Doğal Sağlık

Covid 19 Öksürük Nasıl Geçer | COVID-19 Nedenli Öksürük Nasıl Hafifletilir?

08.03.2021
458
Covid 19 Öksürük Nasıl Geçer | COVID-19 Nedenli Öksürük Nasıl Hafifletilir?

Öksürük birçok sebepten olabildiği gibi artık Covid-19 virüsü yüzünden de öksürük görülebilmektedir. İnsanlar artık her öksürdüklerinde tereddüt olmakta ve Covid-19 virüsüne yakalandıklarını düşünmektedirler ancak her öksürüğün sebebi Covid-19 virüsü değildir elbette. Ancak Covid-19’a yakalananlar da Covid-19 Öksürük Nasıl Geçer sorusunu sık sık sormaktadırlar. Bu yüzden aradaki farkı fark etmek önemli ve virüse yakalanmış iseniz öksürüğü nasıl giderebileceğinizi de öğrenmelisiniz.

Öksürük Nedir?

Aslında öksürük bir reflekstir. Bir reaksiyon olan öksürük anlık bir şey olabileceği gibi uzun süreli bir gribin belirtisi de olabilmektedir. Bunu öksürüğün sıklığından ve şiddetinden anlamak mümkündür.

Öksürük kendi içerisinde de üç gruba ayrılmaktadır. Bunlardan biri akut öksürüktür. Genelde solunum yolu enfeksiyonu sebebi ile gerçekleşen öksürük 4 haftadan kısa sürmektedir. Kronik öksürük ise daha uzun sürer çünkü problem bambaşkadır. Sigara vb. tüketiyor iseniz bu kronik bir öksürüğe sebep olmaktadır. Kronik bronşit de bu hastalığa sebep olmaktadır.

Kuru öksürük ise tam net bir sebepten olmaz ama bir ömür boyu sizinle olabilir ve rahatsız edici bir öksürüktür.

Covid-19 Öksürüğü ve Normal Öksürük Farkı Nedir?

Covid-19 Öksürük Nasıl Geçer sorusunu cevaplayabilmek için öncelikle bu öksürüğü ayırt etmek ve tespit etmek gerekmektedir. Covid-19 öksürüğü ateş ile birlikte olması ve birden fazla günde devam etmesi ile birlikte nefes darlığı ya da göğüs sıkışması da bu ikiliye ekleniyor ise burada Covid-19 şüphesi söz konusudur ve bu şüphe dikkate alınarak en hızlı biçime hastaneye gidilmesi veya Covid ekibi eve çağırılmalıdır.

Covid 19 Öksürük Nasıl Geçer; Çözümleri Nelerdir?

Burada yapılacak en önemli şey Covid-19 virüsü için verilen ilaçları kullanmaktır. Ancak o zaman olumlu etkileri görebilmeniz mümkündür. Sık sık kendinize dikkat etmeli ve fazla sıcak olmayan ama ılık derecede bol bol sıvı tüketmelisiniz. Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da sıvı en iyi çözümdür. Sık sık sıvı tüketmek mikrobun vücudunuzda en az süre kalması ve en kısa sürede vücudunuzdan ayrılması için gereklidir. Bununla birlikte doktorunuzun izin verdiği ölçüde evde normal öksürük giderici bal, ılık süt, zencefil gibi ürünleri de kullanabilirsiniz. Covid-19 Öksürük Nasıl Geçer sorusunun cevabı budur.

Öksürüğü en çabuk ne keser?
Öksürüğü, sıcak içecekler keser. Öksürüğün oluşumuna bağlı olarak tıbbi müdahale gerçekleşebilir. Sürekli olarak öksürük yaşanmadığı takdirde kesinlikle doktor kontrolünde olunmalı. Ancak aralıklı öksürük yaşayan kişiler boğazını dinlendirmek ve boğazda bulunan kaşıntıyı gidermek adına kesinlikle bitkisel sıcak içecekler tüketmeli.
Evde öksürüğe ne iyi gelir?
Evde öksürüğe zerdeçal suyu, nane suyu, papatya suyu iyi gelir. Bunlar boğazda bulunan mikrobu attığı gibi kişinin rahatlamasını sağlar. Belirli öksürükler boğazdaki gıcıktan dolayı kaynaklanabilir. Gıcığın giderilmesi için ise bitkisel içecekler tüketilmeli.
Boğazda gıcık ve öksürük ne iyi gelir?
Boğazda gıcık, öksürük olduğu takdirde derecesine göre tıbbi müdahale gerekebilir. Ancak hafif öksürük için çeşitli ürünler tüketilebilir. Bunlar papatya suyu, melisa suyu ya da nane limon şeklindedir. Sıcak bir şekilde tüketilmeli. Ve gece uyumadan önce tüketildiği takdirde daha etkili olur.
Kuru öksürük ve nefes darlığına ne iyi gelir?
Öksürük yaşayan kişiler bunun için doğal olarak bulunan bitkisel ürünleri kaynatarak tüketebilir. Nefes darlığına da aynı ürünler iyi gelmektedir. Nefes darlığı yaşayan kişilerin rahatlaması ve sakinleşmesi için melisa çayı önerilir.

İlginizi Çekebilir;

Covid-19 Öksürüğü Nasıl Geçer?

Öksürüğe İyi Gelen Yiyecekler | Ne Yenir, İçilir?

Elma Yağı Faydaları

Kuru Öksürüğe İyi Gelen Yiyecekler

Covid-19 Belirtileri Gün Gün | Aşama Aşama Covid-19


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.