Faydalı Besinler

Ebegümeci Neye İyi Gelir

Doğanın bize bağışladığı en ufak bir yeşilliğin bile vücudunuz üzerinde muhteşem bir etkiye sahip olduğunu görebilirsiniz. Özellikle sergilenen çeşitliliğe bakıldığı zaman ülkemizin bitki konusunda ne denli benzersiz bir yapıya sahip olduğunu daha net bir biçimde görme imkanını da elde edebilirsiniz. Bu bitkiler içerisinde hem uygun fiyatlı hem de şifalı olanların başında ebegümeci gelmektedir. En basit park kenarlarında bile yetişen bu bikinin her türlü yemeğinin ve salatasının muhteşem lezzete olduğunun altı çizilmelidir.

Ebegümeci Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ebegümeci neye iyi gelir sorusunun yanıtının halkımız tarafından çok daha iyi bir biçimde öğrenilmesi ile beraber bu bitkinin daha kıymet görür hale geleceği tahmin edilmektedir. Bitkinin daha yakından tanınması için dikkate alınması gereken temel detaylar şu biçimde sıralanmaktadır;

  • Malva sylvestris adı ile de bilinmektedir. Kısa bir süre içerisinde yetiştiği için hemen her yerde görebilirsiniz.
  • Bahçenizde farklı bitkiler yetiştirirken yanlarından çıkmış olan ebegümeci yapraklarını toplayarak hem faydalı hem de oldukça uygun fiyatlı besinler yaratma imkanını elde edebilirsiniz.
  • Neredeyse 1500 farklı türü bulunmaktadır. Fakat temel özellikleri ve kolay yetişmesi aynı şekilde karşımıza çıkmaktadır.
  • Palmiye gibi geniş ve damarlı bir yapıyı içerisinde bulundurmaktadır. Görünüm bakımından oldukça hoş olsa da pişirildiği zaman bu şeklini kaybetmektedir. Ebegümeci yemeği hemen hemen semizotu ya da ıspanak yemeği ile ayı mantıkta pişirilmektedir.

Ebegümeci ne işe yarar sorusunun yanıtını arayan kişilerin bu unsurlara bir göz atmaları gerekmektedir.

Ebegümeci ile Alakalı Çay Tarifleri

Ebegümeci neye iyi gelir sorusunun birçok farklı alanda yanıtı bulunmaktadır. Üst solunum yollarından, alt solunum yollarına ve mide rahatsızlıklarına kadar geniş bir fayda alanı bulunmaktadır. Tabi ki bu bitkinin sizde herhangi bir alerjik reaksiyona sebebiyet vermemesi içi doktor kontrolünde kullanmanız gerekmektedir. Düzenli olarak ilaç kullanan ya da kronik rahatsızlığı olan kişilerin doktorlarının izni olmada bu bitkiyi kullanmamaları gerekmektedir.

Ebegümeci çayı nasıl yapılır sorusunun yanıtı ise şu biçimdedir;

  • Bir bardak sıcak suyun içerisine kurutulmuş ebegümecini koymalısınız.
  • 3-4 dakika kadar demlenmesine izin vermeniz yeterli olacaktır.
  • Daha fazla demlediğiniz zaman acı bir tat ağzınıza geleceği için lezzet konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Dileyen kişiler bal ile de çaylarını tatlandırma imkanın kullanabilirler.

Bu adımları dikkate alarak çayınızı oluşturabilirsiniz. Aynı şekilde bu bitkiyi kullanarak soğanlı ve yoğurtlu bir yemek de hazırlayabilirsiniz. Kalori bakımından oldukça düşük olduğu için kilo vermenize de yardımcı olacaktır.

Faydaları Nelerdir?

Ebegümeci faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından sıklıkla tavsiye edilen bitkilerin başında gelmektedir. Bu itkinin faydaları konusunda inceleme yapıldığı zaman karşımıza çıkacak olan seçeneklerden bazıları şu biçimde sıralanmaktadır;

  • Midedeki yanmaların en aza indirilmesi için büyük bir etki ortaya koymaktadır. Özellikle mide ülseri konusunda tıbbi olarak da kanıtlanmış bir faydasının olduğu dile getirilmelidir.
  • Bronşit ya da balgamlı öksürük gibi sorunlardan muzdarip olan kişilerin iyileşmesine yardımcı olan bitkilerin başında gelmektedir. Balgam söktürücü ilaçları kullanmak yerine bu gibi göğüs yumuşatıcı bitkileri tercih edebilirsiniz.
  • Vücutta meydana gelen minik yanıkların ortadan kaldırılması ve izsiz bir biçimde geçmesi için aynı şekilde kullanılabileceği de dikkate alınması gereken detaylardandır.

Ebegümeci neye iyi gelir sorusunun yanıtı kadar tüketim oranınız da dikkat etmelisiniz. Özellikle fazla tüketildiği zaman semizotu bitkisinde olduğu gibi karnınızda gaz birikmesine ve ishale sebebiyet verebilmektedir. Bu sebzenin zararlarını ortadan kaldırabilmek için porsiyon kontrolünü sorunsuz bir biçimde tamamlamanız gerekmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı