Doğal Sağlık

Makarna Diyeti | Makarna Diyeti Nedir?

24.02.2021
389
Makarna Diyeti | Makarna Diyeti Nedir?

Makarna Diyeti, makarna ağırlıklı ve karbonhidrat içerikli bir yöntem içerir. Sağlık açısından, kepekli makarna önerilir.

Makarna, İtalyancadan gelmektedir. ‘Maccheroni’ olan bu kelime düzleştirilmiş hamur anlamını taşımaktadır. Orta Çağ’dan bu yana sofraları süslediği tarihçiler tarafından tescillenmiştir. İtalya’da makarna çok kutsal bir besin olup, pasta şeklinde kullanılmaktadır. Onlar makarnaya düz şekilde makarna demektense, makarna çeşitlerinin adlarını telaffuz ederler: penne, spagetti, fetuccine…

Makarna diyeti nedir diye sorulursa, yüksek lif içeren bir uygulamadır denilebilir. Bu lifler hem midenizi rahatlatacaktır, hem de sizi tok tutacaktır.

Makarna Diyeti

Makarna Diyeti Nasıl Yapılır?

Makarna ile diyet nasıl yapılır denildiğinde, bir haftalık bir süreci kapsadığı söylenebilir. Bu süreçte aşağıdaki beslenme modeli tercih edilmelidir:

  • Makarna diyeti – 1. Gün

Sabah- 1 çay bardağı şekersiz çay, 1 yeşil elma, 1 küçük dilim az yağlı peynir

Öğlen- 1 kase yoğurt, 1 tabak yağsız makarna (peynir rendesi de olabilir.)

Akşam- 1 kase yağsız yoğurt, 200 gr. haşlanmış tavuk

  • Makarna diyeti – 2. Gün

Sabah- 1 çay bardağı şekersiz çay, 1 küçük dilim az yağlı peynir, 1 dilim kepek ekmeği, 1 meyve (elma, portakal, armut /mevsimine göre)

Öğlen- 1 kase yeşillik salatası, 1 tabak yağsız makarna

Akşam- 200 gr. ızgara tavuk, bir kase bol limonlu havuç salatası

  • Makarna diyeti – 3. Gün

Sabah- 1 fincan şekersiz çay yahut kahve, 8 adet yağsız zeytin, 1 dilim yağsız peynir, 1 dilim kepek ekmeği

Öğlen- 1 kase sebzeli salata, 1 tabak yağsız makarna

(tercihe göre, fesleğen sosu ya da domates sosu kullanılabilir.)

Akşam- 2 adet orta boy biftek, 1 kase salata, 1 tas yağsız yoğurt

  • Makarna diyeti – 4. Gün

Sabah- 2 dilim kepek ekmeği, 2 dilim yağsız peynir, 5 adet zeytin, 1 elma, 1 bardak şekersiz çay

Öğlen- 1 kase salata, 1 tabak sebzeli makarna, 1 bardak taze sıkılmış portakal suyu

Akşam- 200 gr. ızgara biftek, 1 kase havuç salatası, bol bol yeşillik, 1 tabak yağsız makarna

  • Diyet – 5. Gün

Sabah- 1 dilim kepek ekmeği, 2 bardak şekersiz çay, 1 dilim yağsız peynir, 8 adet tuzsuz zeytin

Öğlen- 1 kase yağsız yoğurt, 1 tabak salata, 1 tabak yağsız makarna

(peynir rendeli olabilir.)

Akşam-  2 adet orta boy balık, 1 kase salata, bir bardak taze sıkılmış limonata

  • Makarna diyeti – 6. Gün

Sabah- 1 tane elma, 1 dilim kepek ekmeği, 2 dilim yağsız peynir, 5 adet tuzsuz zeytin

Öğlen- 1 elma, 1 tabak yağsız makarna

Akşam- 1 kase yağsız yoğurt, 1 kase sebze çorbası, 1 tabak yağsız makarna

  • Makarna diyeti – 7. Gün

Sabah- Üç kayısı, bir avuç ceviz, 1 fincan şekersiz çay ya da kahve, 1 dilim kepek ekmeği, 1 dilim peynir

Öğlen- 1 tabak sebze çorbası, 1 tabak yağsız makarna

Akşam- 1 kase salata, 200 gr. ızgara tavuk

Makarna Diyeti

Makarna Diyetinin Faydaları

Makarna diyet, özellikle kepekli olan ürünlerle yapılırsa, B vitamini ve lif bakımından daha zengin bir içerik oluşturur.

Makarna diyeti aşamaları, yedi gün boyunca belirtilen maddeler dahilinde yerine getirilmelidir. Diyette, normal bir kahvaltı süreci, meyve-sebze ve et tüketimi de mevcuttur.

Makarna diyeti sağlıklı mı diye sorulduğunda, kesinlikle bunun geçerliliğinin olduğunu söyleyebiliriz. Nitekim, makarnanın içinde selenyum, bakır, fosfor yer aldığı gibi, bol miktarda demir de mevcuttur.

Ayrıca, makarna diyeti, herkesin uygulayabileceği kolaylıktadır.

Makarna ( Pasta) Diyeti Yapanlar

Pasta diyeti yapanlar, haftada üç kilo verdiklerini belirtmişlerdir. Ayrıca, bu diyetin onları enerjik hissettirdiğine dair de geri dönüşler sağlayanlar olmuştur. Sadece, makarnanın salçalı kullanılmasının sakıncaları üstüne yorumlar getirilmiştir. Çünkü, diyette sürekli yağlı, salçalı makarna kullanımının yanlışlığından da bahsedilmiştir. Diyetin bozulmaması gerektiğinin altı çizilmiştir; zira, alışkanlıklar yahut bir kereden bir şey olmaz mantığı makarna kullanımı konusunda insanları yanlışlığa da sevk etmektedir.

Pasta diyeti, günü gününe uygulandığında, kısa sürede hem enerji depolamanıza olanak veren, hem de forma girmenizi sağlayan bir diyettir. Makarnanın yağsız olmasına dikkat etmelisiniz. Tuz da kullanmazsanız daha hızlı işe yaramaya başlar. Makarnanın formu önemli değildir.

Makarna diyeti ile Kaç Kilo Verilir?
Makarna çoğu zaman zararlı olduğunu zannettiğimiz ancak diyetle uygulandığında faydalı ve hızlı kilo vermede etkili bir yiyecektir. Buğday makarnası kullanılarak, bir hafta sürdürmeniz gereken makarna diyetinde haftada 3 kilo verebilirsiniz. Yağsız ve haşlama yiyeceklerle birlikte buğday makarnası tüketmeniz ve mutlaka yoğurt yiyerek, her öğününüzde peynir ve yoğurtla devam etmeniz gerekmektedir.
Diyet yaparken makarna yenir mi?
Makarna içinde bulunan karbonhidrat değeri açısından vücudumuzun ihtiyacı olan birçok besini de barındırmaktadır. Ekmek olmayan diyet listelerinin bir numarası olan makarna, yağsız ve buğday unundan elde edilmiş olmalıdır. Makarna ile yoğurt tüketmeniz ve sade makarna ile diyetinizin diğer öğelerini bir araya getirmeniz de sakınca olmayacaktır.
Canan Karatay diyetinde makarna yenir mi?
Canan Karatay, pirinç ve makarnanın diyet için uygun olmadığını söylemektedir. Yemek öğünlerinde ekmek tüketmenin daha doğru olduğunu savunan Karatay diyetinde, makarna ve pirinç içinde bulunan şeker değeri nedeniyle vücuda zarar vermektedir. Canan Karatay diyetinde makarna bulunmamaktadır.
Diyette makarna ile ne yenir?
Makarna ile yapılan diyetlerde, haşlama tavuk, yoğurt ve bol yağsız salata önerilmektedir. Makarna bulunan öğünlerinizde bir kase yoğurt tüketmeniz, midenize ve bağırsaklarınıza iyi gelecektir. Öğle yemeklerinde tüketmeniz tavsiye edilen makarnanın, buğday makarnası olması ve özellikle yoğurtla tüketilmesi önerilmiştir.

İlginizi Çekebilir;


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.