Faydalı Besinler

Esmer Şekerin Faydaları Ve Zararları

Esmer Şeker Nedir?

Şeker sadece mutfaklara değil sohbetlere de girer sıklıkla. Çay sohbetlerin baş aktörüdür. Çayı şekersiz düşünemem diyenler olsa da şeker kullanmayanlar da bulunur. Şeker kullanılsın ya da kullanılmasın aslında yediğimiz bir dilim ekmek, birkaç kaşık pilav bile vücutta sindirildikten sonra şekere dönüşecektir. Şekerden genelde korkulsa da aslında kanımızda belirli bir oranda bulunması gereken ve enerji veren besindir.

Esmer Şeker Zararlı Mıdır?

Fazla şeker kullanımı kan şekerinin yükselmesini ve pankreasın insülin hormonu üretim mekanizmasının bozulmasına yol açabilmektedir. Şeker kamışı veya şeker pancarından elde edilen toz şekerin ilk olarak aklımıza geleni beyaz halidir. Şeker üretimi sırasında kireç suyu ve sülfür dioksit gibi maddeler kullanılır.

Sülfür dioksit şekerrenginin açılmasını sağlamaktadır. Bir dizi işlemden daha geçerek toz şeker ya da küp (kesme) şeker halinde piyasaya sunulur. Ham şekerin rengi yabancı maddeler de içermesinden dolayı beyazla koyu kahverengi arasıdır. Paketlenme işlemi öncesinde pamuk kullanılan süzgeçlerde süzülür ve bazen daha beyaz olabilmesi için çivit de kullanılır.

Esmer Şekerin Beyaz Şekerden Farkı

Fabrikalarda toz çeker üretimi için şeker pancarının işlenmesi sırasında önce ham bir özsu, işlemlerin devamında melas adı verilen koyu kıvamlı şurup elde edilir. Melasın birçok işlemden daha geçirilerek ele geçen maddeye beyaz kristal veya toz şeker ilave edilmesiyle esmer şeker üretilmiş olur. Melas oranı ne kadar yüksek olursa kahverengi şekerin rengi o kadar koyu olmaktadır.

Kana Yavaş karışır

Beyaz toz şeker ile kahverengi yoz şekerin verdiği enerji bakımından neredeyse hiç farkı yoktur ancak beyaz şekerin hızla kana karışmasına ve insülini hızla yükseltmesine karşın esmer şeker daha yavaş karışmaktadır. Esmer şeker bu özelliği nedeniyle diyabete yakalanmamak için tercih sebebi olabilmektedir.

Esmer şeker beyaz toz şekerde bulunmayan kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum, demir, niasin, B12 vitamini gibi maddeler bulundurması bakımından da avantajlıdır. Beyaz kristal şekere göre nem nedeniyle daha kolay topaklanmakta olup daha küçük kristal parçacıkları taşımaktadır.

Esmer Şekerin Faydaları

Toplumumuzda kullanılan aşırı şeker sağlığı büyük oranda tehdit etmektedir. Türk toplumunda her sofrada bulunan şeker hastalıkların sebebidir. Esmer şekerin çıktığı ülke Hindistan’dır. Ancak esmer şeker Hindistan’ın her yerinde yetişememektedir. Kısacası esmer şeker tropikal yerleri sevmemektedir. Esmer şeker, şeker pancarının işlemlerden geçmiş halidir. Toplum içinde ise esmer şekere kahverengi şeker denmektedir.

Esmer şeker çoğunlukla helva ve reçellerde kullanılmaktadır. Esmer şekerin rengi arttıkça şeker kamışı oranı da artmaktadır. Beyaz şekere göre esmer şeker, az da olsa daha sağlıklıdır. Esmer şeker içerisinde, higroskopik madde bulunmaktadır. 100 gram esmer şekerde 380 kalori mevcuttur bunun haricinde potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, sodyum, B12 vitamini, niasin, asit ve kolin bulunmaktadır. İçerdiği vitamin mineral ile oldukça zengin olan esmer şeker, yine de sağlık açısından oldukça zararlıdır.

Esmer Şeker Zararları

1.) Esmer şeker kireçlenmeyi neden olmaktadır

2.) Esmer şeker astıma yol açmaktadır

3.) Esmer şeker kilo almaya ve şişmanlamaya katkı sağlamaktadır

4.) Esmer şeker ciltte kurumaya ve saç beyazlamasına neden olur

5.) Esmer şeker apandiste sebep olur

6.) Şeker safra taşı oluşturmaktadır

7.) Esmer şeker damarlarda varise sebep olur

8.) DNA yapısına bozar

9.) Migren dahil bir çok hastalığın sebebidir

10.) Büyüme fonksiyonlarınızı azaltır

11.) Esmer şeker gıda alerjisine neden olur

12.) Esmer şeker, psikolojiyi bozmaktadır

Şeker ve Etkileri

Şekerin beyaz ya da esmer olması sağlığa olan etkilerini fazla miktarda değiştirmemektedir. Esmer şeker de sağlığa çok zararlıdır. Bu tür gıdalar vücut için çok tehlikelidir. Şeker kamışı, esmer şekerin ham maddesidir. İnsanlar bu yüzden esmer şekerin faydalı olduğunu düşünmektedir. Fakat bu bilgi son derece yanlış ve uydurmadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı