Cilt Bakımı

Kuru Ciltler İçin Kürler

Kuru cildin hem avantajlara hem de dezavantajlara sahip olduğunu baştan belirtmek gerek. Örnek verecek olursak yağlı ciltlere göre kuru olan ciltlerde sivilce sorunları baş göstermez. Bunun gibi siyah noktaların da meydana gelmediği görülüyor. Daha sorunsuz gibi gözükse de aslında kuru cildin de dezavantajları mevcut durumda. Bu anlamda kuru ciltler için kürler ifade edilir. Soruna bağlı olarak cilt tipine uygun maske tariflerinden yola çıkılabilir. Kuru ciltler için önerilen doğal maskelerin pek çok faydası mevcut durumda. Başta bu cilt tipine sahip olanların şikayetlerinden söz edecek olursak;

  • Yağlı ciltlere göre daha hızlı kırışıklıkların baş gösterdiği açıktır.
  • Kırışıkların derinleşme hızının da fazla olduğunu belirtmek gerek.
  • Ciltte kimi zaman pul pul dökülmeler de meydana geliyor.
  • Kısa sürede tahriş oldukları da ifade edilmekte.
  • Son olarak güneş ışınlarından kaynaklı kızarıklık sorunları da dikkat çekiyor.

Kuru Cilde Özel Nemlendirici Maskeler Nelerdir?

Kuru cilt tipping sahip olan kişilerin düzenli olarak nemlendirici kullanmaları gerekmekte. Özellikle de erken yaşlanma sorunlarına yönelik nemlendiriciler bir hayli önem arz ediyor. Kozmetik markalardan harekete geçmek yerine doğal yöntemlere başvurabilirsiniz. Bunun için besin değerleri temel alınarak çeşitli kürler öneriliyor. Aralarında dikkat çeken nemlendirici kürlerden bir tanesini söyleyecek olursak;

-Maske Hazırlama; 1 orta boy kadar muzun kase içerisinde iyice ezilmesi gerekmekte. Arkasından 1 tatlı kaşığı kadar da yoğurt ilave etmelisiniz. Son olarak da 3 çay kaşığı bal ekleyerek karıştırabilirsiniz.

-Maske Uygulaması; Karışım hazırlandıktan sonra uygulamalar için cildin temizlenmesi önemlidir. Temiz cilde parmak uçlarınızla uygulamanız esas alınmakta. Sadece 15 dakikaya kadar bekletmeniz yeterli olacaktır. Devamında ise su yardımı ile durulamalara geçerek maskeyi tamamlayabilirsiniz.

Evde Hazırlanan Kuru Cilt Maskeleri Hangileri?

Evde birkaç dakikanızı ayırarak maskelerinizi hazırlayabilirsiniz. Sonrasında düzenli uygulamalar ile cildin nemlenmesi ve kırışıkların önüne geçilmesi mümkün. Örnek verecek olursak yine muz ile yoğurt karışımından ayrı bir maske hazırlığına geçilebilir. Bu sefer 2 tane muz, 1 kaşık bal ve yarım bardak yoğurt ilavesi ile karışım hazırlanmalıdır. 20 dakika kadar da bekletilen kürün durulama işlemine geçilebilir.

Yoğurt ile yapılan bir diğer kür için gül suyu kullanılmakta. 1 yemek kaşığı yoğurt içerisine 2 yemek kaşığı kadar gül suyu eklenmesi gerekiyor. 2 yemek kaşığı kadar da bal içeriyor. Son olarak varsa 1 kase gül yapraklarının dahi ilave edilmesi daha faydalı olacaktır. Karışım yüze uygulandıktan sonra maksimum 20 dakika kadar bekletilmeli. Yine nemlendirici etkisinden dolayı sıklıkla tercih edilen kürler arasında da olduğu açıktır. Haftada 2 ya da 3 kere uygulamalarına gidilmesi halinde sonuç almanız uzun sürmeyecektir.

Kuru Ciltler İçin Kahve Maskesi Nasıl Yapılır?

Kahvenin cilde dost besinler içerdiği ifade ediliyor. Bunun için de pek çok doğal maske içerisinde yerini alması söz konusudur. Örneğin kuru cilt maskelerinde de sıklıkla rastlanıyor. Şöyle ki cildin nem kazanmasına yönelik kahvelerin ilave edildiği açıktır. Bunun için 2 yemek kaşığı kadar taze kahve kullanılması gerekiyor. Arkasından 2 yemek kaşığı kakao geliyor. 3 yemek kaşığı kadar ise süt eklemelisiniz. Son olarak 1 yemek kaşığı bal ile karışım tamamlanmış olacaktır.

Karışım hazırlandıktan sonra yüzünüze sürebilirsiniz. Göz çevresinden uzak tutarak maskeyi sürmeniz gerekmekte. Bu sefer yarım saate kadar maskenin kalması gerektiğini söylemeliyiz. Akabinde durulama aşamalarına geçilebilir. Kuru cilt sorunlarında başı çeken nem için bu kürden harekete geçilebilir. Kuru ciltler için kürler saymakla bitmiyor. Örneğin;

  • Zerdaçal kürü
  • Çikolota maskesi
  • Avocado kürü
  • Yumurta maskesi
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı