Doğal Sağlık

Covid-19 Testi Kaç Saatte Çıkıyor | COVID-19 Testinin Sonucuna Nereden Bakılır?

13.05.2021
194
Covid-19 Testi Kaç Saatte Çıkıyor | COVID-19 Testinin Sonucuna Nereden Bakılır?

Covid-19 virüs süresi boyunca pek çok kişi tanı koyulması ya da şüphe nedeni ile Covid-19 testi yaptırmak zorunda kalmıştır. Özellikle, virüsün yayılmasını önlemek amacı ile izolasyon uygulanması için Covid-19 testlerinin pozitif çıkması ya da pozitif biriyle sürekli temas içinde olması gerekmektedir. Bu noktada, Covid-19 sürecini atlatmak için semptom gösteren ya da temaslı olan kişilerin test olması zorunluluk haline gelmiştir. Peki, Covid-19 testi kaç saatte çıkıyor ya Covid-19 testi nasıl yapılmaktadır?

Covid-19 Testi Nasıl Yapılmaktadır?

Covid-19 testi yaptırmak isteyen bir kişi ya da bu konuda bir semptom gösteren bir kişi doktor tavsiyesi ile ücretsiz olarak Covid-19 testi yaptırabilmektedir. Devlet hastaneleri bu konuda ücretsiz hizmet verirken, özel hastanelerde Covid-19 testleri belirli bir ücret karşılığında tamamlanmaktadır. İlk etapta, ağız ve burundan sürüntü yolu ile örnek alınması ile yapılan testlerde sonuçlar laboratuarda ortaya çıkmaktadır. Bazı durumlarda, her türlü belirti ve semptomları barındıran kişiler negatif olarak çıkabilmektedir. Bu gibi bir sonuç ortaya çıktığında kan testi ya da tomografi gibi farklı yöntemlerde uygulanarak, Covid-19 olup olmadığı anlaşılmaktadır. Peki, bu durumda, bir Covid-19 testi kaç saatte çıkıyor?

Covid-19 Testi Kaç Saatte Çıkmaktadır?

Covid-19 testi yaptıran bir kişi için en çok sorulan sorulardan bir tanesi Covid-19 testi kaç saatte çıkıyor şeklindendir. Bu soruya verilebilecek en açık cevap bu testin yapıldığı kuruma göre değişiklik göstermesi olduğu şeklidendir. Bu noktada, genel olarak 2 ya da 3 gün içerisinde sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Ancak bazı hastaneler ve test merkezlerinde 1 gün içerisinde de çıkmaktadır.

Covid-19 Test Sonuçları Nasıl Öğrenilmektedir?

Covid-19 testi yaptıran bir kişiler Covid-19 testi kaç saatte çıkıyor olduğunu yaptırdığı test merkezinden öğrendikten sonra sonuçların nasıl öğrenildiği merak edilmektedir. Bu noktada, E-nabız sitesi üzerinde TC kimlik numarası aracılığı ile öğrenebilmektedir. Aynı zamanda, test yapılan merkez aranarak da öğrenebilmektedir. Bu noktada, yurtdışına gitmek için Covid-19 testi yaptıranlar ise süreci yapılan kuruma göre değişse de en erken 4 saat içerisinde sonuçlanmaktadır.

Covid 19 etkileri neler?

Kişilerin en temel belirtilerinin başında kesinlikle tat ve koku kaybı başı çekmektedir. Tat ve koku kaybının oluşma sürecinde, daha önceki yaşanan griplerdeki gibi hislerde bir azalma değil, bunun tam tersi tam olarak yok olma durumunun söz konusu olduğu görülmektedir. Ayrıca eklemlerde meydana gelen ağrıların da en temel belirti olarak karşımıza çıktığı görülmektedir. Salgın ile özdeşleşen bir diğer belirti de uzun süre devam eden yüksek ateştir.

Covid-19 test sonucu ne zaman, kaç günde çıkar?

Ortalama 2-3 saat arasında test sonucunuzun çıkması mümkün kılınmaktadır. Test sonucunuzun pozitif çıkmasının hemen sonrasında, adresinize salgın için görevlendirilen ekipler gönderilecektir. Size ilaçların olabildiğince çabuk şekilde ulaşması için çaba sarf edilmektedir. Ayrıca adresinizde sabit durup durmadığınızdan emin olmak için de bir ekip gönderilecektir. Bu şekilde hastalığın daha geniş alanlara yayılmadığından emin olunmaktadır.

Covid ilaçları ne kadar etkili?

Covid ilaçlarının etki seviyesi kapsamında yapılan bilimsel araştırmalar hala devam etmektedir. Bu nedenle net bir bilgi vermek söz konusu olmayacaktır. şuana kadar elde edilen bulgulara göre hastaneden taburcu edilme süresini kısalttığı ve ölüm oranlarını da büyük ölçüde azalttığı iddia edilmektedir. Son dönemlerde bu ilaçların yerine D vitamini takviyesi yapılmasının da mantıklı bir adım olduğunu iddia eden tıp otoriterleri de ortaya çıkmıştır.

Koronavirüs tedavisinde kullanılan ilaçlar neler?

Bu ilaçlar daha önceki süreçlerde zatürre tedavisinde kullanılan ilaçlar ve sıtma tedavisinde kullanılan ilaçlar ile benzerlik göstermektedir. Bu ilaçların faydaları olduğu kadar yan etkilerinin de ön planda olduğunun bildirilmesi gerekir. Kar zarar analizi yapıldığı zaman faydalarının daha fazla olduğu belirtilmektedir.

İlginizi Çekebilir;

Covid-19 Testi Nasıl Yapılır?

Ciltteki Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?

Covid-19 PCR Testi

Covid-19 Antikor Testi

Covid-19 Yeni Belirtileri


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.