Doğal Sağlık

C Vitaminli Hyaluronik Asit Serum | Hyaluronik Asit Ve C Vitamini Birlikte Kullanılır Mı?

01.09.2021
125
C Vitaminli Hyaluronik Asit Serum | Hyaluronik Asit Ve C Vitamini Birlikte Kullanılır Mı?

C Vitaminli Hyaluronik Asit Serum; Hyaluronik asit ve C vitamini, kendi başlarına dikkate değer ürünler olmasına rağmen; bir araya getirdiğinizde daha da dikkat çekici hale gelir. İki cilt bakımı bileşeni tek tek kullanıldığında nemlendirir ve parlatır.

C vitaminli hyaluronik asit serum birlikte kullanıldığında, etkili bir cilt bakımı rutini oluşturmak için, mükemmel fırsat yaratır. Her iki ürünün, ayrı ayrı faydaları vardır ve birleştirildiklerinde, daha güçlü bileşenler sayesinde cilt sağlığı, en üst seviyeye çıkar.

C vitamini ve hyaluronik asit, cilt bakımında kullanılırken; yaşlanma belirtilerini azaltmakta gözle görülür bir etki yaratır. Birlikte kullanımları oldukça güvenli olmakla birlikte, birbirlerini tamamlarlar. Bunun yanında C vitamini ve hyaluronik asit, ayrı ayrı kullanılabilir.

C Vitamini ve Hyaluronik Asit Cilt İçin Neden Önemlidir?

Her gün bir doz C vitamini almak iyidir. Biber, Brüksel lahanası, portakal içinde C vitamini bulunur.  C vitamini güçlü bir antioksidan olduğundan; ciltte kolajen ve elastin üretimini sağlar.

Yaşlanma karşıtı etkisi vardır ve cilt üzerindeki derin çizgileri, kırışıklıkları, düzensiz cilt dokusunu iyileştirir. UV ışınlarının neden olduğu radyasyon hasarını iyileştirirken, serbest radikallerle de savaşır.

c vitamin

Hyaluronik asit; cilt bakım bileşeni olarak yaşlanma karşıtıdır. Ciltte doğal olarak bulunan madde, ağırlığının 1000 katı su tutma özelliğini gösterir. Kuru ve olgun ciltler için, cilt bakım ürünlerinde sıklıkla kullanılır.

C Vitamini ve Hyaluronik Asit Cilt Üzerinde Nasıl Etki Bırakır?

C vitaminli hyaluronik asit serum, yaşlanma karşıtı faydalarının yanında koruyucu ve gençleştirici etkilere sahiptir. Nemlendirir ve dolgunlaştırıcı etkilere sahiptir. Yaşlanmayı geciktirecek bileşenleri sayesinde kırışıklıkları ve derin çizgileri de onarmakta oldukça güçlüdür.

 • C vitamini ve hyaluronik asit, cilt bakım rutininde güvenle kullanılır.
 • Cilt bakım rutininde; tek tek ürünleri kullanmak yerine, her ikisini aynı anda kullanmak, yaşlanmaya karşı etkili sonuç verir.
 • Her iki ürün birleşik kullanılırken; farklı pH seviyelerine sahip olduklarından, emilim sonrasında ayrı ayrı da etkili sonuç verir.

C vitamini ve Hyaluronik asiti birleştirerek, kendi serumunuzu oluşturabilirsiniz. Bunun yanında her iki ürün de yaşlanma karşıtı özelliklere sahip olduğundan, cilt bakım ürünlerinde sıklıkla tercih edilir.

C Vitamini ve Hyaluronik Asit Nasıl Uygulanır?

Hyaluronik asit ve C vitamini, ayrı ayrı faydaları olan ve birleştirildiğinde, üst seviye bakım ve koruma sağlayan ürünlerdir. Yaşlanma karşıtı özellikleri yanında koyu lekelere ve kırışıklıklara karşı da güvenilir sonuçlar sunan C vitamini ve hyaluronik asit, cilde doğru uygulandığında, en iyi sonucu verir.

C vitamini ve Hyaluronik asit uygulama 1:

Serum ve kremlerin dahil olduğu tüm cilt bakım ürünlerinde temel kural; ince formülasyona sahip ürünün önce ve en kalın maddenin en son uygulanması yönündedir. Bu yüzden C vitaminli hyaluronik asit serum uygulanırken, bazı aşamalar uygulanır.

 • Ciltteki fazla suyun çıkarılması için cilt temizliği yapılır ve hafifçe vurulur. Yüz biraz ıslak bırakılmalıdır.
 • Parmaklarla 2-3 damla serum dökülür ve dairesel hareketlerle nazikçe masaj yapılır.
 • Serumun cilde iyice nüfuz etmesi için, birkaç dakika beklenir.

C vitamini ve hyaluronik asit uygulama 2:

C vitaminli hyaluronik asit serum, hafiftir ve neredeyse gençlik serumu olarak da adlandırılır. Ciltteki kolajeni aktif hale getirir ve ince çizgileri yumuşatarak, cildin daha pürüzsüz görünmesine yardımcı olur.

 • Yüz temizlendikten sonra; serum yüze, boyun ve dekolte bölgesine uygulanır.
 • Cildin serumu en iyi şekilde emmesi için, birkaç dakika beklenir.
 • Cildin daha dolgunlaştırılması için yaşlanma karşıtı nemlendirici krem ile cilt nemlendirilir.

Cildin sabaha hazırlanması için; cildinize ek güneş koruması sağlanmalıdır. Bu yüzden güneşe çıkmadan önce, SPF korumalı ürünler tercih edilir.

C Vitamini ve Hyaluronik Asit Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

C vitamini ve hyaluronik asit kullanırken, bazı kriterlere dikkat etmek gerekir. Optimum sonuçların alınabilmesi ve cildinizde oluşacak değişimin keyfini çıkarmak için, serum kullanırken birkaç ipucunu bilmenizde yarar vardır.

 • Sadece C vitamini ya da sadece hyaluronik asit ürününü tek başına kullanmak, ciltte kuruma etkisi yaratır. Bu yüzden nemlendirici kullanılmaya özen gösterilmelidir.
 • Nemlendirici kullanırken; yaşlanma karşıtı nemlendirici ya da yoğun nemlendiricili kremler tercih edilmelidir.
 • Serum seçerken, cilt tipi oldukça önemlidir. Yağlı ciltler için su bazlı serumlar uygundur. Normal ve kuru ciltler için yağ bazlı serumlar kullanılır.

C vitaminli hyaluronik asit serum, cilt bakımı rutininde, yaşlanma belirtileriyle savaşmanın ve cilt ışıltısını geri kazanmanın en etkili ve harika yoludur. Birbirlerini tamamlayan iki ürün; iyileşme sürecini hızlandırır ve size daha sağlıklı, pürüzsüz ve daha parlak bir cilt kazandırır.

c vitamin

C Vitamini ve Hyaluronik Asit Faydaları Nelerdir?

Kusursuz bir cilt arayışınız varsa, cilt bakım ürünü olarak C vitamini ve hyaluronik asit tercih edilir. Her iki ürün de cildin gençleşmesinde ve yaşlanmaya karşı savaşmasında önemli rol oynar.

C vitamini faydaları:

 • Cildin elastikiyetini artırarak nemlendirir ve cilt tonunu eşitler.
 • Cildi gençleştirerek, kolajen üretimini teşvik etmeye yarar.
 • Hiperpigmentasyonu azaltır ve serbest radikallerle savaşır.
 • Cilt hasarı onarımı, akne tedavisi, kirliliğe karşı cilt koruması ve parlaklık sağlar.

Hyaluronik asit faydaları:

 • Yaşlanma belirtileriyle savaşarak, cildin eski ışıltısına kavuşmasında yardımcı olur.
 • Cildin nemlenmesini sağlar ve kırışıklıkları azaltır.
 • Günlük kullanımda cilde esnekliğini ve gençliğini yeniden kazandırır.
 • Cilt dokusunun iyileşmesine katkıda bulunur.
 • Hücrelerin yenilenmesini desteklerken; ciltteki koyu lekeleri, güneş lekelerini, yaşlılık lekelerini ve her türlü hiperpigmentasyonu düzeltir.

İnsan vücudundaki hyaluronik asidin yarısı deride bulunur. Nemi korumak için, su moleküllerine bağlı şekilde çalışır. Bunun yanında güneş ışınları, kirlilik, tütün kullanmak gibi durumlar da cildin asit miktarını azalttığından, hyaluronik asit kullanımı önemlidir.

C Vitaminli Hyaluronik Asit Serumu Hassas Ciltlere Uygun mudur?

C vitamininin güçlü bir antioksidan olması yanında hyaluronik asit, cilt bakımında ezber bozan bir üründür. Zaten insan vücudunda doğal olarak bulunan hyaluronik asit, güçlü antioksidan olan C vitamini ile birleştiğinde, alınacak sonuçlar çok daha iyidir.

 • İnce çizgiler ve kırışıklıklar üzerinde gözle görülür azalma sağlanır.
 • Derin nemlendirici özelliğiyle, cildin nemini muhafaza eder.
 • C vitamini ile cildin aydınlatılması sağlarken; ciltteki koyulaşmaları ve lekeleri de azaltmaya yardımcı olur.

C vitaminli hyaluronik asit serum, hassas ciltlerde de etkilidir. Hyaluronik asit; vücudun doğal olarak ürettiği bir maddedir ve en hassas ciltte bile tolere edilir. Ürünlerin ayrı ayrı kullanılması ciltte kuruluk hissi yaratabilir. Bu yüzden iki ürünün birleşimi serum kullanıldığı yağlı, normal ve kuru cilt üzerinde harikalar yaratır.

C Vitaminli Hyaluronik Asit Ciltte Nasıl Çalışır?

Tam bir benzetme yapılacaksa, deri bir şilteye benzer. Cildin yayları kolajen ve elastin liflerdir. Aralarındaki tüm boşluk, hyaluronik asitten oluşan, jelli sulu bir dolgu maddesiyle doldurulur.

Hyaluronik asit; cildi nemlendirir, genç ve sağlıklı olmasını sağlar. Bunun yanında cildin nemini korurken; dokuların elastik yapısını, sıklığını etkileyecek dokularda, fibroblastlarını çoğalmasını sağlayarak, bunların yok olmasına engelle olur.

Fibroblastlar; hücre dışı matrisin bileşenlerinin üretiminde bağ dokusu hücre görevini görür. Ana cilt proteini kollajen, elastik lifler, kollajen, hyaluronik asit sentezine sağlayan fibroblastların çoğalmasını ve olgunlaşmasını sağlayarak, cildin yenilenmesi sürecine etki eder.

C Vitamini ve Hyaluronik Asit Yan Etkileri Var mıdır?

C vitaminli hyaluronik asit serum; cildin daha düzgün çalışması için, vücudun ihtiyacı olan maddelerdir. Cildiniz üzerinde olması gerekenden biraz fazla kullanıldığında, yan etki olarak tahrişe neden olur.

Ayrı ayrı kullanıldığında; cildin tahriş olması için, C vitaminin yüksek dozda kullanılması gerekir. Tek başına bir C vitamini serumunda aranacak güçlü yönler, %10 ila %20 arasında olmalıdır. Bu oranların üzerinde bir kullanım cildin tahriş olmasına neden olur.

İki ürünün birleştirilerek kullanılmasında önemli nokta, doğru yüzdelerle kullanılmasıdır. C vitamini ve hyaluronik asit çok hafiftir ve bunları içeren bir üründen tahriş olma gibi bir yan etki aldığınızda; üründeki diğer bileşenlerin, sadece hafif hipoalerjenik bileşenleri olup olmadığından emin olunması gerekir.

C Vitaminli Hyaluronik Asit Serumu Nasıl Kullanılır?

Cilt için doğru ürünlerin kullanılması çok önemlidir. Doğru ürünlerin kullanılmasının yanında, doğru sırayla kullanılması da gerekir. Hyaluronik asit ve C vitamini ayrı ayrı ya da C vitaminli hyaluronik asit serumu olarak kullanılabilir.

 • C vitamini ve hyaluronik asit ayrı ayrı kullanılacaksa; kıvamı göz önünde bulundurulur ve en ince kıvamlıdan, en kalın kıvamlıya doğru uygulanır.
 • Yağlar; nemlendiricilerden önce ve serumlardan sonra kullanılır.
 • Ayrı kullanımlarda C vitamini serumundan sonra hyaluronik asit nemlendirici uygulanır.
 • Formülünde C vitaminli bir yüz kremi öncesi ise hyaluronik asit serumu kullanılır.

C vitamini serumu ve hyaluronik asit serumu kullanılırken, ürüne bağlı olarak hangisinin önce kullanılacağı belirlenir. Ama temel kural, ince kıvamlıdan kalın kıvamlıya doğru olanıdır.

C Vitaminli Hyaluronik Asit Serumu Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

C vitamini serumu ve hyaluronik asit serumu, ayrı ayrı kullanılabilir. Çoğunlukla serum ya da diğer cilt bakım ürünlerinin uygulanmasında, önce ince kıvamlı olan ve sonra kalın kıvamlı olan ürün kullanılır.

C vitamini serumu, çoğu zaman kurutma etkisine sahiptir ve hyaluronik asit serumu, cildin kaybettiği nemi kazandırmak için mükemmel bir yoldur. Cilt tipine uygun şekilde hyaluronik asit serumu seçilir. Yağlı ciltlerde su bazlı serumlar, kuru ve normal ciltlerde yağ bazlı serumlar ya da kremlerden yararlanılır.

C vitaminli hyaluronik asit serum olarak birleştirilmiş şekilde de kullanılan ürünler; yaşlanma belirtilerini önemli ölçüde azaltırken, cilt nemi seviyesinin de iyileşmesi için çalışır.

Aynı zamanda birleştirilmiş C vitamini serumu ve hyaluronik asit serumu; cilt bakım rutininizi daha basite indirir ve aynı zamanda size, zamandan tasarruf etmenizi de sağlar. Aynı zamanda C vitamini ve hyaluronik asit birleştirildiğinde; ideal pH seviyeleri çakışmaz ve her bir bileşenin sunduğu tüm faydaları elde etmek mümkün olmayabilir.

Buna bağlı olarak;

 • pH değeri 4’den daha asidik olan karışımlarda, hyaluronik asit etkinliği azalır ve zamanla bozulmaya başlar.
 • pH değeri 3.5’dan yüksek olan karışımlarda ise L-askorbik asit olarak formüle edilen C vitamini; cilt tarafından daha az miktarda emilirken, tam fayda alınması mümkün olmaz.

C vitamini ve hyaluronik asiti birleştirmek; hyaluronik asidin etkilerini tam olarak ortadan kaldırmaz. Ancak ürünün pH değerine bağlı olmakla birlikte, bileşenlerin biri ya da her ikisinin de etkisinin azalmasına neden olabilir. Bu yüzden ürünlerin pH değerine dikkat edilmelidir.

Sonuçta sağlıklı cildin korunması, önemli bir noktadır. Ciltteki bakteri ve virüslere karşı ilk savunma hattı cilttir. Bu yüzden sağlıklı cildin bariyerini korumak, kuru cilt salgınlarını önlemenin yollarından bir tanesi, cilt bakımı yaparken, doğru ürünlerini kullanmaktır. C vitamini ve hyaluronik asit, cilt bakımı rutininde kullanabileceğiniz, en güvenilir ürünlerdir.

C vitamini ve hyaluronik asit ne zaman kullanılmalıdır?

Cildin temizlenmesinden sonra ve nemlendirme öncesi serum ürünü cilde uygulanabilir.

C vitamini ve hyaluronik asit hassas ciltlerde etkili midir?

Hyaluronik asit, vücut tarafından doğal üretilir. En hassas ciltlerde de etkilidir.

Hyaluronik asit ve C vitamininin yan etkileri var mı?

Vücut hyaluronik asit ve C vitaminine alışır ve düzgün çalışması için bileşenlere ihtiyaç duyar. Ancak çok fazla uygulanması, nadir de olsa tahrişe neden olabilir.

İlginizi Çekebilir;

Hyaluronik Asit ve C Vitamini Birlikte Kullanılır mı?

C Vitamini Ve Hyaluronik Asit Serum Nasıl Kullanılır?

Hyaluronik Asit Hangi Marka İyi?

Lipozomal C Vitamini Serumu Nedir?

Yaşlanma Karşıtı Kırışıklık Giderici Krem


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.