Doğal Sağlık

Boyun Düzleşmesi Tedavisi | Boyun Düzleşmesi Tehlikeli Mi?

03.11.2021
10
Boyun Düzleşmesi Tedavisi | Boyun Düzleşmesi Tehlikeli Mi?

Boyun düzleşmesi tedavisi süreklilik isteyen ve yaşam tarzında değişimlere gitmeniz gereken unsurların başında gelmektedir. Boyun düzleşmesi yaşayan kişilerin özellikle oturuş pozisyonları ve gün içerisinde duruşları ile alakalı oldukça dikkatli olmaları gerekmektedir. Boyun düzleşmesi sorununu aşmak isteyen kişilerin fizyoterapistin vermiş olduğu tüm egzersizleri düzenli olarak tekrarlaması gerekir. Boyun ağrısı, baş ağrısı ve hatta gözlere dahi ulaşabilen ağrıyı azaltmanız için bu süreç içerisinde ağrı kesici desteği de sunulabilmektedir. Ağrı kesiciyi doktorunuzun reçete etmiş olduğu ölçüde tamamlamanız istenmektedir. Bunun dışında alınan dozun sizin için oldukça zararlı olabileceğini unutmamalısınız.

Boyun Düzleşmesi İçin Ne İyi Gelir?

Boyun düzleşmesi tedavisi sırasında özellikle fizik tedavinin boyun damarlarını ve boyun yapısını büyük ölçüde rahatlattığı görülmektedir. Boyun düzleşmesi sorununun aşılabilmesi için bilhassa bu egzersizlerin düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Sadece bir uygulamada boyun düzleşmesinde sorunun çözüleceğini belirtmek doğru olmayacaktır.

Boyun düzleşmesine iyi gelenler arasında bu hassas boyunlar için hazırlanmış olan yastıkların kullanımı da gelmektedir. Yastık seçiminin boyun sağlığı için büyük önem arz ettiği uzmanlar tarafından da vurgulanmaktadır. Olabildiğince ortopedik yastıkları tercih etmek sizin için çok daha mantıklı olacaktır. Boyun düzleşmesi ile mücadele etmek için daha bütüncül ve tüm hayatınızı etkileyecek önlemler almanız gerekmektedir.

Boyun Düzleşmesi Tamamen İyileşir Mi?

Boyun düzleşmesi tedavisi kişilerin bazı temel egzersizleri uygulaması ile devam ettirilmelidir. Öncelikli olarak boyun kaslarının güçlendirilmesi ile işe başlanması gerekir. Elinizi anlınıza koymanızın sonrasında hem başınız ile elinize hem de eliniz ile başınıza basınç uygulamalısınız. Bu şekilde boyun kaslarının büyük ölçüde güçlendirilmesi sağlanacaktır. Aynı işlemi başınızın yan tarafında da uygulamalısınız.

Boyun düzleşmesi tamamen iyileşme aşamasını gerçekleştirmek için kişilerin bilhassa tedavinin sürekliliğine ve yaşam tarzı değişikliğine önem vermeleri gerekir. Boynunuza hasar veren alışkanlıkları devam ettirdiğinizi sürece boynunuzun düzleşme nedeni ile ağrı yapması oldukça normaldir. Fizik tedavi uzmanınızın bu konuda belirtmiş olduğu tüm ayrıntılara dikkat ederek günlük yaşamınızı yeniden şekillendirmeniz gerekir.

Boyun Düzleşmesi Olan Kişi Nasıl Yatmalı?

Boyun düzleşmesi tedavisi uygulama aşamasında kişilerin özellikle yatış pozisyonuna özen göstermesi gerekir. Çok yüksek ve sert yastıklardan kaçırılması gerekmektedir. Cenin pozisyonunda yarken iki bacağın arasına yastık konulması boynun yükünün büyük ölçüde hafifletilmesini mümkün kılmaktadır. Boyun düzleşmesi olan kişi yatma süreci içerisinde kişilerin yastıklarını ortopedik tercih etmeleri gerekir. Son senelerde boyun fıtığı ve boyun düzleşmesi için özel olarak hazırlanmış olan yastıklardan dilediğinizi gibi istifade edebilirsiniz.

Boyun Düzleşmesi Tedavisi; Boyun Düzleşmesi Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Boyun düzleşmesi tedavisi sırasında belirtilen önerilere uyulmaması durumunda ağrıların katlanarak artması beklenmektedir. Boyun düzleşmesi sadece boyunda ağrı yapmaz aynı zamanda tüm sırta yayılan yaygın bir ağrıya neden olmaktadır. Kişilerin bu ağrı ile başa çıkabilmeleri için kesinlikle tedavi almaları ve hem sırt kaslarını hem de boyun kaslarını güçlendirmeleri gerekmektedir.

Boyun düzleşmesi tedavi edilmezse ilerleyen aşamalarda gün içerisinde hem oturma hem de ayakta kalma konusunda güçlük yaşayacağınızı bilmeniz gerekmektedir. boyun düzleşmesini aşabilmek için kişilerin özellikle fizyoterapi uzmanı tarafından verilen egzersizleri düzenli olarak sürdürmesi gerekmektedir. Bu aşamada devletin sunmuş olduğu fizik tedavi seanslarından da istifade etme hakkınız vardır. Bu şekilde herhangi bir ücret ödemeden uzmanlardan seans alabilirsiniz.

Evde çok ağrı çektiğiniz durumlarda bitkisel yöntemler ile ağrılarınızı hafifletme imkanınız da olacaktır. Pasifloralı ya da melisa içerikli bitki çaylarının hazırlanması kasların büyük ölçüde rahatlamasını mümkün kılacaktır. Kasların rahatlamasının yanı sıra ağrının hafiflemesi için de baş ve boyun kısmınıza nane yağı uygulayabilirsiniz. Bu şekilde ağrının en azından hafiflemesini sağlayabilir derin bir nefes alabilirsiniz.

Boyun Düzleşmesi Tedavisi; Boyun Düzleşmesi Hangi Hastalıklara Neden Olur?

Boyun düzleşmesi tedavisi yapılmazda ilerleyen aşamalarda boyun fıtığına zemin hazırlayabilmektedir. Boyun fıtığının ağrısının çok daha fazla olduğu ve tedavi aşamasında cerrahi adımların atılmasının çok daha doğru bulunduğu görülmektedir. Bu nedenle tedavinin bu şekilde zor bir yola girmesine gerek kalmadan kişilerin olabildiğince kısa bir süre içerisinde süreci başlatması gerekmektedir.

Boyun düzleşmesi hastalıklar ile oldukça bağlantılıdır. Hatta ilerleyen yaşlarda gelişen skolyoz söz konusu olduğu zaman bunun boyun düzleşmesi ile yakından ilişkili olduğu da görülmektedir. Duruş bozuklukları ve özgüven kaybının da en sık rastlanan bağlantılı sorunlar olduğu vurgulanmalıdır.

Boyun Düzleşmesi Tedavisi; Boyun Düzleşmesi Fizik Tedaviyle Geçer Mi?

Boyun düzleşmesi tedavisi sırasında kişilerin dikkate alması gereken en temel husus ağrılar azalsa da boyunda hasara uğramış olan kısımların eski sağlığına geri döndürülmesinin mümkün olmamasıdır. Bu tedaviler ancak hastalığın ilerlemesini engellemekte ve sizin konforunuzu artırmaktadır. Boyun düzleşmesinin verdiği ağrı ile beraber kişiler ağrı vermeyen daha ziyade kambur pozisyonlar benimsemektedir. Bu pozisyonlar da ilerleyen aşamalarda skolyoz ve duruş bozukluklarını da beraberinde getirecektir. Boyun düzleşmesi fizik tedavi sayesinde boynunuzun güçlenmesini, boyun düzleşmesinden kaynaklanan ağrının ortadan kaldırılmasını mümkün kılabilirsiniz.

Boyun düzleşmesi neden meydana gelir?

Duruş bozuklukları ve hareketsizlik boyun düzleşmesinin en temel sebepleri arasındadır.

Boyun düzleşmesi ne kadar sürede tedavi edilir?

Boyun düzleşmesinde tedavi yöntemlerinin omurlarda meydana gelen zararları geri döndürme imkanı yoktur. Sadece ilerlemesinin engellenmesi adına çaba sarf edilmektedir.

Boyun düzleşmesi boyun fıtığına yol açar mı?

Boyun düzleşmesinin ilerleyen safhalarda boyun fıtığına da sebebiyet vermesi mümkündür.

İlginizi Çekebilir;

Boyun Fıtığı Tedavisi

Boyun Tutulması Nasıl Geçer?

Fıtık Ağrısı Nasıl Geçer

Kuru Saç Bakımı

Kalp Yetmezliği Tedavisi


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.