Faydalı Besinler

Keçiboynuzu Neye İyi Gelir?

Keçiboynuzu yaklaşık olarak 5-10 metre boyunda olan ve kuşun yapraklarını tutan, her mevsim yeşil olan, çiçekleri de yeşil renkte olan boynuz şeklinde meyvelerdir. Keçiboynuzu neye iyi gelir sorusuna cevap verilebilecek çok sayıda fayda olduğu için keçiboynuzu pek çok açıdan yararlı olacaktır.

Yaprakları sert olan bu bitki balgam söktürücüdür ve sıcak bölgelerde yetişir. A vitamini, B vitamini ve E vitaminine sahip olan keçiboynuzu farklı yararlı öğeler de içerir. Bitkinin içerisinde selüloz, fosfor, potasyum ve kalsiyum da vardır. Halk arasında Harnup olarak da bilinen keçiboynuzu, ballıboynuz ya da carob ve kaluş olarak da bilinmektedir.

Keçiboynuzunun Yararları Nelerdir?

Bağışıklık sistemini güçlendiren keçiboynuzu, hastalıklara karşı büyük bir direnç sağladığı için önemlidir. Özellikle akciğer kanseri tedavisinde yardımcı tedavi şekli olarak hastalara keçiboynuzu yemeleri önerilir. Mide ve bağırsak hastalıklarına da iyi gelir. Balgam söktürücü özelliği ile öne çıkan keçi boynuzu, nefes darlığına ve bronşite bu nedenle iyi gelmektedir. Astıma karşı etkili olan bitki astım hastalarına iyi gelecektir. Osteoporoz rahatsızlığına sahip kişilerde de kalsiyum alımının sağlanması içim tüketilen keçi boynuzu kemik erimesi olan hastalara da bu nedenle iyi gelmektedir. Zengin bir lif kaynağı olan keçi boynuzu sindirimi rahatlattığı için kabızlık problemi olanlar rahatlıkla keçi boynuzu yiyebilir. Keçi boynuzu pekmezi de tüketebilirsiniz.

Keçiboynuzu neye iyi gelir sorusu için iyi geldiğini söyleyebileceğimiz özelliklerden biri de kemik ve zeka gelişimi için ideal olmasıdır. Şişmanlatıcı ve kan yapıcı olan keçiboynuzunu kilo almak isteyenler tüketebilir. Erkeklerde iktidarsızlık sorunu yaşayanlar keçiboynuzuyla sorunu çözebilir. Nefes darlığı ve bronşit tedavisinde de kullanılan keçiboynuzu özellikle çayı ile bu hastalara çok iyi gelmektedir.

Keçiboynuzu Pekmezi Nelere İyi Gelir? 

Keçiboynuzu pekmezi tansiyonu dengeleyen ve kandaki yağ oranını da düzene sokan bir besindir. Kolesterolün düşmesine yardımcı olan keçiboynuzu pekmezi kalp rahatsızlıkları için de tüketilebilir. Bağırsak ve karaciğer sorununuz varsa bu tip iç organlar için pekmezin çok faydalı olacağını söyleyebiliriz. Keçiboynuzu neye iyi gelirsorusu için bağırsak kurduna ve bağırsak parazitlerine de iyi geldiğini söyleyebiliriz. İçerisinde bulunan E vitamini sayesinde anemiyle mücadelede size yardımcı olan pekmez erkekler için prostat tedavisinde de kullanılacaktır.

Eğer fıtık olduysanız ve fizik tedavi görüyorsanız da her gün 100 gram kadar keçiboynuzu pekmezi tüketebilirsiniz. Kısırlık tedavisinde sperm arttırıcı olarak karşımıza çıkan keçiboynuzu sadece pekmez değil başka şekillerde de tüketilir. Örneğin şifalı bitkinin kuru yaprakları da kullanılabilir. 50 gram kuru yaprağı 1 litre suda kaynatabilirsiniz ve günde 4 bardak içebilirsiniz.

Keçiboynuzu Çayı Nasıl Kullanılır? 

Keçiboynuzu nasıl kullanılır diye merak ediyorsanız farklı şekillerde kullanabileceğinizi söyleyebiliriz. Çiğ olarak yiyebilir, yapraklarını kuru olarak kaynatabilir ya da keçiboynuzu pekmezini kullanabilirsiniz. Keçiboynuzunun meyvesinden ve çekirdeklerinden bile yararlanılabilir. Meyvelerini hem taze hem de kuru olarak kullanabilirsiniz. Keçiboynuzu çayı da aktarlardan alarak kullanabileceğiniz bitkiler arasındadır.

Keçiboynuzu çayını içmek için aktardan hazır alabileceğiniz gibi kendiniz de bu çayı hazırlayabilirsiniz. 8 adet seçtiğiniz şifalı bitkiyi güzel bir biçimde tıkamalısınız. Ardından küçük parçalara bölerek 15 dakika kaynamış suyun içerisine atmalısınız. 10 dakika kaynaştığınız keçiboynuzu suyunu içebilirsiniz. Evinizde dilerseniz keçiboynuzu kürü de yapabilirsiniz. Keçiboynuzunun faydaları arasında sayılabilecek o kadar çok yarar vardır ki, kimileri evlerinde sık sık kürünü de uygulamaktadır. Yarım litre suyun içerisine 15 adet keçiboynuzundan atarak yarım saat kaynatırsanız bu kürü 7 gün boyunca uygulayabilirsiniz. Bir ay boyunca uygulayacağınız zaman da sadece sabah ve akşam uygulamanız gerekir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı