Ne Nedir?

Kara Mürver Nedir?

Hanımeligiller ailesine mensup bir meyvedir. Üzüm gibi tane tanedir. Patlangıç ve terleme çayı olarak da bilinir. Yetişmesi çok kolaydır. Yaz aylarında toplanan bu bitkiden çay yapılır. Yazın toplanarak kurutulur ve kışın kullanılır. Bu bitkinin yetişmesi için herhangi bir bakım gerekmez. Sadece dikmek yeterli kendi kendine büyür. Akdeniz Bölgesi’ n de yetişmeye uygun değildir ama kalan tüm bölgelerde yetişir.

Kara Mürverin Faydaları

Kara mürver müshil etkisi yaratarak ishal olunmasını sağlayarak kabızlık çekenler için kullanımı idealdir. Vücuttan idrar söktürür. Güneşe maruz kalan kişilerde oluşan güneş yanıklarının iyileşmesine yardımcı olur. Yara ve yanıklarda kullanımı haricendir. Vücut direncini arttırır. Emziren annelerin sütü az ise kara mürver süt arttırıcı etkiye sahiptir.

Vücudu terleterek toksin atımına yardımcı olur. Soğuk algınlığına iyi gelmesi ile de bilinir. Birçok ilacın için de bulunur, çünkü ruhsal olarak kişiye rahatlık hissi verir. Çocuklar da kullanımı da olumlu sonuçlar veren bir bitkidir. Bu bitkinin kullanımı ile kişilerin gribe yakalanma riski çok azalır.

Kara Mürverin Hazırlanışı

Kara mürverin yaprakları ile çiçeklerini karıştırın. Hazırlamış olduğunuz karışımın içinden iki tatlı kaşığı kadar alarak 15 dk. kaynatın. Bu karışımı günde 3 kez olacak şekilde tüketin. Eğer kara mürver suyu yapmak istiyorsanız, kara mürverin meyvelerini 3 dk. boyunca suda bekletin. Daha sonra bu meyveleri sıkarak süzün. Daha sonra içebilirsiniz. Saklamak isteyenler süzme işleminden sonra bu meyve suyunun içine biraz bal katarak 5 dk. kadar kaynatmaları gerekir. Tüketileceği zaman da daha önce hazırlanmış olan meyve suyu sıcak su ile karıştırılarak sulandırılmalıdır. Bu meyve suyundan günde iki bardak tüketilmesi gerekir. Kara mürverin taze olarak tüketilmesi vücuda daha faydalıdır.

Kara Mürver Nedir?

Kara mürver, alternatif tıbbın kullandığı şifalı bir bitki olarak sayılabilir. Taneli bir bitkidir ve hanımeligiller ile akrabadır. Terleme çayı da denilen kara mürver, çeşitli türleriyle kullanılıyor. Şifalı mürver, patlangıç, sambucus ve elder sureau şeklinde farklı isimleri ve türleri bulunur. Bu, ağaç olarak yetişen bitki dikildikten sonra bir özene ihtiyaç duyulmadan kendi kendine büyür ve gelişir. Şaraba renk vermekten, iplik makarasının yapımına farklı alanlarda kullanılır.

Faydaları Nelerdir?

Emziren anneler için, sütünün sürekli gelmesinde etkilidir. Balgam söktürücü özelliğiyle de boğaz ağrılarını geçirmek için kullanılır. Sinir hali ve gerginlik için de rahatlatıcı özelliği bulunur. Vücut direncini arttırarak, hastalıklara karşı bağışıklık kazanılmasına yardımcı olur. Nezle ve grip için de, iyileştirici ve bağışıklık sağlayıcı özelliğiyle kullanılır. Terleme bitkisi olarak bilindiği için, terletici ve toksinleri atıcı etkisi bulunur. İdrar söktürücü özelliğiyle de, zararlı miktarda bulunan ürenin atılmasına yardımcı olur. Güneş yanıkları ve yaraları için faydalıdır. Geçirici ve ilaç etkisi de bulunur. Müshil özelliğinin bulunmasıyla da bağırsakların çalıştırılmasına yardımcı olur.

Nasıl Kullanılır?

Kullanım şekli olarak, yaprak ve taneleri ayrı ayrı kaynatılarak kullanılabilir. Ama asıl kullanımı, kuru çiçek kısmının alınarak, yaş ya da kuru yapraklarla karışımının sonucu 2 tatlı kaşığı alınarak hazırlanabilir. 1 bardak suyun içerisine atılıp kaynatılabilir. 10 dakika boyunca dinlendirilip bir bardak tüketilebilir. Bu demlenen çaydan, günde 3 kere tüketilebilir. Çok fazla tüketimi uygun değildir. Bitki çayı olarak toksinleri atmada sıklıkla kullanılır. Kış aylarının vazgeçilmez çayı olarak da kullanılabilir. Kış ayında yakalanılan nezle, grip, soğuk algınlığı ve mikrobik türlerdeki rahatsızlıklar için alternatif olarak ilaçların yanında tüketilebilir. Vücudun bağışıklığının ve direncinin de arttırılmasını sağladığı için tercih edilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı