Doğal Sağlık

Covid-19 Kuluçka Süresi | İki COVID-19 Hastası Aynı Odada Kalabilir Mi?

16.05.2021
238
Covid-19 Kuluçka Süresi | İki COVID-19 Hastası Aynı Odada Kalabilir Mi?

Bulaşması bir hayli hızlı olan koronavirüse dair süreçler dikkate alınıyor. Özellikle de Covid-19 kuluçka süresi herkeste merak konusu haline gelmiştir. Tatilden gelenler ya da hastaneye gidenler kuluçka dönemini dikkate alarak kendini izole ediyor. Gerek kendilerini gerekse çevresindekileri düşünenler kuluçka süresi nasıl öğrenerek önlemleri almayı ihmal etmiyor.

Koronavirüs Kuluçka Süresi Ne Demek?

Hastalığın ortaya çıktığı bir dönem olarak nitelendirmek hata olmayacaktır. Covid-19 kuluçka süresi olarak virüsü alan kişilerin ilk belirtileri göstermesi dikkate alınır. Belirtiler herkeste değişiklik gösterdiği için süre de:

  • Hafif atlatacak olanlarda farklılık gösterir.
  • Virüsün mutasyonlarından kaynaklı da kuluçka süresi değişebilir.

Bunun için yapılan araştırmalara göre süreye netlik kazandırılamamıştır. Virüsü kapan kişilerin yaş faktörü, mutasyonlar ve de bağışıklık sistemi gibi çeşitli etkiler de kuluçka süresinin değişmesine neden olmaktadır.

İndirimli doğal sağlık ürünleri için tıklayınız

İndirimli doğal sağlık ürünleri için tıklayınız

Covid-19 Kuluçka Günleri Hakkında

Covid-19 kuluçka süresi için belirlenen minimum gün sayısı 2’dir. Nadir de olsa virüsü kapan kişilerin 2 gün içerisinde belirtilerini gösterdiği kanıtlanmıştır. Bununla birlikte en uzun süre de 14 gün olarak ele alınır. 2 gün kadar ihtimali düşük olsa da 14 günün sonunda belirtiler boy gösterebilir.

Virüs belirtileri herkese göre farklılık gösterir ve de farklı süreler içerisinde ortaya çıkar. Yaygın olarak virüsü alan kişilerde 5 – 6 günlük süreç ele alınıyor. Nitekim çoğu kişinin virüsü kaptıktan 5 – 6 gün içerisinde belirtileri göstermesi söz konusudur. Bunun üzerine teste başvuranların negatif – pozitif sonuçlar aldığı açık durumda. Öyle ki test için de kuluçka dönemini iyi gözlemlemek gerekir.

Covid-19 Kuluçka Süresi Belirtileri

Covid-19 kuluçka süresi gibi belirtilerin de herkeste değişiklik gösterdiği açık durumda. Ancak yaygın olan birkaç belirti bulunuyor. Örneğin yüksek ateş bunlar arasında başı çeker ve çoğu yerlerde ateş ölçümü gerçekleşir. Ateş dışında kuluçka döneminde ortaya çıkan bulgular:

  • Öksürük şikayeti ile teste başvuranlar mevcut durumda.
  • Solunum güçlüğü çekenlerin de ilk adresi sağlık kuruluşları oluyor.

Aynı zamanda halsizlik, kas ve eklem ağrıları bunlar arasında gösterilir. Tat ve koku alamama üzerine de teste başvurulması gerekir.

Covid-19 Hastalığının Kuluçka Süresi Nedir ve En Sık Hangi Bulgular Görülür?

Kuluçka süresine dair 2 ile 14 güne değinilir. Bu süreçlerde kişilerin kendilerini izole etmeleri istenir. En sık görülen bulgular arasında yüksek ateşe rastlanıyor. Ateş kadar yoğun öksürük nöbetleri de yaşanabilir. Aynı zamanda öksürüğe bağlı sırt ağrısı yaşanabilir ve bu gibi belirtiler üzerine test yaptırılması gerekir.

Covid-19 Nasıl Bulaşır?

Bulaşma yaygın olarak temastan kaynaklı olarak ortaya çıkar. Bunun için yakın temastan uzak durmak önem arz eder. Gün içerisinde sık sık ellerin yıkanması önerilir. Ardından ise hava yolu ile bulaşma gerçekleşebilir. Bu nedenle de maske kullanımı zorunlu kılınır ve salgının ilerlememesi esas alınır.

Coronavirüsler Nedir?

Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı saran bir salgın olarak bilinir. Halen etkileri devam eden salgına karşı yeni mutasyonlar ortaya çıkmıştır. Bunun üzerine Dünya Sağlık Örgütü tarafından incelemelere yer verilmiştir. Maske, mesafe ve temizlik şartları üzerine salgının önüne geçmeye çalışıyor.

COVİD-19 Semptomlarından Bazıları Nelerdir?

En çok görülen semptomun yüksek ateş olduğu açık durumda. Yaygın bir şekilde ateşle birlikte halsizlik ve yorgunluk ortaya çıkar. Kuru ve sık sık öksürük meydana gelir. Bunların dışında kas ağrılarına rastlanabilir. Baş ağrısı, boğaz kuruluğu ve de ishal gibi etkilerinden söz edilir. Şiddetli hale gelen bu etkiler üzerine ise testin yapılması uygun görülür.

İlginizi Çekebilir;

Çatlak Tedavisi

Covid-19 Karantina Süresi

En İyi Zayıflama Çayı Yorumları

Covid-19 Semptomları

Covid-19 Evreleri

Covid-19 Yeni Belirtileri


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.