Doğal Sağlık

İf Diyeti | Aralıklı Oruç Nasıl Yapılır?

22.02.2021
1.062
İf Diyeti | Aralıklı Oruç Nasıl Yapılır?

İf diyeti Intermittent Fasting olarak da bilinir. Aynı zamanda dilimize Aralıklı Oruç olarak çevrilir. Vücudun sadece belirli bir zaman dilimi içerisinde besin alınması ve diğer zaman dilimlerinde yemenin yasak olduğu bir beslenme düzenidir. Bu beslenme düzeni bilinçli olarak uygulandığı zaman sağlıklı bir şekilde kilo vermeye vesile olacaktır. İf diyeti hakkında tüm detayları sizin için derledik. İşte İf diyeti ve beslenmenizi bir düzene oturtmanız için püf noktaları!

İf Nedir? Bu Beslenme Düzeninde Temel Unsurlar Nelerdir?

Aralıklı Oruç kapsamında kişilerin sadece belirli bir zaman aralığında yemek yemesine izin verilmektedir. Diğer süreçlerde vücuda kalori alımı yasaklanacaktır.

  • İf diyeti düzenli şekilde uygulandığı zaman kilo vermede büyük bir katkı sunuyor!
  • İf diyeti yemek yemeye izin verilen sınırlar içerisinde dilediğiniz besin üzerinden yüksek kalori miktarının alındığı anlamına gelmez. Yemek yemeye izin verilen süreçte de sağlıklı beslenilmesi gerekir.
  • İf diyeti açlık hormonu salgılanması üzerine kuruludur. Açlık hormonunun salgılanması ile beraber kişilerin hem vücutlarındaki zararlı unsurlardan kurtulmaları mümkün kılınacaktır hem de kilo verme hızları artış gösterecektir!

İf diyeti farklı modellerde sunulur. Bu diyette hangi zaman aralığında yemek sizin için daha uygun ise onu tercih ederek uygulamaya başlayabilirsiniz. İf diyeti uygulanırken ayrıca bir uzmandan yardım almanız gerekmeyecektir. Size verilen zaman aralığında sağlıklı beslenmek ve zaman aralığının dışında herhangi bir şey tüketmemek sürecin temel prensibi olacaktır!

İf Diyeti

If Türleri Nelerdir?

İf diyeti 18 saat açlık 6 saat yemek yeme üzerine şekillenen bir beslenme düzenidir. Bu şekilde yemek yenilen aralığın azaltılması sebebi ile uzun vadede kişilerin de alışması ile kalori alımında da bir sınırlama meydana gelecektir. Bu kalori alımının sınırlandırılması hem vücut sağlığını destekler hem de kilo vermenize yardımcı olur.

18 saat açlık ve 6 saat yemenin yanı sıra kişilerin haftanın 2 günü kalori alımını 400-500 kaloriye düşürdüğü günler üzerinden uygulanan bir metot da vardır. Bu şekilde diğer günlerde zaman sınırlamasına takılmadan beslenebilirsiniz. Fakat belirli günlerde olabildiğince az besin tüketmeniz ve maksimum 500 kalori almalısınız. Bu günler su orucu olarak da nitelendirilir. Kalori alımının bu derece sınırlı olduğu İf türünün her birey için uygun olmayacağı uzmanlar tarafından da vurgulanır!

Aralıklı Oruç sadece kilo vermek için değil aynı zamanda kişilerin sağlıklarına yeniden kavuşması için de uygulanabilir. Özellikle kolesterol sorunu ile mücadele eden kişiler için harika bir alternatif olacaktır. Fakat insülin kullanan şeker hastaları için uzun saatler boyunca aç kalmak doğru olmayacaktır. Aynı zamanda kanser ile mücadele eden kişiler için de uzun bir müddet boyunca aç kalmak hali hazırda düşük olan bağışıklığın daha da düşük bir seviyeye gelmesine neden olacaktır!

İf Diyeti

Yeme Aralığı Kapandıktan Sonra Neler Tüketilebilir?

İf diyeti kapsamında 6 saatlik yeme süresinin kapanmasından sonra su içmeye devam edebilirsiniz. Maden suyu, çay, kahve, bitki çayı tüketebilirsiniz. Ayrıca vitamin ve mineral destek haplarınızı almada da herhangi bir sakınca yoktur. Önemli olan husus bu yasaklı olan aralıkta vücudunuza kalori içeren besin alınmamasıdır.

Su Tüketimi Uyarısı!

İf diyeti uzmanlar tarafından su tüketimi konusunda bir isteksizlik yarattığı sebebi ile eleştirilmektedir. Bu nedenle İf diyeti uygulayan kişilerin su tüketim seviyesine çok dikkat etmesi gerekir. Yeterince su tüketilmemesi durumunda hem bedensel sağlığınız ile alakalı temel sorunlar meydana gelebilir hem de kilo kaybınızda durmalar meydana gelebilir. İf diyeti su hatırlatma uygulamalarını telefonunuza indirerek günde kaç litre su içtiğinizi takip edebilirsiniz. Bu ücretsiz uygulamalar sayesinde hayatınıza düzen kazandırmak sizin için daha kolay bir hal alacaktır!

İf Diyeti

İf Diyeti; Ara Öğün Tehlikesine Dikkat!

Aralıklı Oruç yaparken kişilerin kendi vücudunu tanıma imkanı da oluyor. İf diyeti yemeye izin verilen aralıklarda dilerseniz 2 adet ana öğün dilerseniz de aralarda yapacağınız atıştırmalıkları sürece dahil edebilirsiniz. Bu noktada ara öğünler üzerinde yapılan araştırmalara göre birçok kişinin açlığı tetiklediğine dair yorumlar yaptığı fark ediliyor. Siz de İf diyeti kapsamında ara öğün yaptığınız zaman acıkmalarınızın sıklaştığını fark ederseniz daha dikkatli olmalı ve ana öğünlerden yana seçiminizi yapmanız gerekir.

İf diyeti vücudunuzu tanırken hangi beslenme alışkanlıklarının sizde bir bağımlılık halini aldığını keşfetmenizi sağlayacaktır. Intermittent Fasting ile adeta vücudunuzu normal şekilde çalışan fabrika ayarlarına döndürme imkanını yakalayacaksınız. Bunun için ayrıca bir uzman yardımı almamak da süreci daha erişilebilir kılıyor. Kilo vermek isteyen ya da sağlığını düzene koymak isteyen kişiler bu metodu kolaylıkla deneyebilir.

Spor ile Süreci Bir Arada Götürün!

Aralıklı Oruç ile spor bir arada uygulandığı zaman elde edeceğiniz kilo verme hızı da ivme kazanacaktır. Özellikle kilo vermenin duraksama evresine girdiği süreçlerde spor ile kilo vermeyi desteklemek uzmanların ilk olarak önerdiği hususlar arasında yer alır. İf diyeti ile spor bir arada gitmiyor eleştirileri de sıklıkla gelmektedir. yeme sürecine geçmeden önce açık havada yapılan küçük bir yürüyüş ya da kaslarınızı gerip gevşetecek birkaç egzersiz ile hem kalori yakabilir hem de daha sağlıklı bir başlangıç yapabilirsiniz.

Aralıklı Oruç yaparken evden çıkamıyorsanız Youtube üzerinden erişebileceğiniz Leslie ile yürüyüş videolarına da bir göz atabilirsiniz. Evde yürüyüş yapmak için global manada ses getiren bir video serisi oluşturulmuştur! Spor yapmak isteyen kişiler için modern zamanda alternatifler oldukça fazladır!

İf Diyeti; Hangi Alışkanlıklardan Uzak Durulmalıdır?

İf kapsamında bazı alışkanlıkları hayatınızdan çıkarmanız ve yeni bir beslenme düzeni oluşturmanız gerekir.

  • Yemeklerinizi hazırlarken kızartma alternatifinden ziyade haşlama ya da fırınlama seçenekleri üzerinde durmalısınız.
  • Asitli içecekleri kalıcı olarak hayatınızdan çıkarmalısınız. Tam bir endüstriyel içecek olan bu ürünlerin özellikle mide sağlığı ve insülin dengelenme süreci için olumsuz olduğu anlaşılıyor.
  • Rafine şeker içeren yiyeceklerden ve içeceklerden uzak kalmalısınız. Mümkünse çayınıza da şeker ekleme alışkanlığını geride bırakmanız gerekir.
  • Tuz tüketimine de bir kota getirilmelidir. Tuz tüketimi hem yağlanmayı artırmakta hem de vücuttaki ödem miktarını artırmaktadır. Bu tür sorunlar yaşamamak için maden suyu seçerken dahi soyum miktarına dikkat etmeniz lazımdır.
  • Beyaz ekmek tüketimi sizin için büyük olumsuzlukları da beraberinde getirecektir. Beyaz ekmek kan şekerinin aniden yükselmesine sebep olmakta ve gün içerisinde açlığın çok daha sık tetiklenmesine neden olur. Bu tür sorunlar yaşamamak için bol tahıllı ve esmer ekmekleri tercih etmek daha doğru olacaktır! Bu detaylara dikkat ederek ve beslenme saatlerini kısıtlayarak kilo vermemek imkansız bir hal alacaktır. Kilo verme sürecinde durgunluklar yaşandığı zamanda ek aktiviteler ile süreci desteklemek uzmanların önerdikleri ana noktadır. Ayrıca bol bol bitki çayı ve su içmek de kilo verme aşamasını olumlu yönde etkiliyor!

İf Diyeti; Düzenli Uygulamak Esastır!

İf diyeti sadece bir hafta uygulandığı zaman size muhteşem bir kilo kaybı vaat eden bir beslenme düzeni değildir. Kilo vermek isteyen her kişinin bu beslenme düzenini düzenli olarak uygulaması gerekir. İf diyeti uzun seneler boyunca uygulandığı zaman sadece kilo sorununuz ortadan kalkmayacaktır. Aynı zamanda kronik rahatsızlıklarınızın da birçoğundan kurtulma fırsatını yakalayacaksınız. Aralıklı Oruç  uygulamasında bazı kaçamaklar yapılabilir. Bu kaçamakların uzun sürmemesi ve alışkanlık halini almaması koşulu ile beslenme düzeninizde herhangi bir olumsuz etkisi olmayacaktır!

Aralıklı oruçla 1 ayda kaç kilo verilir?
Aralıklı diyet programı sağlıklı beslenme ve haftanın 2 günü oruç diyeti uygulayarak ayda 7 kilo vermenizi sağlayacaktır. Diyet yaparken yağ, tuz, şeker ve beyaz ekmekten uzak durmanız 5 gün sağlıklı beslendikten sonra 2 gün 10 saat diyet tutarak, kalori yakmanız sağlanır. Vücudunuzu şaşırtarak, yağ depolamasına engel olmanız ve sağlıklı beslenerek, protein ile bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz önemlidir.

16 8 aralıklı oruç nasıl yapılır?
16 ile 8 diyeti olarak adlandırılan bir çeşit oruç diyeti olan yöntemde, amaç günün 16 saati kalori almamak ve 8 saati yemenin ve içmenin serbest olmasıdır. Vücudunuzu belirli aralıklarla beslenmeye alıştıran bu yöntem sayesinde, günün belli saatlerinde yağ yakar, diğer saatlerinde de az kalori alarak zayıflayabilirsiniz.
Aralıklı oruç diyetinde neler yenir?
Aralıklı oruç diyetinde yağsız, şekersiz ve tuzsuz öğünler tercih edilmelidir. Öğünlerde ara ara acıkmalar olacağı için 8 saatlik sürede mutlaka meyve ve çiğ kuru yemiş tüketilmesi tavsiye edilir. Yavaş ve azar azar yemek yeme alışkanlığı edinmeniz için de aralıklı oruç diyetini uygulayabilirsiniz.
Aralıklı oruç nasıl yapılıyor?
Aralıklı oruç diyeti haftada 2 gün oruç tutarak veya 8/ 16 oruç taktiğini uygulayarak iki farklı şekilde uygulanmaktadır. Günün 8 saati yemek yiyebilir ancak 16 saat boyunca a kalırsınız. Bu yöntem akşam saat 18: 00 ile 22: 00 arasında hiçbir şey yememeniz ve uyumadan önce su içmeniz şeklinde ilerlemektedir.

İlginizi Çekebilir;


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.