Anasayfa / Cilt Bakımı / Kötü Ter Kokusunu Önlemek İçin Tavsiyeler

Kötü Ter Kokusunu Önlemek İçin Tavsiyeler

Yaz aylarının gelmesiyle beraber en çok şikayet edilen konulardan biri de ter kokusudur. Aslında bir sağlık problemi olarak da nitelendirebileceğimiz ter, toksinlerin vücuttan atılması için gereklidir. Fakat kimi zaman normalden fazla olan ter kokuya neden olurken, kalabalık ortamlarda da kişiyi zor durumda bırakabilir. Bu nedenle kötü ter kokusunu önlemek için tavsiyeler nelerdir diye bakmalı, doğal yöntemler ya da küçük önlemlerle ter kokusunu azaltmalısınız. Soğutma sistemi olarak görev yapan ter bezleri, sıcaklığın artmasıyla beraber görevini yerine getirerek vücuttaki toksinleri da atmaktadır. Ancak bunu yaparken oluşan kötü koku herkesin şikayet ettiği önemli bir sorun haline gelmiştir.

Ter Kokusunun Nedenleri Nelerdir?

Stres altındaysanız bu durum sizin terlemenize neden olacaktır. Kortizon hormonu salgılamaya başlayan vücut daha fazla terleyecektir. Bakteriler kuyafetlerinize karışacak ve bu da terleme esnasında kötü koku salgılanmasına neden olacaktır. Sentetik kıyafetleriniz de terlediğiniz zaman daha kötü bir koku yayılmasına neden olacaktır. Çünkü sentetik kumaş pamuklu gibi teri çekmeyecektir. Daha çlok terleten kumaşlar giymek istemiyorsanız pamuklu tercih etmeniz gerekir. Ter kokusunun nedenleri arasında parfümler de vardır. Antibakteriyel özelliği olmayan bazı parfümler koltuk altına sıkıldığı zaman bakterilerle birleşecek ve koltuk altı kokusunun aslında daha çok artmasına neden olacaktır.

Bazı ilaçların yan etkisi olarak kötü kokusu vardır. Kimyasallar kötü kokmanıza neden olabilir. Vitamin eksikliği de yetersiz beslenme sonucu ter kokusuna neden olacaktır. Magnezyum eksikliği nedeniyle koltuk altında kötü kokular oluşacağı için yetersiz beslenmemeli ve vitamin takviyesi yapmalısınız. Düşük karbonhidratlı diyetler uygulamanız sonucunda da ter kokusu oluşacaktır. Terinizdeki kötü kokudan şikayetçiyseniz diyetinize biraz daha karbonhidrat eklemeniz gerekecektir. Bazı tatlıların da ter kokusuna neden olduğu bilinmektedir. Çok şeker alımının neden olduğu bu ter kokusunu pek çok kişi bilmez. Baharatlı gıdalar da ter kokusu yapmaktadır. Kötü tuvalet alışlanlığına sahip olanlarda da ter kokusu gözlemlenir. Dışkınızı ya da idrarınızı uzun süre tutarsanız sindirim sistemi toksinleri gözenekler vasıtasıyla atmaya çalışacak ve bu da çok kötü bir kokuya neden olacaktır.

Ter Kokusunu Önlemek İçin Neler Yapmak Gerekir?

Ter kokusunu gidermek için doğal yöntemler uygulayabileceğiniz gibi daha dikkatli de davranabilirsiniz. Genital bölgeniz ve koltuk altınızdaki kılları sık sık temizlemelisiniz. Düzenli banyo yapar ve temizliğinize özen gösterirseniz de ter kokunuzdan kurtulabilirsiniz. Polyester kıyafetler yerine pamuklu giyinmeye özen göstermeniz gerekir. Haftada bir kez koltuk altı bölgenizi antibakteriyel sabunlarla temizlemeniz gerekir. Ter kokusundan uzun süredir sorun yaşıyorsanız ve tedbirlerinize rağmen yetmiyorsa dahiliye doktoruna danışmanız gerekir.

Teri önlemek için günde 2,5 litre su içmeye de dikkat etmeniz gerekir. Bol su tüketmek ter kokusunu azaltacaktır. Ter kokusu için doğal yöntemlere gelecek olursak bunların başında karbonat gelir. Ter kokan yerinize karbonat sürerseniz kokuyu önleyebilirsiniz. Karbonat nemi emdiği gibi aynı zamanda bakterileri de ortadan kaldıracaktır. Elma sirkesi de vücut kokularını önler. Cildin ph seviyesini düşüren elma sirkesi bakteri üretmesine engel olur. Banyo yaptıktan sonra uygulayabileceğiniz yöntemlerden biri de baldır. Durulama suyuna bak ekleyerek bunu kol altı bölgenize uygulayabilirsiniz.

Kötü ter kokusunu önlemek için tavsiyeler almak istiyorsanız kendi deodorantınızı da oluşturabilirsiniz. Turp ve bal karıştırarak yapabileceğiniz bu karışımı her gün vücudunuza, kol altınıza sürebilirsiniz. Ancak yaptığınız parfümü buzdolabında saklamaya özen göstermelisiniz. Beyaz sirke de vücut kokuları için kullanılan etkili doğal çözümler arasında sayılabilir diyebiliriz.

Bunlara da göz at

Zayıflatan Bitki Çayları Hangileri?

Bitki çayları özellikle sağlıklı beslenmeye önem veren, spor yapan ve zayıflamak isteyen kişilerin sıklıkla gündeme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.