Doğal Sağlık

Covid-19 Hakkında Bilgi | Koronavirüs Belirtileri

14.01.2021
509
Covid-19 Hakkında Bilgi | Koronavirüs Belirtileri

Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?

Covid-19 Hakkında Bilgi: Dünyayı etkileyen virüs sonucunda alt ve üst solunumu etkileyen kuru öksürük görülmektedir.

Koronavirüs belirtiler: Vücuda giren virüs ile birlikte yüksek ateş en önemli belirtiler arasındadır.

  • Virüsün etkisini yaşayan insanlarda nefes darlığı ve boğaz ağrıları görülmektedir.
  • Aşama aşama ilerleyen kas ve eklem ağrıları ile vücut halsiz bir hale gelir. Kendinizi hareket ettiremeyecek hale gelirsiniz.
  • Aynı zamanda sık sık ishal ve kusma da görülmektedir.
  • Balgam çıkarma ve kırgınlık gibi belirtiler görülmektedir. Ancak bu belirtilerin herkes için yaşanması mümkün değildir.

Bazı insanlarda yoğun olarak görülürken bazı insanlarda taşıyıcı konumunda bulunmaktadır. Virüsünü taşıyan kişiler belirti göstermediği halde diğer insanlara bulaştırabilir. Bu nedenle maske ve sosyal mesafeye dikkat etmek gereklidir. Kalabalıkta bulunmayarak temastan uzak durmanız önerilir.

Covid-19 Hakkında Bilgi, Koronavirüs Bitecek Mi?

  • Covid-19 Hakkında Bilgi: Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan virüs küresel bağlamında tüm dünyayı etkilemiştir. Sağlık, ekonomi gibi birçok alanı etkileyen bu virüs çeşitli kayıplara yol açmıştır. İlk çıktığı zamana göre etkisinin azaldığı düşünülse de bittiğine dair net bir sonuç yoktur. Geçmişe göre vakalarda azalma görülse de virüs hala yayılmaya devam etmektedir. (Ayrıca virüsün aslında Vuhan’dan çıkmadığına dair araştırmalar yapılmaktadır.)
  • Bu durum ülkeden ülkeye değişmektedir. Peki; koronavirüs bitecek mi: Bazı ülkelerde az vakalar görülürken bazı ülkelerde vaka sayıları gittikçe artmaktadır. Aynı zamanda sonbahar mevsimine doğru ikinci dalga geleceği konusu tartışılmaktadır. İlk çıktığı zamana göre önlemlerin arttığı görülmüştür. Ancak tamamen bittiğini söyleyemeyiz. Virüsle ilgili araştırmalar ve çalışmalar hala devam etmektedir. Aşı ile ilgili birçok uzman uğraş vermektedir. Virüsün bitmesi için gerekli önlemleri alıp bulaşma düzeyini en az düzeye indirmeye özen gösterin.

Koronavirüs Bulaşan Ülkeler Nelerdir?

İlk olarak Çin’de ortaya çıktığı düşünülen koronavirüs sonra dünyanın tamamına yayılmıştır. İtalya’da virüsten ölen birçok insan olmuştur. Fransa, Fas ve Orta Doğu ülkelerine yayılmıştır. Günümüzde ABD New York üzerinde yoğun vakalar ve hastalar görülmektedir. Bazı ülkelerin tedbirsiz ve rahat hareketleri ile virüs daha çok yayılım göstermiştir. Koronavirüs bulaşan ülkeler sağlık ve ekonomi anlamında uyguladığı politikaları değiştirmiştir ve virüsün vaka oranında değişiklikler görülmüştür.

  • Diğer ülkelere göre Türkiye çeşitli önlemler almıştır. Bazı ülkeler bu virüsten büyük kayıplar yaşarken bazıları en az düzeyde etkilenmiştir. Virüsten sonra kişilerin bağışıklık düzeyi etkilenmiştir. Vakaların belirlenmesinde ve antikorların tespit edilmesinde tarama testleri uygulanmaktadır.

Covid-19 Hakkında Bilgi

Covid-19 Hakkında Bilgi, Koronavirüs Aşamaları Nelerdir?

Koronavirüs başlangıcı: Virüsün ilk aşamaları grip ve soğuk algınlığı ile başlamaktadır. Sonrasında boğaz ağrısı, nefes darlığı ve göğüste şikayetler başlar. Kusma ve ishal gibi belirtiler görülür. Virüs vücuda yayıldıkça kas ve eklemlerde ağrılar meydana gelir. Koronavirüs aşamaları ilerledikçe kendinizi kolayca hareket ettiremezsiniz.

Bitkinlik ve yorgunluk gibi belirtiler hissedilir. Virüsün belirtileri görülmeye başlandığında sağlık kuruluşuna giderek gerekli testleri yaptırmanız önerilir. Aynı zamanda evde kendinizi belli bir süre izole etmelisiniz.

Koronavirüs Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Dünyayı etkileyen bu virüs binlerce insanın kaybına sebep olmuştur. Aynı zamanda gittikçe yayılarak vaka sayılarında artışa sebep olmuştur. Virüs belirtilerini hissettiğinizde maske kuralına uyarak herhangi bir sağlık kuruluşa giderek korona testi yaptırmanız önerilir. Aynı zamanda ambulans çağırarak durumu yetkili kişilere belirtebilirsiniz.

Ancak bazı insanlarda virüs belirtisi görülmemekle birlikte gizli taşıyıcı olarak etrafa virüs yaymaktadır. Bu durumda antikor tarama testleri yapılarak bağışıklığın kazanması ve antikorların belirlenmesi anlamında deneyler yapılmaktadır. Çıkan sonuçların uzman eşliğinde değerlendirilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması gereklidir. Virüsten uzak kalmak için maske mesafe kuralına mutlaka dikkat edilmelidir.

Covid-19 Hakkında Bilgi, Virüsün Mali Anlamda Etkisi Nedir?

Covid-19 Hakkında Bilgi:  Virüsle beraber getirilen yasak ve sınırlamalar çeşitli kurum ve işletmelerde durma noktasına gelmiştir. İnsanların virüse yakalanmamak için evlerinde izole olmasıyla dışarıda çalışan insanlar zor durumda kalmıştır.

  • Ekonomi ve finans kaynaklarında ciddi azalmalar görülüyor. Dünyanın tümüne yayılan küresel salgın uluslararası boyutta herkesi etkilemiştir. Özellikle turizm sektöründe ciddi bir azalma görülüyor. Alınan önlem ve kurtarma planlarıyla düzeltilmeye çalışan ekonomik durumunda net bir düzelme görülmemektedir. Uzmanlar koronavirüsün kesin olarak bittiği konusunda bir açıklama yapmadılar.
  • Virüsün ülkeye verdiği zararın çözülmesinde milletler tek başına yeterli gelmemektedir. Uluslararası bir şekilde çözülmelidir. Bu zorlu süreçte ülkeler birbirine destekte bulunmalıdır.
Covid-19 en sık görülen belirtiler neler?
Covid-19 grip belirtileriyle seyir etmektedir. Genel görülen belirtilerinde halsizlik, kırgınlık hissi ve bitkinlik bulunmaktadır. Aynı zamanda nefes darlığı, yüksek ateş ve öksürük de covid 19 belirtileri arasında yer almaktadır. Şiddetli öksürük, terleme ve göz akıntısı da birçok hastada görülen en belirgin covid 19 etkileri olarak teşhis edilmektedir.
COVID-19 hangi yollarla bulaşır?
Covid 19 havadan bulaşabilen, göz, burun ve ağız yoluyla bulaşma etkisi olan, en hızlı bulaş oranı bulunan virüstür. Virüs havada saatlerce asılı kalabilmekte, özellikle soğuk havalarda yaygınlık oranı daha çok görülmektedir. Covid 19 hastalarının özellikle maske takması gerekmektedir.
Hafif seyirli COVID-19 nasıl tedavi edilir?
Haffi seyirli covid 19 özellikle Avrupa ülkelerinde ağrı kesiciler, bol vitamin takviyesi ve suyla tedavi edilmektedir. Hastanın bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, özellikle karantina altında tutularak, iyi beslenmesi önemlidir. Terleme, ateş ve titremeyle seyir eden hastalık, hastanın bol vitamin ve sıcak ortam koşullarında hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayacaktır.
Yeni Koronavirüsün kuluçka süresi ne kadardır?
Delta Varyantı olarak adlandırılan yeni korona virüs, yapılan testler sonucunda 2 gün ile 14 güne kadar kuluçka dönemi geçirmektedir. Korona virüsün bir mutasyonu olan delta varyantı, özellikle beş günden sonra etkilileri göstermektedir. Bulaş yöntemi ve belirtileri covid 19 ile aynı orandadır.

İlginizi Çekebilir;

Covid-19 Belirtileri Gün Gün | Aşama Aşama Covid-19

Korona Tedavisi

Covid-19 Bilgi Hattı

Covid-19 Mide Bulantısı Yapar Mı?

Covid 19 Öksürük Nasıl Geçer?


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.