Genel Sağlık

Çölyak Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Çölyak, hayat boyu süren bir oto immün rahatsızlığıdır ve bağırsak ile bedenin diğer kısımlarına tesir eder. Çölyak ince bağırsağın, gluten isimli proteine karşı hayat boyu süren ve kronikleşen alerjisi, hassasiyetidir. Yulaf, Çavdar, Arpa, Buğday tahıllar gluten maddesi içerir. Alınan besin, ince bağırsakta bileşenlerine ayrıştırılıp bağırsak mukozası üstünden kana karışır. Böylelikle bağırsak yüz ölçümü gitgide azalır ve alınan besinler emilemez bir durum haline gelir. Neticede beslenme azlığı, sonrasından da rahatsızlık belirtileri meydana çıkar.

Belirtileri

Yaş grubuna göre kansızlık, kilo azlığı, dışkıda anormallik, kas zayıflığı, büyük tuvalet ihtiyacı artması, karın kısmında öne doğru şişkinlik, İştahsızlık, bezginlik, kusma, ağız içinde oluşan aftlar, büyüme geriliği, eklem ve kemik ağrıları, sinirlilik, gaz şikayetleri, iştahsızlık, tende kaşıntılı döküntüler.

Tedavi şekli

Çölyak rahatsızlığının iyileştirilmesi gluten olmadan sıkı bir perhizdir. Perhizin sıkı bir biçimde tatbik edilmesi ile düzleşen ince bağırsak yüzeyi normal biçimini ve fonksiyonunu tekrar kazanmaktadır. Alınmış olan az miktarlı gluten bağırsaklardaki yıkıntıların yinelenmesine sebep olur. Glutensiz sıkı bir perhizin uygulanması sürecinde Çölyak hastasının çoğunlukla bir yakınması olmaz. Beslenme şeklinin değiştirilmesinin sonrasında genelde kısa bir vakit içerisinde şikayetler belirgin biçimde azalır.

Şikayetlerin tamamıyla kaybolma süreci ince bağırsaktaki tahribat seviyesi hastanın yaşı, ve diğer etkenlere göre farklılık gösterebilir. Gluten içeren besinlerden kaynaklanan, hissedilebilir yakınmalar genellikle uzun süreler sonrası hatta bazen seneler sonra kendini gösterir. Perhizin bozulması veya terk edilmesi tedavi edilmesi çok daha zor olan ağır rahatsızlıklara neden olabilir. 2014 senesi itibariyle bilinen, kanıtlanmış tek iyileştirme metodu glutensiz perhizdir. Perhizin uygulanmasında yapılan ihmal veya ihlallere rağmen rahatsız kişi tarafından hissedilebilir yakınmaların oluşmaması, asla, glutensiz perhizden vazgeçilmesi manasına gelmez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı