Ne Nedir?

Köygöçüren Mantarı Nedir?

Evcikkıran ya da ölüm meleği olarak da bilinen köygöçüren mantarı oldukça zehirli bir mantar türüdür. Amanitaceae familyasına ait olan köygöçüren mantarı ülkemizde yaşanan ağır zehirlenmelerin yüzde 90’ından sorumludur. Bahar ve yaz aylarında ormanlarda sıklıkla bu mantar türüyle karşılaşmak mümkündür.

Köygöçüren Mantarı Nasıl Zehirler?

Bu mantarın içeriğinde bulunan amanitin ve phalloidin maddeleri vücuda giriş yaptıktan 8 ya da 12 saat sonra ilk belirtilerini gösterir. 3 ya da 4 gün içerisinde ise böbrek ve karaciğerleri etkileyerek metabolizmayı yok eder. Sadece 20-25 gramı bir insanı öldürmeye yeten bu mantarın tedavisinde kullanılan etkili bir ilaç yoktur. 1994 yılının kasım ayında İstanbul’ da birçok insanın zehirlenmesine ve 20 kişinin yaşamını yitirmesine sebep olmuştur. Buna sebep olan durum ise mantar toplayıcılarının diğer zehirli olmayan mantarlarla köygöçüren mantarını karıştırmasıdır. Birbirlerine oldukça benzeyen bu mantarların bir parçası bile müdahale edilmez ise ölüme yol açabilmektedir.

Köygöçüren Mantarının Zehirleme Belirtileri Nelerdir?

Mide bulantısı, kusma ve karın ağrısı ilk etapta görülen belirtilerdir. Bu aşamada en yakın sağlık birimine başvurmak hayati önem taşır. 12-24 saat arasında bu belirtilerin yok olması zehirlenen kişinin korkusunu yenmesini sağlar. Ancak bu durum yalnızca zehrin ilerleme aşamasında vücudun verdiği bir tepkidir. Hastanın bu aşamada sağlık kuruluşuna başvurmuyor oluşu ölümlerin asıl sebebidir. Asıl belirtiler ve zehirleme süreci 2 ile 4 gün arasında ortaya çıkmaktadır. bu süreç en ölümcül süreçtir ve hastada sarılık, böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği ve kanamalar görülür.

Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Genel olarak yoğun bakım ünitesi ve ilaç tedavisi uygulanır. Ancak kanamanın yoğun şekilde yaşandığı bazı durumlarda bu yöntemler yeterli olmayabilir. Bu durumda karaciğer transplantasyonu uygulanmaktadır. Bu hastanın hayatını kurtarmak adına uygulanabilecek son tedavi seçeneğidir.

Köygöçüren Mantarı Zehirli midir?

Latince ismi “amanita phalloides” olan, evcikkıran ya da ölüm meleği olarakta bilinen köygöçüren mantarı genellikle sonbahar ve yaz mevsimi başlangıcında, ormanlıklarda sıklıkla ortaya çıkan çok zehirli bir mantar türüdür. Ülkemizde mantar zehirlenmelerinin %90’ını bu mantar oluşturmaktadır. Bileşiğinde bulunan amanitin ve phalloidin maddeleri sindirildikten 8 ila 12 saat sonra etkileri baş göstermektedir.

Bu maddeler karaciğer ve böbreklere büyük zarar verir ve metabolizmayı bozarak yok eder. Sadece 20-25 gramının bir insanı öldürmesinin yeteceği köy göçüren mantarının zehrine karşı henüz bir ilaç geliştirilmemiştir. Mantarın tüketilmesinden sonra 4 ila 48 saat içerisinde zehirlenme etkileri görülmeye başlar. Bu süre çok kritiktir. Bu süre zarfında hemen tıbbi müdahalede bulunulması gerekir.

Zehirlenme Belirtileri

Mide bulantısı ile başlayıp, kusma ve ishalle devam eden semptomlar görülür. Bu süreçten 12 ila 24 saat içerisinde bu şikâyetler azalır ve zehir maruz kalan kişiler sürecin sona erdiğini zanneder. Ancak, mantarın tüketilmesinden 2 ile 4 gün içinde zehir sinsi bir şekilde etkilerine devam eder. Karaciğer yetmezliği ve buna bağlı olarak sarılık, böbrek yetmezliği ve kanamalar görülür ve asıl ölümcül süreç başlamıştır.

Zehirli Mantardan Nasıl Korunabilir

Mantarların birçok çeşidinin olduğu ve bunların büyük bir kısmının da zehirli olduğu düşünülürse, insanların kendi topladıklarını değil de, güvenilir, kontrollerden geçmiş sağlıklı ürünleri almaları ve tüketmeleri daha güvenli olur.

Mantarlardan Dolayı Zehirlenmelerde Ne Yapılmalıdır

Vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Eğer gidilemiyorsa 112 acil servise telefon edilmelidir.

Köygöçüren Mantar Zehirlenmesi Nasıl Tedavi Edilir

Yoğun bir ilaç tedavisi uygulandıktan sonra, eğer zehirlenen kişinin hayati tehlikesi halen devam ediyorsa karaciğer nakli uygulanması en doğru yöntemdir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı