Doğal Sağlık

Haşlanmış Yumurta Diyeti | Haşlanmış Yumurta ile Diyet

25.02.2021
484
Haşlanmış Yumurta Diyeti | Haşlanmış Yumurta ile Diyet

Haşlanmış yumurta diyeti standart bir kahvaltı ürünü ile her gün en az 3 adet yumurta tüketmenizi gerektiren kilo verme programıdır. Kas kütlesini kaybetmeden kilo vermenize yardımcı olmak için tasarlanmış düşük kalorili, düşük karbonhidratlı, yüksek proteinli bir plandır.

Haşlanmış Yumurta Diyeti Nedir?

Haşlanmış yumurta diyeti nedir; yumurta diyeti de dâhil olmak üzere yumurta diyetinin farklı biçimleri vardır. Haşlanmış yumurta ile diyet, atıştırmalık olmadan günde üç öğün normal yemek yerine yumurta ve sadece su veya sıfır kalorili içecekler beslenmek demektir.

 • Yumurtalar bir beslenmenin güç merkezidir ve vücudunuza protein, yağ, D vitamini, fosfor, A vitamini ve vücudunuzun yiyecekleri enerjiye dönüştürmesi için ihtiyaç duyduğu İki B-kompleks vitamini sağlar.
 • Yumurtalar riboflavin, selenyum, ve kolin kaynağıdır.
 • 1 haşlanmış yumurtanın içeriği 5 gram yağ, 5 gram protein, 1 gramdan daha az karbonhidrat ve 75 kaloriden oluşmaktadır.

Haşlanmış Yumurta Diyeti

 Haşlanmış Yumurta Diyeti Nasıl Yapılır?

14 günlük haşlanmış yumurta ile diyet: Bu diyette atıştırmalıklar ve kalorili içeceklere izin verilmez. Her gün, yumurta ile bir öğünü tamamlarsınız, ancak diğer yemekler, tavuk veya balık gibi yağsız protein kaynakları nadiren de olsa tüketilebilir.  Haşlanmış yumurta diyeti nasıl yapılır sorusunun cevabı şu şekildedir;

 • Tabağınızdaki proteini tamamlamak için brokoli veya ıspanak gibi düşük karbonhidratlı sebzeler ekleyebilirsiniz.
 • Narenciye meyvelerine bazen izin verilir.
 • Bu diyet “haşlanmış yumurta ile diyet” olarak adlandırılır, omlet veya sahanda yumurtaya izin verilmez, sadece haşlanmış yumurta tüketilir.
 • Yumurtaları farklı şekillerde hazırlamak için sebzeler veya çeşniler kullanabilirsiniz.
 • Sebze, otlar ve baharatların karışımı ile haşlanmış yumurta yemek diyetinize renk katabilir.

Haşlanmış Yumurta Diyeti

Yumurta Diyeti Aşamaları

Haşlanmış yumurta diyeti aşamaları 14 günlük diyet programını kapsar. Bazı web siteleri ve videolar, haşlanmış yumurta diyetinde 20 ila 25 kilo kaybedebileceğinizi iddia etmektedir. Bununla birlikte, bu iddialar herhangi bir bilimsel çalışmaya veya kanıtlara dayanmamaktadır.

 • Yumurta diyeti bazı insanlar için hızlı kilo kaybına katkıda bulunabilirken, sağlıklı ve uzun vadeli bir beslenme planı değildir.
 • 14 günlük süreçten sonra 1 ay ara vermeniz önerilir.

Haşlanmış Yumurta Diyeti Sağlıklı mı?

Hızlı kilo verme vaadine rağmen, yumurta diyetinin sağlığı etkileyen bazı faktörleri vardır. Haşlanmış yumurta ile diyet sağlıklı mı sorusu aşağıda maddeler halinde açıklanmıştır.

 • Karbonhidrat eksikliği enerji eksikliğine eşittir: yüksek proteinli ve düşük karbonhidratlı bir diyet olarak, birçok insan diğer düşük karbonhidratlı diyetlere benzer şekilde yorgunluk ve enerji eksikliği yaşar.
 • Yumurtalar midede gaz oluşumunu tetikleyebilir: haşlanmış yumurta diyetini uygulayan birçok insan, yüksek proteinli bir diyetin ortak yan etkileri olan gaz, kabızlık, mide bulantısı ve ağız kokusu yaşar.
 • Diyetinize sebzelerden daha fazla lif ekleyerek ve daha fazla su içerek sindirim sorunlarıyla mücadele edebilirsiniz. Ağız kokusunu engellemek için ise her öğünden sonra maydanoz çiğneyebilirsiniz.
Yumurta diyeti ile 1 haftada kaç kilo verilir?
Yumurta protein dengesi ve metabolizma hızlandırma konusunda etkili doğal yöntemler arasındadır. Enerji verirken, vücudunuzdaki ödemi de atmanızda etkili olmaktadır. Kalıcı kiloların verilmesinde 1 haftada 5 ile 6 kilo vermek için etkili bir diyettir. Kalıcı kilo sorunu olanlar için tok tutması ve yağ yakımı açısından faydalı olacaktır.
Yumurta diyetinde ne yenir?
Haşlanmış yumurta diyeti olarak bilinen yumurta diyetinde, kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeğinde meyve ve yumurta ağırlıklı beslenmek gerekmektedir. Öğlen meyve ve iki dilim ekmek, kahvaltı meyve, sebze ve 2 adet haşlanmış yumurta, akşam yemeğinde ise yeşil yağsız salata ile ızgara tavuk yenilebilmektedir.
Diyette her gün yumurta yenir mi?
Yaklaşık 1 haftada uygulanması gereken diyet yöntemlerinden biri olarak, her gün 2 adet yumurta ve haşlanmış tavuk ile ızgara tavuk öğünlere dağıtılmış olacaktır. Her gün yumurta yemek karaciğere zarar verirken, yumurta diyeti uzun süreli yapılmaması gereken 1 ile 2 haftalık diyet programı olarak uygulanmalıdır. [/su_spoiler
Yumurta diyeti nasıl yapılır?
Yumurta diyeti için 7 günlük bir diyet çizelgesi hazırlamanız, her kahvaltınızda bol sebze ve meyveyle birlikte 2 adet haşlanmış yumurta tüketmeniz gerekir. Günün geri kalan zamanında da öğlen 2 yumurta ve akşam ızgara tavuk, balık ve salata olarak öğünlerinizi ayarlamanız gerekmektedir. 1 hafta sürmesi tavsiye edilen diyet ortalama 4 ile 6 kilo verilmesinde etkili olmaktadır.

İlginizi Çekebilir;

Patates Diyeti | Patates Diyeti Nasıl Yapılır?

En Hızlı Kilo Verme Diyeti | Hızlı Kilo Vermek İçin Diyet

Lahana Diyeti | Lahana Diyeti Nedir?

İngiliz Çayı Zayıflama | İngiliz Çayı Zayıflatır Mı

Saç Bakımı Zeytinyağı Yumurta Bal


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.