Cilt Bakımı

Göz Çevresi Kırışıklıkları İçin Masaj Yöntemleri

Göz çevresi kırışıklıkları günlük hayatta kolay gizleyemeyeceğiniz kırışıklıklar arasındadır. Kazayağı da denilen bu kırışıklıklar küçük, kısa ve derindir. İlerleyen yıllarda daha da derinleşen kırışıklıklar daha yaşlı ve cansız gözükmenize neden olabilir. Kırışıklıkları gidermek için birçok krem ve kozmetik ürünü kullanabilirsiniz. 20’li yaşların başında başlayan göz kırışıklıklarını erken müdahaleler ile önleyebilirsiniz. Göz çevresi kırışıklıkları için masaj yöntemleri ve egzersizlere bakabilir, bu uygulamalar sayesinde cildinizin uzun süre daha diri durmasını sağlayabilirsiniz.

Mimiklerini konuşurken çok kullanan insanlarda göz kenarı kırışıklıkları daha çok olabilir. Yaşanmışlıkları simgeleyen göz çevresi kırışıklıkları sizi karakteristik gösterse de zaman içerisinde daha yorgun gösterebilir. Doğduğunuzdan beri en çok mimik kullandığınız göz ve dudak çevresi kırışıklığının temel nedenleri şunlar olabilir:

  • İklimsel şartlar ve doğal yaşlanma sürecine girmeniz
  • Aşırı stres ve düzensiz beslenme alışkanlığına sahip olmak
  • Sigara ve alkol tüketmek
  • Yetersiz su tüketilmesi ve egzersiz, sportif aktiviteler yapmıyor olmak
  • Güneş ışınlarına direk maruz kalmak
  • Sürekli göz makyajı yapıyor olmak ve makyaj temizliği konusunda titiz olmamak

Göz Çevresi Kırışıklığını Gideren Masaj Teknikleri Nelerdir?

Kazayağı problemi olarak da anılan göz çevresi kırışıklığı için farklı masaj teknikleri uygulayabilirsiniz. Eğer göz altınızdaki kırışıklıkları gidermek istiyorsanız uygulayabileceğiniz bir teknik bulunmaktadır. Başınızı dik tutmalı ve kollarınızı omuz seviyesinde  kaldırmalısınız. Baş parmaklarınızı kullanarak  başınızın arka kısmına bastırmalısınız. Kalan dört parmağınızın saç diplerinizin hizasında alın kısmında olsun. Baş derinize kuvvetli bir basınç oluşturarak bastırın ve serbest bırakın. Aynı işlemi üç kere tekrar edin.

Göz çevresi kırışıklığını gidermek için her iki elinizi de şakaklarınızın üzerine götürün. Ellerinizi kulaklarınızın olduğu bölgeye çekerken yüzünüzün gerildiğini hissedin. Bu esnada gözlerinizin kapalı olduğuna emin olun. Göz kapaklarınızdaki titremeyi de hissedin. Gerginliği çözdükten sonra egzersizi gün içinde tekrar edebilirsiniz. Ayrıca üst göz kapaklarınızda da kırışıklık olduğunu düşünebilirsiniz. Üst göz kapaklarınızdaki kırışıklığı gidermek için gözlerinizi kapattıktan sonra işaret parmaklarınızı kullanarak göz kapaklarınıza içten dışa doğru basınç uygulayarak bastırın. Bu esnada gözlerinizi açmayı açmayı deneyin, bu mümkün olmasa da zorlama hissini yaşayın. Göz kapağı kaslarınız güçlenecek ve bu da sarkmalara engel olacaktır.

Göz Çevresi Kırışıklığı İçin Doğal Çözümler Nelerdir?

Göz çevresi kırışıklığı için doğal çözümler de uygulayabilirsiniz. Evde yapacağınız karışımlarla egezersizleri birleştirerek daha fazla önlem alabilirsiniz. Bunların başında hindistan cevizi yağı gelir. Hindistan cevizi yağını her gün uygulayabilirsiniz. Ciltteki kolajen üzerinde olumlu etkileri olduğu gözlemlenen hindistan cevizi yağı kolajeni arttırmasıyla ünlüdür. Cilde pek çok açıdan olumlu etkileri olan Aloe Vera da ince çizgilerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Aloe vera jeli uygulayabilir ve göz altı kırışıklığı, göz çevresi çizgileri gibi sorunları azaltabilirsiniz. Ayrıca bu jel cilde esneklik de kazandıracak ve cildi nemlendirerek yaşlanmayı geciktirecektir.

Göz çevrenizi tedavi edici amaçlı bir ürün uygulamak istiyorsanız kullanabileceğiniz seçeneklerden biri de kakao yağıdır. Kakao yağında bulunan antioksidan özelliği cildin yaşlanmasını engelleyecek, UV ışınlarından cildinizi koruyacaktır. Cilt hastalıklarında da etkili olduğu gözlemlenen kakao yağı göz kırışıklıklarına iyi gelecektir. Her evde bulunan salatalık da göz kırışıklığı için sık sık uygulanabilecek doğal yöntemlerden biridir. Doğal yollarla savaşmanın en kolay hali olan salatalık göz şişliklerine de iyi gelmektedir. Cildin elastik yapısını arttıran salatalık göz altı kırışıklığına da yararlıdır. Göz çevresi kırışıklıkları için masaj yöntemleri ve doğal yöntemler hakkında edindiğiniz bilgilerle siz de kırışıklıklardan kurtulabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı