Doğal Sağlık

Covid-19 Bilgi Hattı | Covid-10 Whatsapp Hattı Nedir?

12.05.2021
219
Covid-19 Bilgi Hattı | Covid-10 Whatsapp Hattı Nedir?

Covid-19 Bilgi Hattı; Sağlık Bakanlığı koronavirüs salgınına dair sık sık açıklamalarda bulunuyor ve halkın bilgi sahibi olmasına özen gösteriyor. Güncel haberler ve sosyal platformlar eşliğinde her bir detaya ulaşmanız mümkün olacaktır. Bununla birlikte:

  • Özel olarak danışmanlık hizmetleri paylaşılır.
  • Güncel bilgilere ulaşmanıza dikkat edilir.

Covid-19 bilgi hattı nedir öğrenenler tüm bu ayrıcalıklardan faydalanabilir. Öyle ki adı üstünde danışmanlık almanız ve merak ettiklerinize netlik kazandırmanız mümkün olacaktır.

Covid-10 Whatsapp Hattı

Covid-10 Whatsapp hattına yer verilmiş ve merak ettiklerinizi hat üzerinden sorgulamanız esas alınmıştır. Hatta dair Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi çalışma gösteriyor. Hatta bundan dolayı ‘SABİM’ şeklinde anılmaktadır.

Covid-19 bilgi hattı nasıl merak edenler SABİM detaylarını dikkate alabilir. Nitekim bakanlık onaylı olacak şekilde öncelikle bu hattın paylaşılması söz konusudur. Sonuç olarak hattan her bir vatandaşın danışmanlık hizmeti alması mümkün olacaktır.

Covid-19 Danışmanlık Hizmetleri

Covid-19 danışmanlık hizmeti adına kısa numaralara yer verilmiştir. Önceliğiniz iletişime geçmek adına kısa numaraları dikkate almak olmalıdır. Covid-19 bilgi hattı için paylaşılanlar şöyle:

  • Sağlık Bakanlığı merkezli olan hatta ‘SABİM’ adı verilir.
  • 184 olan numara ile danışmanlık hizmeti almanız sağlanır.

Numara ile Whatsapp hattından bağlantı gerçekleşir. İnternete bağlı olan herkes 184 üzerinden danışmanlık hizmeti alabilir. Whatsapp hattından tecrübeli ve bilgili temsilcilere bağlanmanız mümkün olacaktır. Böylece koronavirüs belirtilerinden aşı programlarına kadar tüm hususlara netlik kazandırabilirsiniz. Öyle ki danışmanlık hizmetinde sınır tanınmaz ve tüm sorularınıza hızlı bir şekilde yanıt bulmanıza dikkat edilir.

Covid-19 Bilgi Hattı Süreleri

Corona bilgi hattı olarak sadece kısaltılmış olan SABİM 184 ile sınırlı kalınmıyor. Bununla birlikte paylaşılan 0541 888 01 84 numarasına yer verilir ve kaydedilmesi üzerine Whatsapp görüşmelerine geçilebilir.

Risk altında olan vatandaşlar hat üzerinden yardım alabilir. Tüm belirtileri sorgulayabilir ve test için yönlendirmelere göz atabilir. Öyle ki testin en yakın sağlık kuruluşu üzerinden yapılması istenir. Zaman kaybetmeden maske ile mesafe kurallarını dikkate alarak teste başvurmanız önem arz ediyor. Bu adımlar için yardım almak isteyenler de SABIM destek hattından yana tercihini yapabilir.

Covid-19 nedir?
Corona virüs ailesinin bir türü olan Covid 19’un hayatımıza girmesi ile beraber global pandemi kelimesi ile de iç içe bir hayatımız oldu. Dünyanın büyük bir kısmını etkileyen bu salgının özellikle solunum yolu ile bulaşması, hızlı bir bulaşma kapasitesine sahip olması tüm dünyanın alarm vermesine neden olan hususlardandır. Bu salgının daha az etki göstermesi için maske kullanmaya ve mesafeyi korumaya dikkat edilmesi gerekmektedir.
Covid-19 nasıl bulaşır?
Solunum yolu ile bulaşmaktadır. Test hem akciğer filmini hem de PCR verilerini içermektedir. Ortalama birkaç saat içerisinde test sonucunuzu alabilirsiniz. Salgının başlangıç süreci kapsamında test sonuçlarının nihayete ermesi daha uzun sürebilmekteydi. Fakat, hali hazırda 2-3 saat aralığında test sonucunu alma imkanını elde edebilirsiniz. Bu aşamada E-nabız sistemine test sonucunuz ile alakalı bilgilendirme anında iletilecektir. Sizin testinizin pozitif çıkmasının sonrasında adresinize gerekli olan bilgilendirme anında tıp ekipleri tarafından sunulacaktır.
Covid-19 kuluçka süresi ne kadardır?
Virüsün vücuda girmesinin sonrasında ortalama 5 gün içerisinde belirtiler ortaya çıkmaktadır. Kuluçka süresi olarak belirlenen 5 günün yeni ortaya çıkan varyantlarda daha kısa olduğunun da belirtilmesi gerekmektedir. Belirtilerin birini ya da birkaçını hisseden kişilerin kesinlikle temkinli olması ve özellikle 65 yaş üstü risk grubunda olan kişiler bu mikrobun bulaştırılmaması için büyük çaba sarf etmeleri gerekmektedir.
Covid-19 belirtileri neler?
Covid 19 denildiği zaman akla ilk olarak gelen belirtilerin başında kesinlikle tat ve koku kaybı gelmektedir. Bunun yanı sıra yüksek ateş de belirleyici etmenlerdendir. Yüksek ateşin düşürülmesi için çaba sarf edilmesine rağmen uzun saatler boyunca devam eden bir duruş sergilediğinin de ayrıca belirtilmesi gerekmektedir. Eklem ağrıları, baş ağrısı ve sırt ağrısı da Covid 19 un belirleyici unsurları arasındadır.

İlginizi Çekebilir;

Covid-19 Destek Hattı

Covid-19 Hakkında Bilgi | Koronavirüs Belirtileri

Sağlık Bakanlığı Onaylı Zayıflama Çayı

Saç Nasıl Hızlı Uzar | Saçı Uzatma Yolları

Covid-19 Testi Nasıl Yapılır?


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.