Cilt Bakımı

İltihaplı Sivilce Nasıl Geçer

Çoğu kişi tarafından çıban olarak da bilinen iltihaplı sivilce, kişiyi psikolojik anlamda da kötü görüntüsünden dolayı etkileyen bir problemdir. Bilhassa ergenlerde sık görülen iltihaplı sivilce, kıl köklerinin tabanında yer alan yağ bezelerinin tıkanması nedeniyle ortaya çıkar. İltihaplı sivilceler vücudun pek çok bölgesinde olabilir. Çoğunlukla da yüzde, kolda, kalça bölgesinde ve genital bölgede görülür. Ergenlik çağında daha büyük sorun haline gelen iltihaplı sivilce nasıl geçer sorusu için öncelikle neden sivilce çıktığı bulunmalıdır.

İltihaplı Sivilceye Neden Olan Etkenler Nelerdir?

Sivilceye neden olan başlıca etmenler aşırı yağlı yiyeceklerin tüketilmesi ve ölü cilt hücrelerinin deride birikmesi gibi sorunlardır. Tıkanmış gözenekler ve bakteriler, genetik problemler de iltihaplı sivilceye neden olabilir. Hormonal değişikliklerin görülmesi, sağlıksız beslenme problemi, çok stresli olma, bazı ilaçların yan etkilerine maruz kalma gibi nedenler de sivilceye neden olabilir.

Cilt temizliğine dikkat etmeyenlerde de aynı problem görülebilir. Özellikle iltihaplı aknenin görüldüğü yüz, boyun ve göğüs bölgesinin temizliğine çok önem verilmelidir. İltihaplı sivilce nedenleri arasında depresyon gibi bazı psikolojik sorunlar da vardır. Görünümü önemli ölçüde etkilediği için kişiyi psikolojik anlamda da etkileyen ve özgüven eksikliğine bile neden olabilen bu problem için bitkisel çözümler kullanılabilir. Ancak ileri seviye iltihaplı aknelerde doktor size düzenli kullanabileceğiniz reçeteli ilaçlar verebilir. Bu ilaçlar genelde bir sene ya da 6 ay gibi dönemler boyunca kullanılır. Ancak bu ilaçlar verilirken kan değerlerinize bakılacaktır. Bu nedenle ezbere kullanmamanız gereken ilaçlar mutlaka doktor kontrolünde gerçekleşmelidir.

İltihaplı Sivilceden Kurtulmak İçin Yararlanılabilecek Doğal Yöntemler Nelerdir?

İltihaplı sivilce nasıl geçer sorusunu yanıtlamak için kullanılabilecek doğal yöntemler vardır. Bu doğal yöntemlerden biri de elma sirkesidir. Sivilceyle olan savaşınızda size yardımcı olan elma sirkesi antiseptik özelliğe sahip olduğu için tıkalı gözenekleri açmada yardımcı olacaktır. Bakteri ve yağı temizleyen sirke aynı zamanda antibakteriyeldir. Ph dengesini düzenlerken doğal bir temizleyici olarak günlük kullanılabilir. Sirke uygulamasını günde 1-2 kez uygulayabilirsiniz. Bunun için 2-3 tatlı kaşığı su ile bir tatlı kaşığı elma sirkesini karıştırabilir ve pamukla sürebilirsiniz.

Sivilce nasıl geçer limon iyi gelir mi gibi soruların yanıtını internetten bulabilirsiniz. İltihaplı sivilcelerinizin kuruyarak sönmesine yardımcı olmak için limon kullanılabilir. Antibakteriyel bir özelliği olan limon bakterileri vücudunuzdan uzaklaştıracaktır. Bir dilim limon keserek doğrudan bunu sivilcelerinizin üzerine uygulayabilirsiniz. Bunu günde 2 kez uygulamanız yeterli olacaktır. Cildiniz hassassa gül suyu ile karıştırarak pamuk yardımıyla cildinize sürebilirsiniz. Zerdeçal da sivilce problemlerinde kullanılan bir bitkidir. Antibakteriyel olan zerdeçal, curcumin acnes bakterilerini zayıflatır ve cildin ph dengesini düzenler. Bu da cilt değerlerinizi normale dönüştürür. İltihaplı sivilce nasıl geçer sorusu için saydığımız bitkileri rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Sivilceler İçin Uygulanabilecek Kürler Nelerdir?

Sivilce için uygulanabilecek kürler arasında salatalık ile yapılan karışım en çok tercih edilen karışımdır. Ferahlatan ve nem verme özelliğine sahip olan salatalık bitkisi, cildin ph değerini dengeler. İltihabın azalmasında etkili olan salatalık suyunu buzdolabında 20 dakika bekletmeniz ve sonrasında pamuk yardımıyla aknelerinize sürmeniz yeterli olacaktır. Soğuk suyla durulamadan önce bir süre beklemeli ve günde 2-3 kez bu kürü uygulamalısınız.

Sivilce nasıl geçer doğal yöntemler nelerdir gibi sorular için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem de aloe vera kürüdür. Aloe vera bitkisinin yaprağından çıkan jel kıvamındaki sıvıyı günde birkaç kez sivilcelerinizin üzerine sürebilirsiniz. Yarım tatlı kaşığı bal ve aloe verayı zerdeçalile karıştırarak da bu karışımı cildinize her gün 1 kez sürebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı