Faydalı Besinler

Kuru Kayısı Faydaları Nelerdir?

Meyveler hayatınızda mutlaka olmalıdır. Gün içinde tüketilmeli, özellikle gelişim çağında olan çocuklarda bilhassa dikkat edilmelidir. İçerisindeki vitaminler kaybolmadan kuru olarak hem kendiniz hem de çocuklarınız tüketmelisiniz. Sadece kuru kayısı değil kuru meyvelerin her çeşidini tüketebilirsiniz. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışarak önerilen miktarda tüketmelisiniz.

Kuru Kayısı Nasıl Elde Edilir?

Bir ürünü güvenle tüketebilmek için önce nasıl yapıldığı bilinmelidir. Kuru kayısı farklı bir yöntem ile kurutularak vitaminlerin kaybolması engellenerek kurutulur. Zengin içerikli olan kuru kayısı kalsiyum, A vitamini, potasyum, C vitamini ve fosfor içerir. Vücudunuz için oldukça gerekli olan bu mineraller mutlaka düzenli olarak alınmalıdır.

Kuru Kayısının Zenginlikleri

Kuru kayısı sanıldığı gibi sadece bağırsaklara ve sindirim sistemine iyi gelmez. Demir deposu olması üzerine kansızlık hastalığına oldukça iyi gelmektedir. Hemoglobin dengeleyicidir. Güç ve enerji verir bu yüzden de ağır iş yapan kişilerin mutlaka tüketilmesi önerilir. Bir bilinmeyen fakat mutlaka öğrenilmesi gereken bir bilgi de doğal bir ateş düşürücü özelliği olmasıdır. Tabi ki sadece kayısı olarak tüketmek değil, bal sürülüp su dolu bardağın içerisine atıp karıştırmalısınız. Sonrasında bu suyu içmeniz ile ateşiniz düşecektir. Nemlendirici özelliği de unutulmamalıdır. Kurumuş deri üzerine, kaşıntılara oldukça iyi gelmektedir. Hamile ya da hamile kalmak isteyen bayanlarda tedavi edici yöntem olarak bilinir. Kalp ritim bozukluğuna da çaredir. İçerisinde bulunan potasyum elektrolit içerir. Bu faydalı mineraller kalp ritmini düzenler.

Kuru Kayısının Bilinmeyen Yönleri

Kuru kayısının sayısız faydaları her yönü ile insan sağlığına katkısı unutulmamalıdır. Cildin beslenmesinde fayda sağlarken aynı zamanda pürüzsüzleştirir. Püre haline getirdiğiniz kuru kayısıyı cildinize minik parçalar halinde uygulayabilirsiniz. Kas sistemi ve gelişiminde de faydalıdır. Kan koyulaştırıcı özelliği de bulunmaktadır. Kuru kayısı tüketmeniz kanınızın koyulaşmasını, yaralanma halinde fazla kan kaybına neden olacaktır. Astımı da tedavi edici yönü unutulmamalıdır. Kuru kayısı oldukça faydalı olmasına rağmen aşırıya da kaçılmamalıdır. Fazla tüketilmesi halinde ishal ve vücutta fazla su kaybına neden olabilmektedir. Sağlığınızı düşünerek kontrollü ve güvenli yerlerden temin ederek tüketmelisiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı