Anasayfa / Faydalı Besinler / Kireçlenmeye İyi Gelen Bitkiler
Kireçlenmeye İyi Gelen Bitkiler
Kireçlenmeye İyi Gelen Bitkiler

Kireçlenmeye İyi Gelen Bitkiler

Kireçlenme bir diğer ismiyle tıpta Osteoartit olarak da bilinmektedir. Ekrem kireçlenmelerinde ağrı hissedilmektedir ve bu durum hastaları için oldukça rahatsız edicidir. Eklemleri meydana getiren kemikler bulunmaktadır ve bu kemiklerin yüzeyinde yer alan kıkırdak hasar görmüşse hareket etmek daha zor bir hale gelecektir. Bu problemle beraber ağrı da tipik belirtiler arasında yer alır. Kireçlenme sorunu için bazı bitkisel çözümler bulunmaktadır. Kireçlenmeye iyi gelen bitkiler nelerdir? Yazıda bu konu hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Kireçlenme Hangi Bölgelerde Daha Çok Görülür?

Kireçlenmeye neler iyi gelir? Kireçlenme aslında vücudun her yerinde oluşabilir ancak belli başlı bazı bölgelerde daha sıklıkla bu soruna rastlanmaktadır. Özellikle de boyun eklemi, diz eklemi, parmak eklemi, kalça ve bel eklemi görülür. Kireçlenme daha çok yaşlı insanlarda oluşur.

Kireçlenme için ağrı kesiciler, iltihabı kurutan bazı ilaçlar tedavi amaçlı olarak doktorlarca önerilmektedir. Daha ileri seviyede sorunlarda ise protez ameliyatları gerçekleştirilebilmektedir. Kireçlenme için ayrıca bitkisel çözümler de bulunmaktadır. Kireçlenmeye iyi gelen bitkiler ile sorunun verdiği rahatsızlıklar azaltılabilmektedir.

Kireçlenme için Bitkisel Çözümler

Kireçlenmeye iyi gelen yağlar ile kireçlenmeyi azaltacak bazı kürler yapılabilir. Klorsuz bir su bardağı su ile ve bir buçuk yemek kaşığı kadar çınar yaprağı ile hazırlanacak kür bunlardan bir tanesidir. Çınar yaprağının derin yırtıklı özellikte olması önemlidir. Suyu cezvede 10 dakika kadar kaynattıktan sonra çınar yaprağını ekleyip bir dakika daha kaynatmaya devam edebilirsiniz. Kürün etkili olması içinse mutlaka her seferinde taze biçimde tüketilmesi gerekir.

4-5 yaprak lahana ile de eklem kireçlenmelerinin verdiği huzursuzluğu azaltmak mümkündür. Lahanaları haşlayıp, örneğin diz kireçlenmesi için çözüm arıyorsanız dizinizin üzerine haşlanmış lahanaları streç ile sarıp bekleyebilirsiniz. Lahanaların yaklaşık bir saat kadar dizde kalması önemlidir. Kireçlenmeye iyi gelen bitkiler arasında lahana da ilk akla gelenlerden biridir.

Kireçlenmeye iyi gelecek bitkisel çözümler arasında üstünde 9 yazan bir bardak sirke, 2 adet çiğ yumurta ve 250 gram kadar tereyağı ile hazırlanan bir kür de bulunur. 2 adet çiğ yumurtanın üzerine 9 dereceli sirkenin ilave edilip sabaha kadar o şekilde bekletilmesi gerekmektedir. Yumurtanın katı bir su formuna gelmesi önemlidir. Bu aşamadan sonra tereyağ da eklenip kür krema haline getirilir. Kürü iyi bir şekilde karıştırmak gerekmektedir. Sorunlu bölgelere kireçlenmeye iyi gelen kremler kıvamındaki kürü streç bir filmle sarmalısınız. Üzerine pamuklu bez bağlanmalı ve sabah oluncaya kadar pamuklu bez bağlanmalıdır.

Aktarlardan alacağınız malzemeler ile rahatlıkla uygulanabilecek bir kür daha bulunmaktadır. Aktardan alacağınız 500 gram kadar çam iğneleri, bir tane güveç kabı, 250 gram kadar tereyağı ve alüminyum folyo bu kür için yeterli olacaktır. Çam iğneleri ve tereyağ kabın üzerine kat kat olacak şekilde dizilmelidir. Fırına koyarken üzerine alüminyum folyo ile kaplayın. Bu karışımın 2-3 saat boyunca pişmesi gerekmektedir. Sonrasında süzme işlemini yapıp, cam kaplar içerisine karışımı koyabilirsiniz. Kireç sorunu olan ve ağrıyan bölgelerinize sürün.

Kireçlenme için Egzersizler de Etkilidir!

Kireçlenmeye iyi gelen hareketler ile de problemi hafifletmek mümkün olmaktadır. Doktorlar kireçlenme sorunu yaşayan hastalara belli bir oranda ve şekilde spor yapmayı önermektedirler. 35-40 dakikalık yürüyüşler, bisiklete binmek, oturma pozisyonunda ağırlık kaldırmak gibi aktiviteler düzenli olarak yapılabildiğinde kireçlenme sorununa olumlu açıdan önemli bir katkı sağlamaktadır. Bunları yaparken eklemler üzerine çok yüklenmemek çok önemlidir. Asıl amaç eklemleri hareketsiz bırakmamaktır; aşırı yüklenmeler ters etki yaparak olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Bunlara da göz at

Evde Enerji Veren İçecek Hazırlama

Vücudumuzun çok büyük bir  kısmının su olduğunu düşünürsek sıvı tüketiminin çok önemli olduğunu anlayabilirsiniz. Hepimiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.