Genel Sağlık

Denizanası Sokmasına Ne İyi Gelir?

Denizanası çarpmaları korkutucudur ve zaman zaman da tehlikelidir. Hangi tür denizanasının size çarpmış olduğu da tehlikenin boyutunu belirler. Örneğin kum denizanaları için kendi kendinize alacağınız önlemlerle yetinmemeniz gerekir. Yazıda fazla zararlı olmayan ve size çarpması durumunda yapabileceklerinizle ilgili olarak bilgi verilecektir. Denizanası sokmasına ne iyi gelir?

Denizanası Tehlikeli midir?

Denizanası sokmalarıyla ilgili olarak öncelikle tehlike boyutundan bahsedelim. Kutu denizanası en tehlikeli deniz canlıları arasında yer alır. Bu tipte bir denizanası tarafından sokulduysanız 5 dakika içinde ölüm tehlikesi ile karşı karşıyasınız demektir. Bu denizanalarının yaşama alanı Hint Okyanusu olduğundan Türkiye’de pek bulunmaz. Yine de denizanalarının çok fazla türü vardır bu yüzden denizanası sokmasını ciddiye almak gerekir. Çoğunlukla denizanası soktuğunda yanma ve kaşıntı gibi rahatsız edici belirtiler ortaya çıkar.

Denizanası Soktuğunda Ne Yapılmalı?

Denizanası soktuğunda yapılması gerekenler ile ilgili olarak öncelikle denizden çıkın ve denizanasının soktuğu yeri mümkün olduğunca sabit biçimde tutmaya çalışın. Sonrasında yapılması gerekenler ise şunlardır:

 • Denizanası sokması için en önemli püf noktalarından biri temiz içme suyu ile herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. Denizanası sokması deniz suyu ile tedavi edilmelidir.
 • Deniz suyunu ısıttıktan sonra denizanasının sizi soktuğu ya da çarptığı alanı güzelce yıkayıp, temizleyin.
 • Vücudunuzda denizanasının yol açtığı zararı bölgeden kazımalısınız. Bunu da vücudunuzu kesmeyecek ama düz ve sert bir cisim ile yapabilirsiniz. Örneğin kredi kartı bu müdahale için uygundur.
 • Müdahalelerde eldiven kullanmak daha iyidir; çıplak ellerle sorunlu bölgeyi ellemeyin.
 • Kazıma işlemini tamamladıktan sonra alkol ile bölge temizlenebilir. Alkol yoksa onun yerine kullanabileceğiniz maddeler; cin, votka, mavi ispirto, sirke ve amonyak…
 • Son olarak alkol ile bölgeyi yıkadıktan sonra üzerinde bir süre buz gezdirmeniz iyi gelecektir.
 • Buz işleminin ardından uyuşturucu özellikteki bir pomat kullanılabilir; anestol gibi…

Denizanası sokması için belirtmemiz gereken önemli bir nokta daha var. Denizanası sokmalarında zarar görmeniz için illa denizanasının size temas etmesi veya sokması gerekmez. Siz yüzerken sizin çok yakınınızdan geçiyor olması da size zarar verebilir. Denizanaları dokunaçları ile zehirli bir salgı saçmaktadırlar. Bu salgı yakınlarda bulunanları olumsuz etkileyip, zehirleyebilmektedir. Vücutta denizanasının iğnesi kalmış olabilir ve bu nedenle cımbız, eldiven ya da pens aracılığı ile iğneler dışarı çıkartılabilir.

Denizanası Sokmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Denizanası sokmalarında canınız yanabilir ve zarar görebilirsiniz; bunun ne ölçülerde olabileceği ile ilgili fikir edinmek için aşağıdaki unsurlara dikkat etmeniz gerekir:

 • Başta da belirttiğimiz gibi denizanasının türü çok önemlidir
 • Denizanası dokunaçları ile size zarar verir; hangi bölgeden sokuldunuz? Yani anatomik lokasyon önemlidir
 • Vücudunuzda ne kadarlık bir alanın denizanası sokmasından etkilenmiş olduğu
 • Denizanasının zehrine karşı bir alerjinizin bulunup bulunmadığı

Denizanasının türü çok zararlı olmayabilir ki Türkiye denizlerinde genellikle çok öldürücü denizanası türleri yaşamamaktadır. Buna rağmen dikkat edilmesi gereken önemli bir konu denizanası türünün tehlikeli cins sayılmamasına rağmen sokulan kişinin denizanası zehrine karşı alerjisi olup olmadığıdır. Alerjisi olan insan aşırı reaksiyon gösterip, ciddi sağlık sorunları yaşayabilir. Özellikle deniz canlılarına ve hangi tür zehirlere karşı alerjini olduğu ile ilgili olarak bir test yaptırmanız önemlidir.

Denizanası sokması esnasında sokulan yeri kaşımamak da önemlidir. Sokulan bölgede henüz ateşlenmemiş iğne hücreleri bulunabilir. Kaşıma bunları da aktifleştirip elinize de zarar verme potansiyeline sahiptir. Denizanası sokmasına ne iyi gelir? Bu iğne hücrelerini temizlemek için en iyi yöntem ise tuzlu sudur.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı