Anasayfa / Faydalı Besinler / Faranjite İyi Gelen Bitkiler
Faranjite İyi Gelen Bitkiler

Faranjite İyi Gelen Bitkiler

Farinksin iltihaplanması olarak da adlandırabileceğimiz faranjit, kişide ağız ve burun boşluğunun arka tarafında yer alan yutak bölümünün iltihaplanmasıdır. Faranjite iyi gelen bitkiler sayesinde çözüme kavuşabileceğiniz gibi doktorunuzun verdiği ilaçlarla da sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Tedaviye bir an önce başlamanız bu hastalık için oldukça önemlidir. Çünkü tedaviye geç kalınırsa faranjit bronşite dönüşebilir.

Faranjitin Nedenleri Nelerdir?

Faranjit nedir ve faranjite neden olan durumlar nedir sorusunu incelediğimiz zaman bunun pek çok sebebinin olabileceğini görüyoruz. Öncelikle hastalığın temel nedeni tamamen viraldir. Adeno virüsler ise bu hastalığın en sık karşılaşıldığı durumlar arasında gösterilmektedir. Bakteriyel sebeplerden kaynaklı olarak da yaşayabileceğiniz faranjit farklı problemlerin tetiklenmesi sonucu da oluşabilir.

Sigara kullanmak, çok kirli ve tozlu ortamlarda uzun süre bulunmak, aşırı sıcak ya da aşırı soğuk yiyecekler tüketmek de faranjiti tetikleyecektir. Aynı zamanda boğazın çok sık  temizlenmesi de yutakta iltihaplanma yaparak faranjite neden olabilir. Çürük dişlerin tedavisinde geç kalınması gibi sebepler de faranjite neden olabileceği için hiçbir ihtimal aksatılmamalı ve doktora gidilmelidir.

Akut faranjit ve kronik faranjit olarak iki şekilde ortaya çıkan bu hastalık belirgin olarak şikayetler anlamında ayrıldığı için farklılık gösterir. Akut faranjit boğaz ağrısıyla başlar ve bunun dışında yanma, kuruluk, kızarıklık gibi belirtiler baş gösterir. Ayrıca yüksek ateş ve ses kısılması da sık sık görülür. Faranjite iyi gelen ilaç isimleri de doktorunuz tarafından yazılacaktır. Eğer boğazda geçmeyen kaşıntı varsa ve boğaza birşey takılmış gibi hissediyorsanız doktorunuza başvurmanız gerekir.

Hangi Bitkilerle Faranjite Çözüm Bulabiliriz?

Faranjite iyi gelen bitkiler ile faranjite çözüm bulabilir ve ilaç tedavisinin yanı sıra bu tedaviyi de kendi imkanlarınızla uygulayabilirsiniz. Sarımsak bir çok hastalığa iyi gelen bitkilerden biridir ve düzenli sarımsak tüketiminin faranjite de iyi geldiği bilinmektedir. Birkaç diş sarımsağı ağızda çiğnerseniz de bunun faydasını görebilirsiniz.

Bal da etkili yöntemlerden biridir. Mikrop kırıcı özelliği sayesinde faranjit için sorunlarınızı azaltacaktır. Zencefil  çayı hazırlayarak bu bitkiyi de faranjit tedavisinde kullanabilirsiniz. Zerdeçal ve fesleğen de kullanılan bitkiler arasındadır. Boğaz ve solunum yollarındaki mikropların giderilmesi için zerdeçal çok sık kullanılır. Bir bardak süte yarım çay kaşığı zerdeçal kısa sürede etki edecektir. Fesleğen de etkili antioksidanlar sayesinde boğaz ve üst solunum yollarında önemli bir rahatlama sağlar.

Faranjite iyi gelen bitkiler arasında nane ve limon da bulunmaktadır. Faranjit nedeniyle tahriş olan boğazınızı toparlayan faranjit, tahrişin kısa sürede giderilmesini sağlayacaktır. Nane çiğnemek ya da kaynayan nanenin buharını çekmek de işe yarayacaktır. C vitamini olan limon da tahrişi azaltır ve mikropları kırdığından iyileşme sürecine yardımcı olur.

Faranjit Nasıl Tedavi Edilir?

Faranjite teşhis koyulursa bunun için sağlıklı beslenme ve ilaç desteği şart olacaktır. Kronik faranjit ve akut faranjit için farklı tedavi yöntemleri vardır. Bakteriyel faranjitin geçmesi için antibiyotik şarttır ancak bu tanıyı sadece doktorun koyması uygun olacaktır. Faranjite iyi gelen antibiyotik isimlerini de uzman doktor yazacaktır. Bakteri kaynaklı olan faranjitte antibiyotik tedavisini kısa sürede başlatmazsanız nefrit, bademcik apsesi gibi sorunlarla karşılaşabilir ve ilerde daha büyük hastalıklara da neden olabilirsiniz.

Faranjitte tedavinin hemen başlaması son derece mühimdir. Bu nedenle antibiyotik tedavisinin sürdürülmesi ve antibiyotik bitene kadar kullanılması da önemlidir. Ortamdaki havaya dikkat etmeli ve önlemlerinizi de almalısınız. Faranjit ailaçlara rağmen geçmezse mutlaka tekrar doktora giderek kullandığınız ilaçları da söyleyerek, danışmalı ve tekrar tedavi olmalısınız.

Bunlara da göz at

Evde Enerji Veren İçecek Hazırlama

Vücudumuzun çok büyük bir  kısmının su olduğunu düşünürsek sıvı tüketiminin çok önemli olduğunu anlayabilirsiniz. Hepimiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.