Cilt Bakımı

Kalçada Çıkan Çıban Nasıl Geçer?

Çıban halk arasına nazaran bağlı olarak çıktığı iddaa edilse de, tıbbi olarak açıklaması bulunan bir tür cil hastalığıdır. Kıl köklerine bağlı olarak bu sorunun baş gösterdiğini belirtmek gerek. Şöyle ki köklerde meydana gelen enfeksiyon neticesinde çıban sorunu ile karşı karşıya kalınıyor. Bu soruna yönelik kalçada çıkan çıban nasıl geçer sorularına da çeşitli bitkisel tedavilerde bulunmakta. Bölgesel olarak baş gösteren çıbanın nedenlerine göz atılarak bitkisel çözüm önerilerinden yola çıkılabilir. Bu anlamda öncelikle genel nedenlerinden söz edecek olursak;

  • Kan zehirlenmesi neticesinde bireylerin bu sorunla karşılaştığı ifade edilmekte.
  • Diyabet hastalarının daha fazla çıban problemi ile karşılaktıkları da görülüyor.
  • Yetersiz hijyen durumlarına bağlı olarak da çıban ortaya çıkabilir.
  • Son olarak yetersiz beslenme dahi nedenleri arasında baş göstermekte.

Pek çok nedene bağlı olarak çıban sorununun meydana geldiği açıktır. Bunların arasında en fazla dikkatini çeken ise hijyen olmakta. Hijyen ihmali neticesinde vücudun birkaç yerinde dahi çıban çıkabilir. Aynı zamanda beslenme alışkanlıkları da dikkat çekiyor. Örneğin fazla yağlı yiyeceklerden kaynaklı olarak da çıban sorunu ile karşı karşıya kalınmakta.

Kalçada Çıkan Çıbana Sıcak Kompress Uygulanır Mı?

Genel anlamda önerilen doğal tedavi yöntemlerinden bir tanesi sıcak kompless olarak ifade edilmekte. Dermatoloji alanında uzman olan kişilerin de bu konuda ki açıklamalarından yola çıkılabilir. Nitekim uygulama sırasında dikkat etmeniz gereken bazı hususlar mevcuttur. Kan dolaşımını hızlandırmak ve enfeksiyon sorununu gidermek adına bu açıklamalardan harekete geçilmesi faydalı olacaktır.

Havlu kullanarak sıcak kompless uygulamalarına yer verilmesi gerekmekte. Sıcak suyu bir kap içerisine doldurmanız ve havluyu batırmanız gerek. Havluyu çıkardıktan sonra fazla suyu sıkarak bölgeye uygulayabilirsiniz. Maksimum 15 dakikaya kadar tutulması yeterli olacaktır. Uygulama çıbanın geçmesine kadar tekrarlanabilir. Her kullanımda mutlaka havlunun sıcak olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun için sıcak suya birkaç kez batırılması daha doğru olacaktır.

Çıbana İyi Gelen Doğal Tedaviler Hangileri?

Başta sıcak kompless önerilerine yer verilse de devamında pek çok tedavi yöntemi de geliyor. Çıbana iyi gelen yöntemler halk arasında da fazlasıyla dile getirilmekte. Örnek verecek olursak yumurta kabuğu dahi bunlardan bir tanesidir. Yani kabuk içerisinde bulunan zar sayesinde çözüm bulabilirsiniz. Direk olarak çıbanın bulunduğu bölgeye zarın koyulması gerekmekte. Bunun arkasından gelen diğer yöntemler de;

  • Havuç ve buğray rüşeymi ile hazırlanan kürler yardımı ile de çıbanın önüne geçilmekte.
  • Bal, bira mayası ve buğday unu kullanarak da maske hazırlıklarına yer verilmekte.
  • Isırgan otu çayının tüketilmesi dahi çıbana iyi gelmekte.

Bunlar gibi birkaç doğal tedavi yöntemi sayesinde çıbanın patlaması esas alınmakta. Patlamanın arkasından ise bireylerin hijyene dikkat etmeleri isteniyor. Nitekim içerisinden çıkan enfeksiyon zararlı olacaktır. Yani başka herhangi bir yere bulaşmadan temizliğine geçilmesi gerekmekte. Bunun için de doğal tedavilerin hemen arkasından mutlaka hijyene özen göstermelisiniz.

Kalçada Çıkan Çıban Patlatılır mı?

Çıbana yönelik kişilerin sıkma ve oynama durumlarından uzak durmaları gerekmekte. Özellikle de yüz bölgesinde çıkan çıbanın patlatılmaması isteniyor. Yine kalça için de aynı durumun geçerli olduğunu belirtmek gerek. Baskılar neticesinde çıban içerisinde bulunan enfeksiyon dışarı çıkacaktır. Vücuda yayılan bu enfeksiyon neticesinde kan zehirlenmesi gibi durumlar baş gösterebilir. Bu gibi sorunlarla da karşılaşmamak adına patlatmamanız gerektiği ifade edilmekte. Kalçada çıkan çıban nasıl geçer merak edenler direk olarak tüm bu uyarılardan doğal tedavi yöntemlerine başvurabilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı