Doğal Sağlık

Doğal Yöntemlerle El Bakımı | Eller Nasıl Gençleştirilir?

29.04.2021
173
Doğal Yöntemlerle El Bakımı | Eller Nasıl Gençleştirilir?

El bakımı, kış aylarında daha çok ön plana çıksa da dört mevsim boyunca dikkat edilmelidir. Bu noktada, özellikle son 2 yıl içerisinde el temizliğinin değeri daha iyi anlaşılmıştır. Sabun, deterjan ve dezenfektan gibi ürünler ile sürekli buluşan ellerimiz, çoğu zaman bunlardan dolayı aşınmakta ve zarar görmektedir. Bu süreçte, el bakımı ve sağlığı da temizliği kadar önemli hale gelmektedir. Ellerde oluşan kuruma, çatlaklar ya da deri dökülmelerini engellemek için ele krem ve yağ sürmek oldukça olağan bir yöntemdir. Ancak, doğal yöntemlerle el bakımı ellerin bakımında ve korunmasında çok daha etkili sonuçlar verebilmektedir.

El Bakımı Nasıl Olur?

El bakımı, kremler, özel yağlar ve manikür gibi yöntemlerle yapılmaktadır. Tırnaklardan cilde kadar pek çok noktada komple bakım yapmak oldukça önemli ve gereklidir. Bu noktada, ellerinizi yıkamanın çok önemli olduğu günümüzde, ellerin nemli kalması için çeşitli yöntemler kullanılmalıdır. Bu yöntemler, gerek güzellik ürünleri olarak görebileceğiniz kremler gerekse doğal yöntemlerle el bakımı şeklindedir. Evde kolayca ulaşabileceğiniz doğal yöntemlere gelindiğinde, ise oldukça fazla çeşitliliğe sahipsiniz.

El Bakımı İçin Doğal Yöntemler

Evde kolayca yapabileceğiniz karışımlar ve yöntemler ile ellerinizi bebeksi bir hale getirebilirsiniz. Peki, bu yöntemler nedir ve nasıl yapılmaktadır? Evde doğal yöntemlerle el bakımı için ilk olarak çok aşırı sıcak ve soğuk sularda uzak tutmaya çalışmanızda fayda vardır. Ardından, ellerinizi yumuşatmak için gece yatmadan önce zeytinyağı ile masaj yapmanız iyi bir doğal çözümdür. Aynı zamanda limon suyu ile tırnaklarınız ovabilir, uzamasına yardımcı olabilirsiniz.

El Bakımı İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde doğal yöntemlerle el bakımı için zeytinyağı ve limon suyu çok büyük fayda sağlamaktadır. Diğer yandan, evde kolaylıkla yapabileceğiniz doğal kremlerde önemli bir yere sahiptir. Bu tariflerden birine değinecek olursak, hemen hemen herkesin ulaşabileceğiniz ürünlerden oluşan 5 çorba kaşığı yulaf unu (yulafı kendiniz de çekebilirsiniz), 2 çorba kaşığı bal ve 1 yumurtanın sarısını karıştırarak akşamları uyumadan önce, sabahları uyandıktan sonra ellerinize sürerek bakım yapabilirsiniz.

Ellerin Yumuşak Olması İçin Ne Yapmalı?
Hava şartları ve kullanılan temizlik ürünleri birçok nedenlerden dolayı eller hırpalanır. Elleri korumak için özellikle temizlik işlerinde eldiven kullanılmalıdır bazı küçük yardımlar ile evlenip korunması mümkündür. Isıttıktan sonra iyice kurulamak ve el kremi ya da losyon sürmek uygulanacak en kolay yoldur. Günde iki ya da üç kez sabunla yıkayarak bol su ile durulamak ve parmaklar ile tırnakları fırçalamak gerekir.
El Kuruluğu Ne İyi Gelir?
Günlük bakım yapılması kuruluğa ne iyi gelir yaratarak gelecekte oluşacak olan kırışıkların önlenmesinde de yardımcıdır. Yumuşak ve pürüzsüz el için güneş korumalı el kremi uygulanmalıdır. Nemlendirici losyonlar ellerdeki kuruluğu gidermek için idealdir, temizlik maddelerinden korumak için eldiven giyilmeli ve çevresel faktörlere karşı korunmalıdır.
Evdeki Malzemelerle El Bakımı Nasıl Yapılır?
Ellerin yumuşak parlak ve sağlıklı olabilmesi için bakımlarının düzenli olarak gerçekleştirilmesi gerekir. Evde uygulanabilecek el bakımlarında deri sağlığı için ihtiyaç duyulan tek şey beyaz sirke ve sudur. Yapılan bu karışma batırılarak 10 dakika bekletilmesi halinde ellerin yorulmuş ve yıpranmış görüntüsü ortadan kalkar. Zeytinyağı ve şeker kürü de evde kolaylıkla uygulanabilir.
Pamuk Gibi Eller İçin Ne Yapmalı?
Eller gün boyu bu nedenlerden dolayı yıpranır ancak evde kolaylıkla uygulanabilecek yöntemler ile bakımlı ve güzel ellere sahip olmak mümkündür. Bakımlı ellere sahip olabilmek için el maskesi yapılabilir ya da kremlerden yardım alınabilir. Ellerin arındırıcı özelliğe sahip sabun ile yıkanması yumuşak olmasını sağlar, peeling kremi ile ölü hücrelerden arındırmak söz konusudur.

İlginizi Çekebilir;

El Uyuşması Nasıl Geçer?

El Bilek Ağrısı Nasıl Geçer?

Doğal Yöntemlerle Ben Yok Etme

Saç Bakımı İçin Doğal Yöntemler

Saç Bakımında Çörek Otu Yağı


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.