Anasayfa / Faydalı Besinler / Kuzu Kulağı Otunun Faydaları
kuzu kulağı
kuzu kulağı

Kuzu Kulağı Otunun Faydaları

Kuzukulağı otu ekşi olmasından dolayı birçok bölgede ekşi ot olarak da bilinmektedir. Yetiştiği yerlerde oldukça verimli ve bol miktarda bulunmaktadır. Kuzukulağı otunun yetiştiği mevsimler ilkbahar ve sonbahar mevsimleridir. Kuzukulağı otu gelişme ve büyüme sırasında oldukça verimli olan otlardandır.

Kuzukulağı Otu İle Yapılabilecekler

Kuzukulağı çok farklı şekillerde tüketilebilmektedir. Olduğu gibi yeşillik olarak salatalara katılarak değerlendirilebilmektedir. Ayrıca sade olarak da yenilebilmektedir. Ekşi olduğu için tüketen çoğu kişi için farklı bir tadı bulunmaktadır. Kuzukulağı otunun yemeği de yapılabilmektedir. Çay olarak da tüketilebilen bir ottur. Kuzukulağının kökleri çay yapımında kullanılabilmektedir. Oldukça faydalıdır. Börek yapımında kullanılmak için de iyi bir alternatiftir. Çorbalara katıldığında besin değerini arttırmaktadır. Bazı hastalıkların tedavisinde kuzukulağı karışım haline getirilerek kullanılabilmektedir.

Kuzukulağı Tüketiminin Vücuttaki Faydalı Etkileri Nelerdir?

Kuzukulağı otu vücutsal anlamda yaşanan birçok sıkıntıya ve rahatsızlığı deva olmaktadır. Aslında tüketim şekillerinin de oldukça seçenekli ve bol olması bu ottan sağlanabilecek faydaları daha da artırmaktadır. Çay yapılarak içildiğinde idrar yolu rahatsızlıklarında faydalı olmaktadır. Özellikle vücut için önemli olan vitaminlerden C vitamininin yüksek miktarda bulunması tüketmek için iyi bir sebeptir. Bağırsak sıkıntılarını gidermektedir. İdrar söktürücü özelliği bulunmaktadır. Deri hastalıklarında tedavi yöntemi olarak kullanılabilmektedir. Özellikle egzamada oldukça etkilidir. Kuzukulağından yapılan karışım çıban tedavisinde kullanılmaktadır. Halsiz, yorgun ve kendini kötü hisseden kişilere enerji sağlamaktadır. Vücuttaki susuzluğu önlemektedir.

Kuzu Kulağı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kuzukulağı otunun kullanımında bazı hastalıkları yaşayan kişilerin oldukça dikkat etmesi gerekmektedir. Özellikle gut, böbrek hastalığı ve romatizmal hastalıkları yaşayan kişilerde kullanımında sıkıntı yaşanabilmektedir. Kuzukulağı içerisinde bulunan asit etkisine bağlı olarak böbreklerde taş oluşumuna neden olabilmektedir. Bu tarz hastalıkları yaşayan kişilerin kullanmaması gereklidir.

Bunlara da göz at

Evde Enerji Veren İçecek Hazırlama

Vücudumuzun çok büyük bir  kısmının su olduğunu düşünürsek sıvı tüketiminin çok önemli olduğunu anlayabilirsiniz. Hepimiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.