Anasayfa / Faydalı Besinler / Çörek Otu Faydaları Nelerdir?

Çörek Otu Faydaları Nelerdir?

Çörek otu şekli; siyah, ince ve hilal şeklinde bir tohum gibi görüntüsü bulunmaktadır. Günümüzde dünya mutfaklarında birçok ülkede yüzyıllardır kullanılmaktadır. Mutfakta baharat olarak kullanılmasının dışında sağlık açısından da birçok faydası bulunmaktadır. Aynı zamanda en eski tarihlerden itibaren sağlık açısından kullanılan bir baharat çeşididir. Laboratuar araştırmalarına göre içerisinde 100’den fazla bileşik bulunmaktadır. Ayrıca daha bulunmamış bileşiklerinin olduğu da söylenmektedir.

Çörek Otunun Sağlığa Faydaları

Kalsiyum, demir, sodyum ve potasyum kaynağıdır. Aynı zamanda folik asit içermektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek, hastalıklara karşı vücut direncini arttırır. Birçok kanser rahatsızlığına karşı koruma sağlar. Meme kanseri, mide kanseri, rahim ağzı kanseri ve kemik kanserine karşı koruyucu özelliği bulunmaktadır. Antibakteriyel, antifungal özellikleri sayesinde insan vücudunu bakterilere karşı korumaktadır. Depresyon ve yorgunluk için çok faydalıdır. Algılamayı ve hafızayı güçlendirir. Aynı zamanda kolesterolü ve kan şekerini düşürmektedir. Rahat nefes almaya yardım etmektedir, solunum yolları rahatsızlıklarına faydalıdır, bronşları açar. Eklem ağrısı, şişme ve kemik hastalıklarına çok iyi gelmektedir. Kolesterolü dengelediği için insanı kalp rahatsızlıklarına karşı korumaktadır. Yüksek tansiyonu engeller ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına karşı koruyucu özelliği bulunmaktadır.

Çörek Otu Nasıl Kullanılmalı?

Tohumları öğütülerek kullanılabilmektedir. Daha önce öğütülmüş çörek otu tohumlarının tercih edilmemesi gerekir. Bunun sebebi mineraller ve uçucu yağların özelliklerini kaybetmesidir. Yoğurt veya süt ile tüketilmemesi gerekir. Soğuk pres yöntemi ile çıkartılan çörek otu yağı kahvaltılardan veya yemeklerden önce bir tatlı kaşığı alınarak tüketilebilir. Mutlaka aç karnına tüketilmesi gerekir. Aç karnına tüketilmesinin sebebi yağın içerisinde bulunan proteinler mide asidi ile daha çabuk karışır ve yağın sindirimi hemen olur. Çörek otu kapsül şeklinde de tüketilebilir. Kapsül şeklinde olan çörek otları alınarak su ile birlikte tüketilebilir.

Çörek Otu Ne Kadar Süre Kullanılmalıdır?

Çörek otu kullanımının faydasını görebilmek için 6 ay mutlaka kullanılması gerekir. Daha sonra 6 ay ara verilmelidir. Faydalarından yaralanmak için vücutta iyi bir şekilde çörek otunun sindirilmesi gerekir. Ayrıca çörek otunun, yağının ve kapsülünün kaliteli olmasına özen gösterilmelidir.

Bunlara da göz at

Evde Enerji Veren İçecek Hazırlama

Vücudumuzun çok büyük bir  kısmının su olduğunu düşünürsek sıvı tüketiminin çok önemli olduğunu anlayabilirsiniz. Hepimiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.