Doğal Sağlık

Lenf Bezlerine İyi Gelen Yiyecekler | Lenf Bezlerinin İnmesi İçin Ne Yapılmalı?

14.01.2021
255
Lenf Bezlerine İyi Gelen Yiyecekler | Lenf Bezlerinin İnmesi İçin Ne Yapılmalı?

Lenfatik sistem sadece fazla sıvıların vücuttan atılmasında değil, aynı zamanda toksinlerin atılımını desteklemede de rol oynar. Halsiz lenf dolaşımı, selülit ve sinüs enfeksiyonlarından yorgunluğa, sindirim problemlerine, kas şişmesine ve kramplara kadar bir dizi hoş olmayan sağlık sorununa yol açabilir. Fakat lenf bezlerine iyi gelen yiyecekler bunları önlemede oldukça etkilidir.

Düzenli egzersiz, tembel lenfatik sistem için tercih edilen tedavi olmaya devam etse de, diyet de oldukça önemli rol oynar, çünkü bazı gıdalar lenflerin durgunlaşmasına neden olabilir ve vücuttaki toksinlerin birikmesini destekleyerek enfeksiyon riskini artırabilir. Kaçınılması gereken gıdaların listesi, şeker ve tuz bakımından zengin tüm ürünleri, yapay tatlandırıcılarla hazırlananları, aynı zamanda rafine edilmiş tahılları, etleri, koruyucuları olan yiyecekleri, unlu mamulleri ve kurabiyeleri içerir.

Bunlardan bazıları mutlaka sağlıksız değildir, ancak sindirimi zor ya da kan şekeri seviyelerini değiştirme ve sindirim sistemi içindeki bakteri ve düşmanca mikroorganizmaların büyümesini destekleme olasılıkları yüksektir. Öte yandan, lif bakımından zengin gıdalar ve hafif bir diüretik etkiye sahip olanlar, aşırı sıvı tutma ve zayıf lenfatik drenaj ile mücadele eden insanlar için yararlı kabul edilir.

Lenf bezlerine iyi gelen şeyler aşağıdaki listede detaylıca belirtilmiştir.

Kahverengi Pirinç

Kahverengi pirinç, dokulardan fazla suyun giderilmesinde ve bacakların şişmesini hafifletmede etkili olduğu düşünülen iyi bir B6 vitamini kaynağıdır. Ayaklarınız günün sonunda şişmiş ve ağrılı halde ise, sık sık şişmiş gözlerle uyanıyorsanız, beyaz pirinç ve makarnayı kahverengi pirinçle değiştirmeyi deneyin. Lenf bezlerine ne iyi gelir sorusunun ilk cevabı kahverengi pirinçtir.

 • Günde 2 kahve fincanı tüketmek uygundur.
 • Bol su tüketerek liflerin kolayca dağılmasını sağlayabilirsiniz.

 Kayısı

Kayısı lenfatik drenajı uyarmak için iyi olmasının nedenlerinden biri, lenf dolaşımını desteklediği ve vücutta çok fazla sodyum olduğunda iç dengeyi koruduğu düşünülen mineral olan potasyum içermesidir. Çok fazla tuzlu yiyecek tüketmeye eğilimliyseniz, alımınızı azaltın ve muz, hurma, kuru üzüm, ıspanak ve Lima fasulyesi gibi potasyum açısından zengin daha fazla meyve ve sebze eklemeye çalışın. Yukarıda yer alan meyveler lenf bezlerine iyi gelen yiyecekler arasında en etkili olanlardan bir kaçıdır.

Bu gruptaki yapraklı sebzeler, güçlü temizleme özelliklerine sahip olan ve aynı zamanda “yeşil kan” olarak da adlandırılan klorofil bakımından zengindir. Ispanak, lahana, şalgam yeşillikleri, brokoli, hardal yeşillikleri ve Karahindiba yaprakları lenf ve kan dolaşımını uyarmak, fazla suyun giderilmesini hızlandırmak için mükemmeldir.

 • Yapraklı sebzelerin çoğu tüketildikten sonra suya dönüştüğü için istendiği kadar tüketilebilir.
 • Bol limon ve zeytinyağı ile salatalar için kullanıla uygundur.

Lenf Bezlerine İyi Gelen Yiyecekler; Tuzsuz Fındık

Tuzsuz fındık, yağda çözünen minerallerin ve vitaminlerin emiliminin yanı sıra gıda kalıntılarının vücuttan uzaklaştırılması için gerekli olan esansiyel yağ asitlerini sağlar. Lenfatik drenajı uyarmak için menünüze daha fazla fındık eklemeyi deneyin ve aynı zamanda yararlı oldukları için tohum alımını arttırmaktan korkmayın.

 • Brezilya fıstığı, badem, ceviz, kaju fıstığı ve hatta yer fıstığı tuzlanmadığı sürece bu amaç için mükemmeldir.
 • Bol su ile birlikte yenmesi önerilmektedir.

Avokado

Lenf bezlerine iyi gelen yiyecekler arasında avokado vardır. Yağ asitlerinin en iyi kaynağı avokadodur. Tuzlu tereyağını püre haline getirilmiş avokado ile değiştirebilir ve sabahları tuzlu et yerine bu meyveden daha fazla yemeyi deneyebilirsiniz.

 • Günde 1 adet tüketilmesi uygundur.
 • Salatalara ve sandviçlere eklenebilir.

Lenf Bezlerine İyi Gelen Yiyecekler; Sarımsak

En güçlü doğal antioksidanlardan biri olan sarımsak, bakterilere karşı savaşır, enfeksiyonları ve iltihapları önler. Kan dolaşımını iyileştirmek ve toksinleri vücuttan atmak için mükemmeldir ve ayrıca temizleme özelliklerine sahiptir. Menünüze daha sık sarımsak eklemek, daha güçlü bağışıklık sistemi ve daha iyi bir lenf bezi drenajı ile sonuçlanacaktır.

 • Yemeyi sevmeyenler sabahları çiğnemeden yutarak tüketebilir.
 • Fazla tüketmek tansiyon düşüklüğü yaratır.
 • Günde 3 adet yemek yeterli olacaktır.
Lenf sağlığı için neler yapmalıyız?
Lenf sağlığı için lenf bezlerine iyi gelen yiyecekler tüketilmeli. Burada lenf bezlerinin genel olarak durumuna göre doktor kontrolünde, belirli tüketilmesi önerilir. Ya da yan etki oluşturacak yiyecek ve içeceklerden sakınılması daha doğru olur. Bununla beraber alkol ve sigara tüketimine de kesinlikle son verilmeli.
Lenf sistemi nasıl çalışıyor?
Lenf sistemi lenf bezleri ve lenf sıvısı ile birlikte çalışma gösterir. Lenf sıvısı vücutta bulunan anallar arasında yer edinir. Lenf bezleri ise beyaz kan hücrelerini depolar. Beyaz kan hücreleri, istilacı olarak bulunan organizmaları yok eder. Lenf bezleri ise kontrol noktasıdır. Düzenli bir çalışma sistemi bulunur. Bu çalışma sisteminin daha sağlıklı bir şekilde işleyiş göstermesi için doğru beslenme önerilir.
Lenf bezi şişmesi nasıl tedavi edilir?
Lenf bezi şişmesi ile beraber enfeksiyon riski meydana gelir. Bakteri ve virüsle mücadele etmek için lenf bezinin inmesi sağlanmalıdır. Burada doktor kontrolüyle tıbbi bir müdahale gereklidir. Doktorunuz muayene sonrasında antibiyotik ve Antiviral ilaçlar yazar. Bu ilaçlar lenf bezi şişmesi adına, ağrı kesici bir etkiye sahiptir. İltihabın azaltılması adına da yardımcı olur.
Lenfomaya hangi bitki iyi gelir?
Lenfomaya, ev ortamında belirli bitkisel ürünler fazlası ile iyi gelir. Bu bitkisel ürünler düzenli olarak tüketilmeli. Çay şeklinde tüketilmesi de mümkündür. Zerdaçal çayı, Melisa çayı, papatya çayı içeriğindeki mineraller ile birlikte lenfomaya sağlığında bulunur. Ancak fazla kullanılmamasına dikkat edilmesi gerekir. Doktor önerisinde bir tüketim tercih edilmeli.

İlginizi Çekebilir;

Astıma İyi Gelen Yiyecekler | Astımın Düzelmesi İçin

Tiroid Bezine İyi Gelen Yiyecekler | Ne Yenmelidir?

Maydanoz Çayı Zayıflama | Maydanoz Çayı ile Kilo Verme

Covid-19 Geçirdikten Sonra

Fındık Yağı Saç Bakımı


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.