Doğal Sağlık

Karpuz Diyeti | Karpuz Diyeti Faydaları

23.02.2021
446
Karpuz Diyeti | Karpuz Diyeti Faydaları

Kilo alımı kadınların da erkeklerin de dönem dönem karşı karşıya kaldıkları ve sağlığı da tehdit eden bir sorundur! Karpuz diyeti kısa sürede kilo vermek ve ödemelerinden kurtulmak isteyen kişiler için harika bir alternatif olacaktır. Diyette nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve diyet sürecine dair tüm detayları sizin için derledik. İşte karpuz diyeti yapacak olan kişilerin bilmeleri gereken detaylar!

Karpuzun Faydaları Büyülüyor!

Karpuz ile diyet sayesinde hem kilo verme hem de vücudunuza yeterince vitamin alma imkanını elde edeceksiniz. Karpuz diyeti kapsamında ana madde olan karpuzun faydaları;

  • Karpuz diyeti A ve C vitamini konusunda oldukça zengin olan karpuzu odak noktası olarak belirlemiştir.
  • Bu besinin %92si sudan meydana gelmektedir. Karpuz diyeti ile alacağınız kalori de bu nedenle oldukça sınırlı olacaktır.
  • Karpuz diyeti şeker oranı bakımından çok büyük bir kısıtlama getirmiyor. Karpuz da şekerli bir meyve olduğu için gün içerisinde gelecek olan tatlı ihtiyacının ortadan kaldırılması için harika bir alternatif olacaktır!

Karpuz diyeti insülin direnci olan kişiler için uygun bir alternatif değildir. Karpuzun şeker oranı yüksek olduğu için kan şekerinde değişimlere ve dalgalanmalara sebebiyet verebilir!

Karpuz Diyeti

Diyet Öğünleri

Karpuz ile diyet kapsamında sürekli olarak karpuz tüketileceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz! Tek bir besin üzerine kurulu olan diyetlerin uzun vadede vücut sağlığı için zararlı olduğu bilinmelidir. Bu nedenle diyetimizde de besin çeşitliliğine dikkat ederek bir liste hazırladık!

  • Karpuz diyeti kahvaltı öğününde çay ya da kahve tüketmemelisiniz. Çay ve kahve vücutta su tutulumunu artırdığı için ödeme sebebiyet vermektedir. Örneğin bir bardak kahve içtiğiniz zaman bunun metabolizmayı olumsuz yönde etkilememesi için yanında 2 bardak da su içilmesi gerekir!
  • Karpuz ile diyet kahvaltı öğününde iki yumurtanın sadece beyazlarından yapılmış ve içerisine tuzsuz lor peyniri eklenmiş bir omlet hazırlamanız gerekir. Yanında herhangi bir yalpı tohum ya da ekmek tüketmemelisiniz. Yumurtanın yanında dilerseniz ekstra peynir ya da yoğurt tüketebilirsiniz. Buna bir kısıtlama getirilmemiştir.
  • Karpuz diyeti ara öğünlerinde bir dilim karpuz yeme hakkınız vardır. Kahvaltıdan sonraki ara öğününüzü ve akşam yemeğinden sonraki ara öğününüzü karpuz ile geçiştirmelisiniz.
  • Akşam yemeğinde de proteinden zengin olan bir yemek tercih etmelisiniz. Köfte ızgara ve yoğurt yeterli olacaktır. Bu aşamada da ekmek tüketmemelisiniz. Dileyen kişiler tam bir doygunluk hissetmezlerse ince bir dilim karpuzu da akşam yemeğine ekleyebilirler.

Karpuz diyeti incelendiği zaman özellikle doyuruculuğu yüksek ürünlerin ön planda olduğu fark ediliyor. Kilo verirken ve ödem atarken açlık ile baş başa kalmayacaksınız!

Ara Öğün Yapmak Zorunlu Mu?

Karpuz suyu diyet kapsamında alınan kalori miktarı kısıtlı olacaktır. Bu nedenle ara öğün yapmadığınız takdirde kan şekerinizde düşüşler ve halsizlik sorunları meydana gelebilir. Bu nedenle sağlığınızı sıkıntıya sokmamak adına diyet kapsamında size belirttiğimiz ölçülerde ara öğün tüketmeye özen göstermelisiniz.

Karpuz diyeti yaz aylarının vazgeçilmez kurtarıcı alternatiflerinden bir tanesi olacaktır. Hem uygun fiyatlı hem de detoks etkisi yaracak bir alternatif arıyorsanız karpuz diyeti bunun için en uygun versiyon olacaktır! 2 adet ara öğün ve 2 adet ana öğün ile diyetiniz tamamlanacaktır. Diyet boyunca listeye dikkat etmeniz ve egzersiz yapmanız durumunda vereceğiniz kilonun 3-5 arasında değişeceği de uzmanlar tarafından vurgulanıyor.

Karpuz Diyeti

Karpuz Diyetinde Sporun Önemi!

Karpuz diyeti yapacak olan kişilerin hayatlarına eklemiş oldukları 15-20 dakikalık bir sporun dahi kilo verme sürecinde büyük katkı sunacağının bildirilmesi gerekir. Dışarı çıkmakta zorlanıyorsanız ya da zaman bulamıyorsanız internetten kolaylıkla ulaşabileceğiniz Leslie ile yürüyüş videolarını yapmaya başlayabilirsiniz. Evde de hareket etmek mümkün! Hem de ücretsiz şekilde bir hoca eşliğinde! Sporun da net bir etki göstermesi için sizin bu alışkanlığı düzenli hale getirmeniz gerekir. Sadece 1 kereye mahsus olarak yapılan sporun kilonuzda harika bir etki sunacağını söylemek mümkün değildir. Düzenli uygulama her alanda olduğu gibi spor alanında da vazgeçilmezdir!

Verilen Kilonun Kalıcı Olması İçin Ne Yapılmalıdır?

Karpuz ile diyet yapan kişilerin verecekleri kilonun kalıcı olabilmesi için özellikle beslenme düzenlerine diyet bittikten sonra da devam etmeleri gerekir. Birkaç küçük temel değişiklik ile kilo sorununu hayatınızdan kalıcı olarak çıkarabilirsiniz!

  • Karpuz suyu diyeti sonrasında da eklenti rafine şekeri hayatınızdan çıkarmalısınız. Rafine şeker ve paketli gıdaların son senelerde bu derece sık kilo problemi yaşanmasının en temel nedeni olduğu görülüyor.
  • Fast food ve trans yağ içeren her türlü besinden uzak durmanız gerekir. Ayrıca tuz kullanımının da sınırlandırılması gerekir. ne kadar tuz tüketilirse vücutta meydana gelecek tuz tutulumu da o kadar atacaktır.
  • Tatlı krizleri yaşadığınız dönemlerde hurma ve kuru kayısıdan yardım almalısınız. En azından belirli bir süre hayatınıza bu kriterler ile devam ederek kilo sorununa elveda diyebilirsiniz.

Karpuz diyeti sonrasında birden bire geçmişte benimsediğiniz olumsuz alışkanlıklara geri dönmeniz durumunda kilo alımının kaçınılmaz olduğunu bilin!

Karpuz Diyeti

Karpuz Diyeti; Su Tüketimine Dikkat!

Karpuz suyu ile diyet yaparken günlük su tüketiminizin en az 2.5 litre olması gerekir. Kilonuz arttıkça içmeniz gereken su miktarı da artış gösterecektir. İçilen su sizin Karpuz diyeti kapsamında kilo vermenizi sağlayacak ve oluşan toksinlerin vücuttan atılmasını mümkün kılacaktır. Karpuz ile diyet özelinde değil genel olarak günlük hayatınızda da su tüketimi sizin sağlığınızın olmazsa olmaz parçalarından bir tanesidir. Bu noktada kesinlikle maden suyu gibi ekstra mineral içeren alternatiflere de bir göz atmalısınız. Mineralleri ile dikkat çeken maden suyu vermiş olduğu tokluk hissi ile de diyetlerin vazgeçilmezi olacaktır! Seçmiş olduğunuz maden suyunun sodyum seviyesi düşük olmalıdır.

Karpuz Diyeti; Ne Kadar Süre Uygulanmalıdır?

Karpuz diyeti bir hafta boyunca uygulanabilir. Fakat bu diyeti sürekli olarak uygulamak hem kan değerleri hem de vücut sağlığı için olumlu olmayacaktır. Karpuz diyeti uygulaması dönemsel olarak tutulan ödemin ortadan kaldırılması için ve daha fit bir hal almak adına harika bir seçenek olacaktır. Karpuz diyeti yapan kişilerin kalp çarpıntısı ya da mide bulantısı gibi sorunlar yaşaması durumunda bu diyeti yarıda bırakması gerektiği belirtilmiştir. Kilo korumak ve ödeme atmak oldukça önemli olsa da asıl unsurun genel sağlığınızın korunması olduğunu asla unutmamalısınız!

Karpuz Diyeti; Sağlıklı Beslenmede Süreklilik

Ödem atmak için size önerdiğimiz gibi farklı diyetler vücudun hızlanması için büyük bir öneme sahiptir. Fakat kilo sorununun kalıcı olarak ortadan kaldırılması için sağlıklı beslenmenin süreklilik arz etmesi gerekecektir! Sağlıklı beslenme ile tam manası ile zıt bir hayat tarzı olan modern yaşam adeta insanları obez olmaya itiyor. Özellikle hızlı bir tempoya ayak uydurmak yemek yapmaktan meyve yemeye kadar birçok durumu bir lüks haline getirmiş durumda! Siz iş hayatınızda en azından bir süre yanınızda yemek getirmeye alışmalısınız. Başlangıç aşamasında her gün getirmeniz mümkün olmasa dahi her sağlıklı öğünün sizin için bir kar olduğunu da belirtmek gerekir! Özellikle erken kalkarak doyurucu bir kahvaltı ile güne başlamak sizin ilerleyen saatlerde çok daha az tatlı krizi ile yüz yüze gelmenizi sağlayacaktır. Omlet ya da haşlanmış yumurta hem ekonomik hem de erişilebilir alternatiflerdendir.

Karpuz diyeti kaç kilo verdirir?
Karpuz içerisinde bulunan % 2 lif ve % 92 su değeriyle vücudun tuz, toksinlerini atmanızı sağlayacaktır. Karpuz diyeti sayesine haftada en fazla 5 kilo vermeniz mümkündür. Diyetinizi sağlıklı ve sadık bir şekilde uygulayarak kısa zamanda ideal kilonuza kavuşabilirsiniz.
Karpuzun zararı var mı?
Karpuz % 6 şeker bulundurduğu için özellikle glikoz indeksi yüksek olan bünyeler için tavsiye edilmemektedir. Vücudunuzun ihtiyacı olan su ve şeker oranını iyi ayarlamanız, protein ve karbondioksit alarak da diyetinize devam etmeniz önerilmektedir. Eğer aşısı karpuz yiyerek diğer kriterleri dikkate almazsanız, karpuz diyeti zararlı olacaktır.
Sadece karpuz yiyerek zayıflanır mı?
Sadece karpuz yiyerek zayıflamanız mümkündür. Ancak midenizin zarar görmesi ve protein eksikliğinden bağışıklık sisteminizin düşmesine neden olabilirsiniz. Kahvaltıda bir dilim karpuz ve 1 dilim yağsız peynirle, kepek ekmeği tüketmeniz tavsiye edilir. Geriye kalan öğünlerde haşlama ve ızgara beyaz et, yumurta ve yoğurt tüketerek diyetinizi kontrol altına almalısınız.
Karpuz yağ yakar mı?
Karpuz yağ yakmamaktadır. Ancak karpuz diyeti sayesinde vücudunuzdaki tuz ve toksini dışarı atarak daha hızlı kilo vermenizi sağlayacak diyet uygulamasıyla hızlı kilo verebilirsiniz. Karpuz diyeti sayesinde haftada 5 kilo vermeniz mümkündür. Bol su tüketmeniz, yoğurt, yumurta ve peynir yiyerek de protein dengesini sağlamanız, metabolizmanızın hızlanmasında etkili olacaktır.

İlginizi Çekebilir;


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.