Doğal Sağlık

Demir Eksikliğine İyi Gelen Yiyecekler | Demir Eksikliği İçin Hangi Meyve?

14.01.2021
210
Demir Eksikliğine İyi Gelen Yiyecekler | Demir Eksikliği İçin Hangi Meyve?

Demir eksikliğinde oldukça fazla belirti hissedilmektedir. Özellikle geçmeyen yorgunluk, stres, baş ağrısı, asabiyet, saç dökülmesi, solgunluk gibi belirtiler gözlemleniyorsa büyük ihtimalle demir eksikliği bulunmaktadır. Demir eksikliğine iyi gelen yiyecekler arasında şu besinler bulunmaktadır;

Ispanak

Demir denince ilk akla gelen besin hiç şüphesiz ki ıspanaktır. Ispanak bol miktarda demir içermesi sebebi ile oldukça sağlıklı bir bitkidir. Düzenli tüketildiği zaman vücuttaki demir oranında her zaman olumlu bir gidişat görülecektir. Ispanak özellikle çocuklar tarafından daha sık tüketilmelidir. Büyüme ve gelişme çağında olan çocuklar için özellikle faydalı olan ıspanak demir haricinde de bol bol vitamin içermektedir. Demir eksikliği tedavisinde destekleyici doğal bir besin olarak tercih edilmelidir.

 • Ispanak çiğ olarak tüketildiğinde daha fazla demir emilimi sağlanır.
 • Diğer yeşilliklerle birlikte salata olarak tüketilebilir.
 • Zeytinyağı ile birlikte kullanıldığında daha sağlıklı olmaktadır.

Demir Eksikliğine İyi Gelen Yiyecekler, Domates

İçerdiği bol miktarda C vitamini ve renginden de anlaşılabileceği demir sayesinde demir eksikliği için birebir etkili bir besindir. Vücut için oldukça faydalı olan domates, hem demir eksikliğini giderir hem de kalp ve damar sağlığı için çok faydalı bir besindir. C vitamininin bol olmasından dolayı bağırsaklarda demirin emilimi daha kolay olmaktadır. Bu yüzden demir eksikliği tedavisinde hem C vitamini hem de demir içeren gıdaların kullanımı daha iyidir. Demir eksikliğine iyi gelen yiyecekler arasında ilk sıralarda yer alan domates antioksidan özelliği sayesinde zararlı kimyasalların vücuttan arındırılmasını da sağlar.

 • Düzenli olarak her gün tüketilmelidir.
 • Özellikle çiğ tüketildiğinde daha çok demir emilimi sağlamaktadır.
 • Limon ile beraber salatalarda kullanılabilir.
 • Yemeklerle beraber günün her saatinde tüketilebilir.

Yumurta

Her gün en az 1 yumurta yemek vücuttaki demir eksikliğinin yok olmasına fayda sağlar. Demir depolarının doldurulması için her gün düzenli olarak yumurta tüketilmelidir. Yumurtada aynı zamanda bol miktarda C vitamini de bulunmaktadır. Bu sebeple C vitamini olduğu için demirin bağırsaklarda emilimi de daha kolay olmaktadır. Demir eksikliği için mutlaka her gün düzenli olarak yumurta tüketilmelidir. Sadece demir değil, içerisinde birçok vitamin bulunduran yumurta özellikle çocuklar için çok faydalıdır.

 • Yumurta her gün en az 1 tane yenmelidir.
 • Haşlanmış yumurta yağda pişirmeye göre daha sağlıklıdır.
 • Bazı kişilerin yumurtaya alerjisi olduğu için dikkatli tüketilmelidir. Aşırıya kaçılmamalıdır.

Demir Eksikliğine İyi Gelen Yiyecekler, Kuru üzüm

Her zaman yanımızda rahatça taşıyabileceğimiz kuru üzüm ve diğer kuru meyveler içerisinde bol miktarda demir bulunmaktadır. Özellikle kuru üzüm demir eksikliğine iyi gelen yiyecekler arasında ilk akla gelenlerden bir tanesidir. Günün her anında rahatlıkla tüketilebilen kuru üzüm diğer kuru meyvelere göre daha fazla kan yapan özelliğe sahiptir. Yazın yeşil üzüm tüketilmesi daha faydalıdır çünkü kuru ya da yaş fark etmeksizin içerisindeki demir oranı değişmemektedir. Kuru dut ya da kuru incir gibi kurutulmuş meyveler de demir eksikliği için faydalıdır.

 • İster siyah kuru üzüm ister yeşil kuru üzüm tüketilebilir.
 • Her gün bir avuç tüketildiğinde vücuttaki demiri dengeler.
 • Fazla tüketimi kilo yapabilir bu yüzden her gün 1 avuçtan fazla tüketilmemelidir.

Yeşillik

Yeşilliklerin tamamı oldukça sağlıklıdır. Hem hafif hem lezzetli olan yeşillikler salata olarak tüketilir ve içerdiği bol demir sayesinde tam bir sağlık dostudur. Demir eksikliği için Özellikle et yemekleri ile birlikte bol yeşillik de tüketilmelidir. Çünkü et ile birlikte yeşillik de tüketildiğinde bağırsaklar tarafından demir emilimi de daha kolay olmakta ve demirin tamamı emilebilmektedir. Yani yeşillik demir emilimini kolaylaştırmaktadır. Özellikle göbekli marul, roka, maydanoz gibi yeşil yapraklı salata malzemeleri bol bol tüketilmelidir.

 • Yeşillik yemeklerle birlikte yenebileceği gibi tek başına da yenebilir.
 • Limon ile birlikte tüketildiğinde hem daha faydalı hem lezzetli olmaktadır.
 • Çocuklar tarafından da bolca tüketilmelidir.

Demir Eksikliğine İyi Gelen Yiyecekler, Pekmez

Tek başına pekmez kullanımı ile demir eksikliği giderilebilir. Özellikle kan yapıcı özelliği ile bilinen pekmez hem çocuklar hem yetişkinler için çok önemli bir demir deposudur. Her gün düzenli olarak tüketilen pekmez sayesinde günlük demir ihtiyacının büyük bir kısmı karşılanmış olmaktadır. Özellikle tahin ile karıştırıldığında hem lezzetli hem de daha sağlıklı olmaktadır. Demir eksikliğine iyi gelen yiyecekler arasında yer alan pekmez her gün mutlaka tüketilmelidir.

 • Günde 1 ya da 2 kaşık tüketilmelidir.
 • Sabahları aç karına alınmalıdır.
Demiri yükseltmek için ne yemeli?
Demir eksikliği halsizlik yapmaktadır. Bağışıklık sisteminin de düşmesine neden olan demir eksikliği için yumurta tüketmek, pekmez, üzüm, kuru baklagiller, ıspanak ve pazı da yenmelidir. Kuru kayısı, kuru dut ve kuru üzüm üçlüsünü hayatınızın en önemli besinleri haline getirmeniz, yumurtayı portakal suyuyla tüketmeniz tavsiye edilmektedir.
Demir Eksikligine hangi meyve iyi gelir?
Demir eksikliğine iyi gelen meyveler arasında en önemli gıda üzümdür. Dut ve kayısı da tüketmeniz tavsiye edilmektedir. Daha çok kuru üzüm, kuru kayısı ve üzüm tüketmeniz, portakal suyu ve yeşil elma da yemeniz sağlıklı bir demir takviyesi almanızı sağlayacaktır.
B12 ve demir eksikliği için ne yemeli?
B12 vitamini için yumurta ve yoğurt suyu içmeniz sağlıklı olacaktır. Özellikle kuru baklagillerde ve kırmızı ette bulunan B12 vitamini, tavuk ve balık tüketiminde de sağlıklı bir depolamaya sahip olmanızı sağlayacaktır. Vegan ve vejetaryen bireyler için B12 vitamini için keten tohumu ve kuru baklagillerle birlikte kuru fasulye de önemli bir yiyecektir.
Kansızlığa iyi gelen besinler nelerdir?
Kansızlığa iyi gelen besinler arasında siyah kuru üzüm, fındık, susam, pekmez ve yumurta vardır. Bol ıspanak ve pazı tüketmek, balık ve kuru meyvelerle öğünler hazırlamak kansızlık için önemli besinler arasında yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir;


Vitamin Eksikliğine İyi Gelen Yiyecekler

Östrojen Eksikliğine İyi Gelen Yiyecekler | Ne Tüketilir?

Demir Eksikliğinin Cinselliğe Etkisi

Saç İçin Doğal Yağlar

Cinselliğe İyi Gelen Yiyecekler | Ne İyi Gelir?


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.