Doğal Sağlık

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer | Evde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

05.03.2021
198
Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer | Evde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Burun tıkanıklığı sıklıkla başımıza gelen ve her yaşandığında bizi sağlıksız hissettiren, sürekli peçete kullanmamıza sebep olan ve günlük hayatımızı olumsuz etkileyen bir problemdir. Ancak problemin çözümü pek de zor değildir. Doktora gitmenize gerek kalmadan ilk müdahaleyi evde yapabilir ve hatta burun tıkanıklığından tamamen kurtulabilirsiniz de. Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer sorusu da bu yüzden sıkça sorulmakla ve birçok insan bu problemini evde çözmek istemektedir.

Burun Tıkanıklığı Neden Olmaktadır?

Burun tıkanıklığı, burnunuzdan rahatça nefes almanızı engeller ve ciğerlerinize giden havanın azalmasıyla da uzun vadede sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Burun tıkanıklığının sebepleri değişkenlik gösterebilmektedir. Olası grip gibi hastalıklar yüzünden olabileceği gibi tamamen alerji kaynaklı da olabilmektedir.

Alerji için eğer alerji sebebi ortadan kaldırılabiliyorsa kaldırılmalı, aksi halde ise gerekli ilaçlar kullanılmalı elbette. Ancak grip gibi hastalıklar nedeni ile burun tıkanıklığı yaşıyor iseniz yapılması gereken şeyler olabilir ve bunları doktora gitmeden evden yapabilirsiniz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer; Burun Tıkanıklığı Evde Nasıl Geçer?

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer sorusu merak edilen sorulardan biridir. Bunun çözümü ise aslında olukça kolaydır. Evde denenebilecek yöntemler ile rahatlıkla burun tıkanıklığı probleminizi çözebilirsiniz.

Nemli bir ortam oldukça iyi gelmektedir. Duşta sıcak su ile oluşan buhar burun tıkanıklığının çözümleri arasında yer almaktadır. Bir diğer yöntem ise tuzlu sudur. Ancak içilerek değil günde bir veya birden fazla kez burnunuza çekerek sonrasında sümkürebilir ve burun tıkanıklığınızın kısa sürede açıldığını fark edebilirsiniz.

Sarımsak ve soğan kokusu da içerisindeki özellikler ile birlikte Burun Tıkanıklığı Nasıl düzelir sorusunun en basit cevaplarından biridir. Bu kadar kolay bir diğer yöntem de papatya buharıdır. Papatyayı kaynatıp buharını burnunuza çekerek burun tıkanıklığınızın azaldığını görebilirsiniz.

Burun Tıkanıklığı için Bitkisel Çözümler İşe Yarar Mı?

Elbette ki yarar. Eğer kronik bir durum değilse özellikle bitkisel yöntemlerin işe yaraması daha yüksek bir ihtimaldir. Bitkisel yöntemler ve evde yapılabilecek şeyler ile burun tıkanıklığı kısa sürede geçebilir ancak tamamen geçmeden hafifleyince kullandığınız yöntemleri bırakmamalı ve sonuna kadar kullanmaya devam etmelisiniz.

Tıkalı burun nasıl açılır evde?
Evde doğal yöntemlerle tıkalı burun açılması mümkündür. Tuzlu su tedavisi burun tıkanıklığında oldukça etkilidir. Ilık su içerisine yaklaşık 1 çay kaşığı sofra tuzu koyup bunu karıştırmamız gerekir. Sonrasında çekip bıraktığınızda, tuzlu su içeriğindeki etkilerle birlikte burun tıkanıklığına faydalı olur. Tercihan bol sıvı tüketilmeli. Zencefil, nane, tarçın, zerdeçal çayı tüketimi de evde tıkalı boru için faydalı yöntemlerdir.
Burun tıkanıklığına ne iyi gelir evde çözüm?
Burun tıkanıklığı yaşayan kişiler daha rahat nefes almak istedikleri takdirde elma sirkesi ile bir tatlı kaşığı balı suya ilave edip bunu gün içerisinde 2 defa içebilir. Böylece burun tıkanıklığı durdurulur. Burun tıkanıklığı sinüzit, grip gibi çeşitli etmenlerden dolayı oluşur. Oluşma sebebine göre farklı yöntemler de ev içerisinde uygulanır.
Alerjiden tıkanan burun nasıl açilir?
Alerjik reaksiyonlardan dolayı burun tıkanıklığı yaşayan kişiler çeşitli yöntemlerle bu durumu önleyebilir. Sıcak içecekler tüketilebilir. Kafein ya da alkol gibi çeşitli içeceklerden kesinlikle kaçınılması gerekir. Tuzlu su ile gargara yaptığınız takdirde burun kısa bir süreç içerisinde açılır. Tercihan doktor kontrolünde alınan burun spreyi de, alerjiden tıkanan burnun açılabilmesi için önerilir.
Tıkalı burun nasıl açılır masaj?
Tıkalı burun çeşitli tedavi yöntemleri ile açılabileceği gibi masajla da açılır. Burnunuzun tam ortasına masaj yaparak, yukarıya doğru çıkmanız gerekiyor. Burada bulunan damarlarla birlikte burun hareketlenmeye başlar. Alın bölgesine yapılan masaj sinüzitten dolayı tıkalı burun için kesinlikle tercih edilir.

İlginizi Çekebilir;

Damar Tıkanıklığına İyi Gelen Yiyecekler

Burun Akıntısı Nasıl Geçer?

Covid-19 Burun Akıntısı Olur Mu?

Doğal Yöntemlerle Burun Küçültme

İshal Nasıl Çabuk Geçer?


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.