Anasayfa / Ne Nedir? / Kolestrol Nedir? 
Kolestrol Nedir? 

Kolestrol Nedir? 

Kısaca kan yağı olarak bahsedebileceğimiz kolestrol lipid adıyla da anılır. Vücut için oldukça gizli bir tehlike olduğunu söyleyebileceğimiz bu rahatsızlık damar sertliğini ortaya çıkaran nedenlerden biridir. Vücut için önemli bir yapı taşı olan kolestrol nedir sorusuna yanıt vermek için iyi kolestrol ve kötü kolestrol olarak, iki farklı türüne hakim olmak gerekir.

Kolestrol eksikliği fonksiyonların eksikliğine sebebiyet verirken kolesterolün fazla olması da damar tıkanıklığına neden olur. Vücudun tüm hücrelerinde bulunan bu kan yağı hayati fonksiyonları yerine getirmek için de önemlidir. Kolesterolün yükselmesi kan ve beyin damarlarında tahrip olmasına da neden olabilir. Kolestrol seviyesi kontrol altında tutulmalı ve sağlıklı bir hayat sürdürmek için doğru kolestrol seviyesini bilmelisiniz.

Kolestrol Vücutta Neden Çıkar?

Kolestrolü daha detaylı anlatacak olursak dolaşım sisteminde bulunan yağlı bir madde olduğunu söyleyebiliriz. Vücutta ortaya çıkmasının temeli aslında iki nedene dayanır. Kolestrol nedir ve vücutta neden çıkar gibi sorulara yanıt vermek için öncelikle bu iki sebebi ayrıntılı olarak bilmek gerekir.

İlk neden kişinin beslenme alışkanlığıdır. Eğer etin ve sütün tüketiminin bol olduğu bir beslenme alışkanlığınız varsa siz de yüksek kolestrol olma ihtimali de bir o kadar artacaktır. Bir diğer neden de karaciğer tarafından üretilen kolesteroldür.  Karaciğerin bir başka görevi de kolestrolü kan dolaşımı için salgılamaktır. Ancak vücutta ciddi oranda ortaya çıkan kolestrol sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Kolestrolün kan içerisinde hareket etmesini sağlayan etken lipoproteindir. Vücudumuzda da iki çeşit lipoprotein bulunur. İyi kolestrol olarak adlandırılan HDL ve kötü kolestrol olarak bilinen LDL.

Kötü Kolestrol LDL Nedir?

LDL karaciğerde üretilir ve kolesterolü vücuda kan yoluyla taşır. Ancak LDL sadece zararlı değildir ve yararları da vardır. Ancak vücutta fazla bulunursa ciddi zararları olduğu için tehlikeli olabilmektedir. LDL’nin negatif yönlerinin çok daha fazla olduğunu bilmeli ve kontrol altında tutmaya çalışmalısınız. Kalbe yeteri kadar kanın ulaşmasını engelleyen LDL, kalp ve damar tıkanıklıklarının da başrolündedir. Cerrahi müdahale sonucu açılan kalp tıkanıklığı kalp krizinin en belirgin nedenlerinden biridir. Yüksek kolestrol kalpte tromboza da neden olabilmektedir.

Kolestrol nedir ve ne gibi problemlere neden olur gibi sorular için bahsedebileceğimiz rahatsızlıklardan biri de kan pıhtılaşması ve akciğer problemleridir. Yüksek LDL seviyesini kontrol altına almak için vücuttaki tüm kolestrol değerlerinizi gösteren kan tahlilini size en yakın hastanede yaptırmanız gerekecektir.

Yüksek Kolestrol Belirtileri Nelerdir?

Yüksek kolesterolün insan için tehlikeli olmasını sağlayan en önemli etken belirtisinin olmamasıdır. Kötü kolestrol olarak da anılan bu rahatsızlık da hasta çoğu zaman problemini ciddi bir rahatsızlık geçirdiği zaman öğrenebilmektedir. Yani senelerce yüksel kolestrol seviyesinde hayatınızı sürdürseniz bile kalp ve damarla ilgili ciddi bir hastalık yaşamadıkça kolestrol seviyenizin normalden yüksek olduğunu anlayamayabilirsiniz. Bu da kalp krizi riski anlamında sizi büyük tehlikeye sokacak bir unsurdur.

Yüksek kolestrol kişiyi günlük hayatta hasta yapan ve hayat akışına müdahale eden bir rahatsızlık değildir. Belirtisi yok denecek kadar hafif olduğu için önemli olan rutin kontrolleri aksatmamak ve alınabilecek tüm önlemleri de almaktır. Eğer kolestrol cilt tabakasında toplandıysa o zaman el ve ayaklarda şişlikler olabilir. Bu kabarıklıklar genelde yağ bezesine çok benzer. Vücut kolesterolün % 75’ini kendisi üretir. Kalan % 25’i de dışarıdan alınan besinlerle sağlanır. Normal değerlerin ne olması gerektiğine bakacak olursak 70 kg ağırlığındaki birinin normal şartlarda 35 gram kolestrole sahip olması gerektiğini söyleyebiliriz.

Bunlara da göz at

Ms Hastalığı Nedir?

Ms hastalığı olarak bahsedebileceğimiz hastalık Mulitpl skleroz olarak da tıpta adı geçen oldukça ciddi bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.