ve vücut sağlığı açısında oldukça kötü bir etkisi vardır. Bu nedenle beyin hasarına yol açabilecek tüm etkenlerden kurtulmanız gerekiyorsa öncelikle bu alışkanlıklarınızı bir kenara bırakmanızda fayda olacaktır.

Beyin Hasarı Yapabilecek Durumlar

Beynimizin ne kadar önemli olan bir organ olduğu tartışmasız kabul edilmiş bir gerçektir. Yapabildiğimiz her şey beynimizin vücudumuza verdiği komutlar ile gerçekleşir. Yürüyebilmemiz, konuşabilmemiz, yemek yiyebilmemiz ve hislerimiz bile beynimiz tarafından gerekli organlara verilen talimatlar ile gerçekleşir. İnsanları hayvanlardan ayıran ve bilinç sahibi yapan bu organımız olmadan bizler sadece birer cesediz.

Beyin Hasarları

Beynimiz nasıl hasar alıyor biliyor muyuz? Başımızı çarptığımızda, düştüğümüzde ve ya beynimizde oluşan bir sağlık probleminde mi? Evet bunlar birer etken ama aslında bizler farkında olmadan yaptığımız gündelik alışkanlıklarla beynimize zarar veriyoruz. Bunlar nasıl zararlar mı?

Kahvaltı

En az 6 saatlik bir uykudan uyandıktan sonra ilk yapmamız gereken kahvaltı etmek olmalı iken bizler bu öğünü atlayarak beynimize büyük bir zarar veriyoruz. 6 saatlik bir uykunun ardından uyanan beynimizin enerjiye ihtiyacı varken bizler kahvaltıyı atlayarak güne öğle yemeği ile başlıyor yüksek kalorili sağlıksız gıdalar ile beynimize zarar veriyoruz.

Şeker

Tatlı deyince birçoğumuz için akan sular duruyor. Beyin için ödül sistemi anlamına gelen şeker tükettikten sonra daha fazlası istenen bir gıdadır. Bağımlılık yaparak depresyon ve hafıza sorunlara neden olabiliyor.

Sigara

Tüm organlarımıza zarar veren sigara en büyük hasarı akciğer, kalp ve beyine verir. Kanserin ilk sebeplerinden olan sigara her nefeste milyonlarca beyin hücremizi öldürür. Nikotin etkisi ile beyinde korteksinin incelmesine neden olur. Bu durum hafıza bozukluğuna, anksiyete bozukluğuna ve depresyona sebep olur. Alzheimer ve şizofreni riskini arttıran sigara tüketimi genç yaşta hayatımıza mal olabilir.

Beyninizi Koruyun

Sağlıklı beslenerek, spor yaparak, olumlu düşünerek beyninizi koruyabileceğiniz gibi aynı zamanda düşünerek, konuşarak ve yazarak da beynimizi koruyup güçlendirebiliriz. Sağlıklı bir hayat için sağlıklı bir beyine ihtiyacımız olduğunu unutmayalım.

Bunlara da göz at

Yaz Gribi Nasıl Geçer?

Grip hastalığının kış aylarına özgü bir problem olduğunu düşünmek sizi yaz gribine karşı korunmasız bırakabilir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.