Anasayfa / Genel Sağlık / Kontrollü Solunum Yararları?

Kontrollü Solunum Yararları?

Soluk alıp vermek canlıların yaşamlarını devam ettirebilmesi için yapmaları gereken en önemli faaliyettir. Solunum bölgesine alınan en ufak bir darbe bile kişinin can kaybı yaşamasına neden olabilir. Durum bu şekilde iken soluk alıp verme çalışmaları da önemini arttırmaktadır. İnsanın sadece vücuduna değil ruh sağlıklarına da iyi gelen soluk alıp verme egzersizleri birçok uzman doktor tarafından tedavi olarak önerilmektedir. İnsan sağlığı için en yararlı olan yöntem kontrollü bir şekilde nefes alıp vermektir. İnsanların sadece soluk alıp verme değil vücutlarının tüm alanlarının sağlıklı olmasına büyük önem vermeleri gerekmektedir.

Kontrollü Nefes Almanın Faydaları

Kontrollü solunum yapmanın ilk faydası stresi azaltmasıdır. Stresi azaltması da tabi ki stres kaynaklı tüm hastalıkların önlenmesini sağlamaktadır. Solunumun kontrollü olarak alınması aynı zamanda kişilerde çevresel farkındalığı arttırarak bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Çok eski zamanlarda beri kullanılan kontrollü solunum yöntemi tıbbın gelişimi ile birlikte artık bilimsel nedenlere bağlanabilmektedir. Ayrıca solunum kontrolü uykusuzluk, anksiyete, post travmatik stres, dikkat dağınıklığı ve depresyon gibi sorunları azaltmaktadır. Kişilerin solunum hızını bilinçli olarak düşürmesi beyine stres azaltması için emir göndermesini sağlamaktadır. Bu da insanların daha kaliteli yaşamalarını sağlamaktadır.

Solunum Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Tıb bilimi tarafından etkili olduğuna inanılan 3 farklı şekilde solunum egzersiz türü vardır. Bunlardan ilki olan uyumlu solunum da amaç 1 dakika da 5 defa soluk almaktır. Dik olarak oturulup arkaya yaslandıktan sonra her nefeste 5′ e kadar sayılır ve nefes tutulur. 1 dakika da 5 defa yapılmalıdır. İleri ki dönemlerde bu süre 15-20 dakikaya çıkarılmalıdır. İkinci yöntem ise stres giderme yöntemidir. Bu yöntem de yine dik bir şekilde oturulmalı ve her nefes alındığında öne doğru eğilerek ciğerler genişletilmelidir. Bu egzersiz günde 20 defa yapılmalıdır. En son yöntem ise enerji veren ha solunumudur. Bu yöntem dedik durulur dirsekler öne bükük ellerin içi tavana bakmalıdır. Her nefes alam işleminde haa diye bağırılması gerekir. Bu işlem günde 10-15 kez hızlı bir şekilde tekrarlanmalıdır.

Bunlara da göz at

Yaz Gribi Nasıl Geçer?

Grip hastalığının kış aylarına özgü bir problem olduğunu düşünmek sizi yaz gribine karşı korunmasız bırakabilir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.