Doğal Sağlık

Hafızaya İyi Gelen Yiyecekler | Hafıza Güçlendirme

14.01.2021
204
Hafızaya İyi Gelen Yiyecekler | Hafıza Güçlendirme

Hafızaya İyi Gelen Yiyecekler; ‘Hıfz’ kökenli Arapça bir sözcükten türeyen hafıza, muhafaza eden demektir. Muhafız sözcüğüyle de kökdeştir. Hafızanın eş anlamlı olarak bellek şeklinde de kullanılır.

Hafıza, zihindeki bütün verileri depolamak için kullanılır. Anılar, öğrenilen bilgiler, bilinçdışı unsurlar vs. hep burada şeklini alır.

Hafıza yaşlandıkça işlevini kaybeder. Beyindeki hücrelerin azalması, aralarındaki kolerasyonun yavşlaması, bedenin ağır hareket etmesi, zihni de yavaşlatır. Artık, yeni bilgiler taşınamaz hale gelir.

Sadece yaşlanma için değil, günümüz dünyasında da hafıza çok zorlanmaktadır. Sürekli veri akışı, hızlı davranma çabasının insanın bedeni ve ruhani temposunu aşması, sürekli bilgisayarla, televizyonla, cep telefonuyla vd. birçok dijital materyalle meşgul olmak kişiyi yormaktadır.

 1. yüzyılda, çoğu kişi artık düşünme yetisini kaybetmiştir. Yahut, aşırı düşünenler de hem vicdanen hem de bedenen katılaşmışlardır. Hafıza durmuştur. Herkeste sanki tek bir akıl gibi aynı telden çalışmaktadır. Bu da, makineleşmeye doğru ilerleyen insanın trajedisinin başlangıcıdır.

Günümüzde hafızaya sahip çıkmak zor olduğu için, özellikle onu geliştirmeye, dinç tutmaya her zamankinden daha fazla ihtiyaç vardır.

Hafızaya iyi gelen yiyecekler denilince aşağıdaki besinlerden bahsetmek olasıdır:

Yeşil Çay

Hafızaya ne iyi gelir diye sorulduğunda ilk akla gelen yeşil çay olmaktadır. Yeşil çay yapımı itibarıyla da oldukça da pratiktir. Çay toplandıktan sonra kurutulduğunda siyah olur; kavrulup, ardından kurutulunca yeşil olur. İçindeki kateşin adlı doğal fenol, antioksidan bir madde barındırır.

Neredeyse tamamına yakını sudan oluşan yeşil çay, hafızaya iyi gelen bir içecektir. Bu minvalde yeşil çay aşağıdaki biçimlerde tüketilebilir:

 • Klasik anlamda yeşil çay, demlenerek, sıcak sıcak içilir. Günde iki fincan tüketmek hafızaya iyi gelir.
 • Özellikle, ilkbahar ve yaz aylarında hem harareti alması, hem de detoks etkisi yaratması bağlamında, yeşil çayı soğuk da tüketebilirsiniz. İçine buz attığınızda, soğuk çay etkisi yaratabileceği gibi, aynı zamanda salatalık, maydanoz gibi ferahlık verici ve C vitamini etkisi bulunan sebzelerle de beraber kullanabilirsiniz. Hafızanız daha da kuvvetlenecektir.

Hafızaya İyi Gelen Yiyecekler; Balık

Hafıza problemi nasıl geçer diye düşünüldüğünde, omege 3 katkılı balık tüketimi de ona iyi gelecektir. Balık, yorgunluk, unutkanlık, demans, alzheimer gibi rahatsızlıklara karşı da büyük bir direnç sağlar.

Balık, hafızaya iyi gelen bir yiyecek kapsamında aşağıdaki şekilde tüketilebilir:

 • Balıklardan omega 3 barındıran somon, hafıza için baş tacıdır. Somonla birlikte, uskumru, lüfer, alabalık gibi balıkların tüketilmesi tavsiye edilir. Barbunun da zihni tetikleyici, afrodizyak, kan yapıcı ve enerji verici, lezzetli bir balık olduğu belirtilmiştir.
 • Sebzelerle süslenmiş, bir balık çorbası da hafızaya iyi gelecektir. Çorbanın içine, maydanoz da koyulabilir ki, o da zihni çalıştırmak için ayrı bir vitamin deposu, antioksidandır.

Kimi zaman, hafızaya iyi gelen birden fazla ürünü yan yana tüketmek, istenilen sonucu elde etmek adına çifte standart sağlayacaktır.

Yumurta

Hafızaya iyi gelen yiyecekler denildiğinde, protein ve kalsiyum katkılı yumurta da sofraların baş köşesinde yerini alır. Çünkü, yumurta zihinle birlikte, ayrıca bağışıklık sisteminin gücünü arttırır.

Bağışıklık sistemi, zihnin gücüyle doğru orantılıdır.  Yorulan bir bedenin içinde hafıza sıkışır. Bu yönde, yumurta hafızaya iyi gelen yiyecekler içinde şu şekilde kullanılır:

 • Her gün en az bir, en fazla iki yumurta tüketilmesi önerilmektedir.
 • Yapabiliyorsanız, haftada bir kere de çiğ yumurta içmeniz, hem zihninize hem boğazınıza, hem ses tellerinize de iyi gelecektir.

Hafızaya İyi Gelen Yiyecekler; Yaban Mersini

Hafıza için bitkisel çözüm önerileri içinde, kırmızı bitkilerden ve orman meyvelerinden sayılan yaban mersini önemlidir.

Yaban mersiniyle birlikte; nar, kırmızı erik, ahududu, böğürtlen, kiraz, vişne, çilek gibi meyveler de zihni güçlendirir. Ayrıca, bu meyvelerin kan yapıcı etkisi vardır ki, bağışıklık sistemi güçlü, kanlı-canlı bir vücutta, hücrelere oksijen daha hızlı gittiği için, hafıza da daha dinç kalacaktır.

Hafızaya iyi gelen yaban mersini aşağıdaki şekillerde kullanılabilir:

 • Yaban mersinini çiğ tüketmek isabetlidir. Her gün bir avuç yenilebilir.
 • Kuru yaban mersini de her gün bir avuç yenilebilir.
 • Yaban mersini, başta nar olmak üzere, diğer kırmızı meyvelerle birlikte de bol bol tüketilebilir.

Ceviz

Hafızaya iyi gelen şeyler arasında ceviz bulunmaktadır. Ceviz, omega 3 yapısıyla ve yağlı dokusuyla, beyin zarlarını besler. Hatta, kimi beslenme bilimciler ve çarka uzmanları, cevizin şeklinin beynin yapısına benzediğini, tepe çakrayı çalıştırdığını söylerler.

Ceviz, hafızaya iyi gelen yiyecekler kategorisinde bulunması gereken bir yiyecektir ki, aşağıdaki şekillerde tüketilebilir:

 • Ceviz çiğ olarak, günde bir avuç yenilebilir.
 • Cevizle beraber badem, antep fıstığı, fındık takviyesi de zihin için bomba etkilidir.

Hafızaya İyi Gelen Yiyecekler; Bal

Hafızaya iyi gelen yiyecekler arasında bal da sayılmaktadır. Avustralya’da Waikato Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre, baldaki antioksidan ve nootropik etkisi, yaşlanma etkisini azaltıp, hafızayı da güçlendiriyor. Nootropik etki, beynin hareketli ağları nöronlar arasındaki direnci de arttırıyor.

Özellikle, arı poleninin ve arı sütünün de, balla birlikte tüketildiğinde zihin açıcı gücü aktarılıyor.

Hafızaya iyi gelen balın aşağıdaki şekillerde tüketilmesi öneriliyor:

 • Her gün sabah bir yemek kaşığı balla güne başlanılması tavsiye ediliyor.
 • Balla birlikte, arı sütü, polen, fındık, badem tüketimi de ayrıca destekleniyor. Özellikle, sınavlarda, iş görüşmelerinde, yoğun tempolu ortamlarda balın destekleyici takviyelerle kullanılması önem arz ediyor.
Hangi bitkiler hafızayı güçlendirir?
Hafızanıza iyi gelecek bitkiler ve meyveler arasında Omega 3 değeri yüksek olan besinler öncelliklidir. Böğürtlen, yaban mersini, çilek ve kivi de sağlıklı hafızanız olması için önemli besin kaynakladır. Özellikle elma ve portakal tüketmek de hafızanızı güçlendirmek için önemlidir.
Hafızayı güçlendirmek için hangi vitamin?
Hafızanızı güçlendirmek için B12 vitamini ve omega 3 ağırlıklı beslenmeniz önemlidir. Özellikle balık ve kivi ikilisini hayatınızın en önemli parçası yapmanız, sağlıklı beslenmeniz için önemlidir. B12 vitamini için ceviz, fındık ve üzüm tüketmeniz, keçiboynuzu yemeniz de tavsiye edilmektedir.
Bir şeyi unutmamak için ne yemeliyiz?
Unutkanlığa iyi gelen yiyecekler arasında balık ve kivi ile birlikte portakal, yaban mersini, çilek ve böğürtlen bulunmaktadır. Ispanak ve pazı gibi demir oranı yüksek olan bitkilerde sağlıklı bir şekilde unutkanlığınızın önüne geçmek için etkili olacaktır. Düzenli beslenmek ve Omega 3 ağırlıklı beslenmek unutmamanız için en önemli çözümdür.
Unutkanlığa hangi meyve iyi gelir?
Unutkanlığa iyi gelen meyveler arasında portakal, elma ve kivi ilk sırada yer alırken, kırmızı üzüm ve böğürtleni de düzenli olarak tüketmeniz tavsiye edilmektedir. Hafıza güçlendirmek için üzüm pekmezi ve keçiboynuzu pekmezi de meyve sevmeyenler için önerilen hazıfa güçlendirici besinler arasında bulunur. Düzenli beslenmek ve bol bol balık tüketmek de hafızanızı güçlendirecektir.

İlginizi Çekebilir;

Strese İyi Gelen Yiyecekler | Ne Yenir?

Balık Yağının Cinselliğe Faydaları

Gerginliğe Ve Strese İyi Gelen Yiyecekler

Ceviz Suyu Diyeti | Ceviz Suyu Diyeti Yapanlar

Ceviz Suyu Saç Bakımı


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.