Doğal Sağlık

C Vitamini Ve Hyaluronik Asit Serum Nasıl Kullanılır | Hyaluronik Asit Ve C Vitamini Birlikte Kullanılır Mı?

01.09.2021
93
C Vitamini Ve Hyaluronik Asit Serum Nasıl Kullanılır | Hyaluronik Asit Ve C Vitamini Birlikte Kullanılır Mı?

C Vitamini Ve Hyaluronik Asit Serum Nasıl Kullanılır; Bilindiği üzere yaş ilerledikçe ve zararlı dış faktörlere maruz kaldıkça cildimiz yaşlanmakta; bu etkiler ile birlikte estetik açıdan hoş bulmadığımız bazı belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bunlar arasında kırışıklık ve cilt sarkması gibi problemler, bu bağlamda ilk sıralarda kendisine yer edinen belirtiler arasındadır.

Ayrıca sadece kırışıklık da değil, göz altlarında oluşan morluklar, göz altı torbaları, kaz ayakları, ciltteki renk eşitsizlikleri, güneş lekeleri vs. gibi sorunlardan en az birini mutlaka hepimiz yaşıyoruzdur. Eğer bunlarla karşılaşmadıysanız bile, akne ya da siyah nokta probleminden mustarip olmayan kimse yok gibidir. Ancak henüz geç kalmadan yani zamanında yapılan müdahaleler ile bu sorunların her birine çare bulmak ya da engellemek mümkündür.

Bunu nasıl yapacağız dediğinizi duyar gibiyiz, işte bu yüzden sizlere cilt bakımı konusunda mucizevi etkilere sahip olduğu bilinen C vitamini ve Hyaluronik asit serum nasıl kullanılır sorularının yanıtlarını vereceğiz. Ancak buna geçmeden önce ilk olarak Hyaluronik asit nedir, C vitamini faydaları nelerdir gibi soruların yanıtlarını vermek daha doğru olacaktır.

Hyaluronik Asit Nedir?

C vitamini ve Hyaluronik asit serum nasıl kullanılır sorusunun yanıtından evvel az önce de söylediğimiz gibi ilk olarak gerekli tanımlamaları yapalım ve böylece bu bileşiklerin ne işe yaradığından bahsederek konunun daha iyi anlaşılmasını sağlayalım.

Hyaluronik asit; cildimizde kendiliğinden de sentezlenebilen ve cildin nemli- dolgun görünmesini sağlayan, bu bağlamda da oldukça etkili olan bir bileşiktir. Bu bileşik vücudumuzda Hyaluronan salgısı olarak üretilmektedir ancak biz bunu asit türüne kozmetik ürünlerde de sıklıkla rastlamaktayız. Nem tutması açısından o kadar başarılı bir bileşiktir ki 1 gramı ile yaklaşık 6 litreye kadar su tutabilir. Bu yüzden de botoks gibi yöntemlerde Hyaluronik asitten de faydalanılmaktadır.

Ancak biz bu asit türüne en çok cilt maskelerinde, dudak balmlarında, yüz ve göz kremlerinde rastlıyoruz. Bunun sebebi de yukarıda bahsettiğimiz nemi hapsetmesi sayesindedir. Son zamanlarda bu asidin kullanıldığı bakım ürünlerinin ne kadar fahiş fiyatlara yükseldiğini de belirtmek isteriz. Bu bağlamda hyarulonik asit içerikli serumları satın alarak kendiniz de cildinize bakım yapabilirsiniz.

Bilindiği üzere cildin genç ve sağlıklı gözükmesi için en temel ihtiyaç nem dengesinin ayarlanması yani cildin yeteri kadar neme sahip olmasıdır. İşte bu yüzden tüm bakım ürünlerinde özellikle de son zamanlarda Hyaluronik asitten faydalanılmaktadır.

Hyarulonik Asit Zararlı mı?

C vitamini ve Hyaluronik asit serum nasıl kullanılır sorusunun yanıtına geçmeden önce ilk olarak kullanıcılar tarafından sıklıkla sorulan bir sorunun yanıtını vermekle işe başlayalım. Pek çok kişi bu bileşikte asit sözcüğünün geçmesi nedeniyle Hyarulonik asidin tehlikeli ve zararlı olduğunu düşünmektedir. Ancak yukarıda da belirttiğimiz üzere, bu asidi vücudumuz zaten salgı yoluyla üretmekte olduğu için herhangi bir zararlı etkisi bulunmamaktadır. Ayrıca Hyarulonik asit, C vitamini gibi ek bileşikler ile kullanıldığında çok daha etkili olmakta ve cildin ışıl ışıl bir görünüm elde etmesini sağlamaktadır.

Yani bu bağlamda Hyarulonik asit içerikli olan bakım ürünlerinden çekinmenize gerek olmadığını belirtebiliriz. Aksine eğer kırışıklık ya da cilt sarkması gibi sorunlar yaşıyorsanız bu asidi ve C vitaminini yapısında barındıran bakım kremlerine yönelebilirsiniz.

C Vitaminin Faydaları Nelerdir?

C vitamini ve Hyaluronik asit serum nasıl kullanılır sorusunun yanıtına geçmeden önce hepimizin yakından tanıdığı C vitamininden de kısaca bahsedelim. Bu güne kadar onu daha çok bağışıklık sistemimize olan etkileri ile birlikte tanıdık, ancak C vitamini bu etkilerden çok daha fazla faydayı bünyesinde barındırmaktadır. Peki, bu faydalar nelerdir?

 • Bilindiği üzere cildimiz için, elastin ve kolajen üretiminin yeterli olması önemlidir. İşte C vitamini bu iki bileşiğin üretilmesini sağlar ve böylece cildimiz için oldukça faydalı bir şey gerçeklemiş olur. Bu faydalar da cildin daha genç görünmesi ile tanımlanabilmektedir.
 • C vitamini bunun yanı sıra; cildi temizler ve böylece sivilce, akne, siyah nokta gibi sorunların oluşmasını engeller. Eğer bu sorunları zaten yaşıyorsanız da kısa süre içerisinde azalması için yardımcı olur.
 • C vitamini, ciltteki renk eşitsizliğinin de giderilmesini sağlar ve cilde ışıltı katar. Böylece cilt olduğundan daha canlı ve sağlıklı görünür.
 • Yaşlanmanın ve dış faktörlerin en kötü etkisi olan kırışıklar konusunda da etkilidir. Kırışıklığın oluşmasını engellemeye yardımcı olur, ince kırışıklıkların giderilmesini de sağlar.
 • Bilindiği üzere cilt lekeleri de en büyük ve en sevimsiz sorunlar arasında yer almaktadır. İşte C vitamini sayesinde ciltte oluşan güneş lekeleri de azalmakta ve hatta çoğu kişide bu lekeler yok olabilmektedir.

Görüldüğü üzere C vitaminin cilt için birbirinden farklı faydaları bulunmakta ve bu faydaların her biri de genç- güzel görünümlü bir cildin alt yapısını oluşturmaktadır. Bu yüzden C vitamini ve Hyaluronik asit birlikte kullanıldığında çok daha etkili sonuçlar elde edilebilmektedir.

C Vitamini Serumu Nedir, Nasıl Kullanılır?

Yukarıda bahsettiğimiz üzere C vitaminin cilt için pek çok faydası bulunmaktadır. Bu vitamini, yiyeceklerle alabildiğimiz gibi bakım kremleri ile cildimize direk olarak da uygulayabiliyoruz. Ancak C vitamini yanı sıra içerisinde pek çok kimyasalı daha cildine uygulamak istemeyen kişiler daha çok C vitamini serumu yöntemini tercih etmektedirler.

Bu ürünler, eczanelerde ya da büyük kozmetik mağazalarında sizler için satışa sunulmaktadır. İçeriği ve markasına göre de fiyat aralıkları değişmektedir. Bu serumlar evde kullanılabilmekte ve cilde de hiçbir zararı bulunmaktadır. Ancak C vitamini serumu kullanırken farklı bakım ürünlerinden de yararlanacaksanız o zaman bazı noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu noktalardan en önemlisi de; C vitaminin bu kremlerden önce mi yoksa sonra mı kullanılması gerektiğidir. C vitamini ve Hyaluronik asit serum nasıl kullanılır sorusu da özellikle bu nokta da karşımıza çıkmaktadır.

Uzmanlar genellikle birkaç bakım ürünü ya da serum gibi malzemeler kullanılırken en düşük pH seviyesinden giderek artan pH seviyesine göre bir kullanım sırası oluşturulması gerektiğini önermektedir. Bu yüzdenden C vitamini kullanımı öncesinde ilk olarak cilt, çeşitli losyonlar ile temizlendikten sonra arkasından C vitamini cilde uygulanabilmektedir. C vitamini sonrasında nemlendiriciler ya da Hyluronik asit gibi serumlar da kullanılabilmektedir.

C vitamini ve Hyaluronik asit serum nasıl kullanılır sorusu kadar C vitamini serumları ile ilgili merak edilen bazı hususlar da bulunmaktadır. Bu hususlardan ilki, C vitamini serumu seçerken nelere dikkat edildiğidir. Aşağıdaki alt başlık dahilinde C vitamini serumu seçerken dikkat edilmesi gerekenlere ve bu serumun uygulanış tekniklerine yer verdik.

C Vitamini Ve Hyaluronik Asit Serum Nasıl Kullanılır; C Vitamini Serumu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

C vitamini ve Hyaluronik asit serum nasıl kullanılır sorusunu yakından ilgilendiren bir konu da C vitamini serumu seçerken dikkat edilmesi gerekenlerdir. Uzmanlar, C vitamini serumu alacak kişilerin öncelikle serum içerisinde oranına dikkat etmeleri gerektiğini söylemektedirler. Bu bağlamda serum içerisinde % 15 ila % 30 aralığında C vitamini barındıran serumların tercih edilmesi ve bunların oldukça etkili olduğunu belirtmektedirler.

Dikkat edilmesi gereken başka bir husus ise, eğer içeriğinde yer alan bileşiklerin oranı yazmıyorsa bu konuda yapılması gereken işlem ile ilgilidir. Eğer serumun içerisinde yer alan bileşiklerin oranı verilmemiş ise o zaman serumun etiketinde ilk sırada C vitamini yer almasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Uzmanlar; eğer ilk sırada C vitamini bileşiği yer almıyorsa bu serumun çok da kaliteli olmayabileceği yönünde açıklamalar yapmaktadırlar.

Peki, C vitamini serumunu nasıl uygulamak gerekmektedir?

 • C vitamini serumunu kullanmadan önce yukarıda da belirttiğimiz üzere öncelikle cildinizi temizleyin.
 • Cildinizi uygun losyon ya da tonikler ile temizledikten sonra C vitamini serumundan parmağınızda birkaç damla damlatın.
 • Damlattığınız bu serumu parmak uçlarınızla masaj yaparak dairesel hareketlerle hafifçe bastırarak uygulayın.
 • Cildiniz serumu iyice emdikten sonra hyaluronik asit ya da farklı bir nemlendiriciyi de C vitaminin arkasından cildinize uygulayabilirsiniz.

Görüldüğü üzere C vitamini serumu ile evinizde de son derece etkili cilt bakım rutinleri oluşturabilir ve bunun için kozmetik firmaların ürettiği pahalı kremlere boş yere para harcamış olmazsınız.

C vitamini ve Hyaluronik asit serum nasıl kullanılır sorusunda şimdi de hyaluronik asit serumlarının nasıl kullanıldığından bahsedelim.

C Vitamini Ve Hyaluronik Asit Serum Nasıl Kullanılır; Hyaluronik Asit Serumu Nasıl Kullanılmaktadır?

C vitamini ve Hyaluronik asit serum nasıl kullanılır sorusunun ikinci kısmı olan hyaluronik asidin nasıl kullanılacağından da kısaca bahsedelim. Bilindiği üzere bu asit türü vücudumuzun da salgıladığı bir salgı olmak ile beraber cildimizde nemin tutulmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda cildin daha dolgun ve daha sağlıklı görünmesine de katkıda bulunmaktadır. Tek başına dahi oldukça farklı ve gözle görülebilir faydaları olan hyaluronik asidin, C vitamini serumu ile birlikte kullanıldığında bu etkilerinin arttığını söyleyebiliriz.

Peki, bu kadar övülen ve kozmetik bakım ürünlerinin vazgeçilmezi olan hyaluronik asit serumu nasıl kullanılmaktadır.

 • Öncelikle tıpkı C vitamini serumunda olduğu gibi bu serum için de cilt derinlemesine temizlenmelidir.
 • Daha sonra serum cildi parmaklar ile birlikte sürülmeli ve masaj yaparak dilde iyice yedirilmelidir.
 • Eğer C vitamini serumundan sonra kullanacaksanız o zaman cildi temizlemenize gerek yoktur. Çünkü zaten C vitamini serumundan önce cildi temizlemiş olacaksınız.

Peki, bu serumları günde kaç sefer kullanmamız gerekmektedir? Hyaluronik asit ve C vitamini serumlarını sabah uyandıktan sonra kullanabilirsiniz. Güne başlamadan önce yapacağınız bu bakım cildinizin daha taze ve daha ışıltılı görünmesini sağlayacaktır. Daha sonra akşam yatmadan önce yeniden aynı ritüeller eşliğinde tekrardan serumlarınızı cildinize uygulamanız gerekmektedir. Bu da cildin tüm gün boyunca maruz kaldığı; toz, sigara dumanı, polenler, makyaj, güneşten gelen zararlı UV ışınları gibi etkenlere karşı cildi dinlendirecek ve temizleyecektir. Bu sayede cildinizin gözenekleri açılacak ve tüm gece boyunca cildiniz rahat bir nefes alacaktır.

Bu her iki üründen de etkili sonuçlar elde etmek istiyorsanız ürünlerin, düzenli olarak ve belirtildiği şekilde kullanılması şarttır. Aksi takdirde düzensiz kullanımlarda beklediğiniz etkiyi göremeyeceğinizi altını çizerek belirtebiliriz.

Hyarulonik Asit Serumu Nereden Alabilirim?

Bu ürünü genellikle doğal ürünlerin satıldığı internet sayfalarında, çeşitli kozmetik ürünlerin yer aldığı internet satış sayfalarında ya da eczanelerde bulabilirsiniz.

Hyarulonik Asit Nasıl Saklanmalıdır?

Isı ve ışığa fazla maruz bırakmadan oda sıcaklığı içerisinde UV ışınlarından gizleyerek muhafaza etmeniz önerilmektedir.

Hyarulonik Asit Serumu mu Yoksa Kremleri mi Daha Etkili?

Hyaluronik asit içerikli kremlerin içerisinde farklı pek çok kimyasal bileşik daha bulunmaktadır. Ancak serumlar içerisinde çok daha yoğun hyarulonik asit yer aldığı için serumların daha etkili olduğunu söyleyebiliriz.

İlginizi Çekebilir;

Hyaluronik Asit ve C Vitamini Birlikte Kullanılır mı?

C Vitaminli Hyaluronik Asit Serum

Hyaluronik Asit Hangi Marka İyi?

Lipozomal C Vitamini Serumu Nedir?

Yaşlanma Karşıtı Kırışıklık Giderici Krem


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.