Anasayfa / Faydalı Besinler / Fıtığa İyi Gelen Bitkiler
Fıtığa İyi Gelen Bitkiler

Fıtığa İyi Gelen Bitkiler

Anatomik yapının değişmesi sonucunda ortaya çıkan fıtık pek çok rahatsızlığı da beraberinde getirerek günlük hayatı zorlaştıran bir hastalık olmaktadır. Fıtığa iyi gelen bitkiler sayesinde siz de bu rahatsızlıktan kurtulabilir ve tedavi sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Fıtığın tedavisi için mutlaka bir uzmana başvurmak gerekecektir. Fıtıklı bölge için gereken tedavinin ne olacağını ancak bir uzman söyleyebilir. Bitkiler de bu süreçte ancak iyileştirmeyi hızlandırması için yardımcı olacaktır.

Fıtığa İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Fıtığa iyi gelen bitkiler arasında ilk sayabileceğimiz bitkilerden biri defne yaprağıdır. Fıtığın yol açtığı olumsuzlukları gidermek için etkili olduğunu söyleyebileceğimiz defne yaprağı tüketildiğinde etkisi büyük olacak bir bitkidir. Bir bardak kaynar suyun içerisine defne yaprağı atabilir ve ardından on dakika boyunca demledikten sonra defne yaprağı suyunu içebilirsiniz. Defne yaprağı çayını da günde iki ya da üç bardak tüketirseniz de fıtığa iyi geleceğini uzmanlar sık sık söylemektedir.

Rezene çayı da fıtığa iyi gelen bitkiler arasında bulunur. Rezene tüketimi dikkatle yapılmalı ve diğer bitkiler gibi kontrolsüz tüketilmemelidir. Genelde fıtık için önerilen rezene tüketimini anlatacak olursak bunun için bir bardak kaynamış suyun içerisine yaklaşık dört gram kadar rezene tohumu atmaktır. On dakika boyunca demlendikten sonra bu çayı içebilirsiniz. Her gün düzenli olarak yapsanız da aşırıya kaçmamak son derece önemli olacaktır. Fıtığa iyi gelen şeyler arasında yer alan kırkkilit otu da aktarlardan satın alabileceğiniz bir bitkidir. Çok sayıda insan bilmese de aslında şifası büyük olan ve pek çok hastalığa iyi gelen bir ot olduğunu söyleyebiliriz. Ciğerlerde meydana gelen rahatsızlıklara da iyi gelen bu ot ciddi yaralanmalar için tedavi sürecinde de kullanılır. Romatizma ve kireçlenme gibi rahatsızlıklar için de kullanılan ot fıtık tedavisinde de kullanılır.

Zerdeçal da kullanılan bitkiler arasındadır. Ancak zerdeçal genelde sadece boyun fıtığının tedavisinde kullanılan bir bitkidir. İyileştirici ve ağrıyı dindirici bir özelliği vardır. Fıtığa iyi gelen diğer bitkilerin başında havuç suyu da gelir. Özellikle havuç suyu mide fıtığının rahatlatılmasında kullanılır. Uzmanlar mide fıtığını atlatmak için hastalarına her sabah bir bardak havuç suyu içmelerini önerir. Fıtığı yok eden bitki türleri ile siz de tedavi sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

Fıtık İçin Kırkkilit Kürü Nasıl Hazırlanır?

Az önce bahsettiğimiz ve pek çok şifası bulunan kırkilit otu ile hazırlayabileceiniz bir kür bulunmaktadır. Bunun hazırlanması ve uygulaması kolay olduğu için fıtık rahatsızlığı çekenlerin çoğu bu kürü uygular. Öncelikle yapmanız gereken bir bardak suya 2 tutam kadar kırkkilit otu atmak ve yaklaşık 5 dakika boyunca kaynatmaktır. Sonrasında kürünüz hazır hale gelecektir.

Kırkkilit otu bele nasıl uygulanır diye merak ediyorsanız öncelikle mutlaka uygulamak için birinin yardımına ihtiyaç duyacağınızı söyleyebiliriz. Ardından kuyruk sokumuna kadar olan bölgede omurilik kemiğinize parmak uçlarınız ile yedirmeli ve otu sürerken masaj yaparak uygulamalısınız. Bu uygulamayı 15-20 kez sürebilirsiniz.

Bel ve Boyun Fıtığına İyi Gelen Bitkisel Kür Nedir?

Fıtığa iyi gelen bitkiler arasında yer alan bitkilerden biri de aslında kozalaktır. Bel ve boyun fıtığına iyi gelen bir kür içerisinde kullanılan kozalak, tedavinizde size yardımcı olacaktır. Bunun için öncelikle bir bardak suyun içerisine 4-5 gram kadar taze kozalak atmalı ve 10 dakika boyunca karıştırmalısınız. Bu karışımı içmek için içerisine şeker atabilirsiniz. Her gün bir bardak mutlaka içmelisiniz. Bunun haricinde defne yaprağı ve söylediğimiz diğer bitkilerle farklı kürler hazırlayabilirsiniz.

Bunlara da göz at

Evde Enerji Veren İçecek Hazırlama

Vücudumuzun çok büyük bir  kısmının su olduğunu düşünürsek sıvı tüketiminin çok önemli olduğunu anlayabilirsiniz. Hepimiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.