Anasayfa / Ne Nedir? / Mercan Taşı Nedir?
mercan taşı
mercan taşı

Mercan Taşı Nedir?

Hayat ağacı ya da koral isimleri ile de bilinen mercan taşı yüzyıllar boyunca toprak altında kalan mercan popülerinin kireçlenmesi ve katılaşması sonucu ortaya çıkmaktadır. En az görülen kırmızı mercan taşı en sık talep görendir. Ticari amaçla pazara sunulan birçok beyaz mercan taşı bu sebeple kırmızıya boyanabilmektedir.

Yüzük, küpe, kolye gibi takı yapımında kullanılan bu taş şifalı taşlar arasında en bilineni ve önemlisidir. Birçok hastalığa iyi geldiği bilinen mercan taşı ruha sağladığı faydalar sebebiyle de sıkça tercih edilir. Afrika, Avusturya ve Japonya başta olmak üzere birçok ülkede çıkarılarak işlenir ve piyasaya sürülür. Kutsal kitap Kuran-ı Kerim’de adı geçer ve iyileştirici özelliğinden söz edilir.

Mercan Taşı Nerelerde Kullanılır?

Diğer şifalı taşlara nispeten doğada az bulunduğu için pahalı olan mercan taşı takı yapımı yanı sıra süs eşyası olarak da kullanılmaktadır. İşlenmemiş olarak sadece taş haliyle masalara ya da evlerin uygun köşelerine de bırakılabilir.

Mercan Taşının Özellikleri Nelerdir?

– Takı yapımı yanı sıra mücevher gibi pahalı ürünlerin süslemesinde de kullanılmaktadır.

– Gerçek mercan taşı parlatıldığında cam görünümü almaktadır

– Isı ve aside karşı aşırı duyarlı olduğu için insan vücudunda taşındığında renginde soluklaşma olabilir

– Derin sularda bulunan mercan taşı ağ yardımıyla çıkarılmaktadır.

Mercan Taşının Faydaları Nelerdir?

– Deri hastalığı olan sedef üzerinde iyileştirici etkileri saptanmıştır

– Negatif enerjiyi uzaklaştırma özelliğiyle sıklıkla bilinir

– Manevi güç, özgüven ve cesaret aşılar

– Sindirim sistemi bozuklukları ve kalp ritim bozukluklarına karşı iyileştirici özelliği vardır.

– Damarları güçlendirici bir özelliği olduğu bilinmektedir.

– Bazı inançlarda nazardan korunmak amacıyla da taşınmaktadır.

– Konsantrasyonu artırıcı gücü bulunmaktadır.

– Dalağın düzenli çalışmasını sağlar.

Mercan Taşı

Mercan taşı doğal taşlar arasında yer alan, doğada kendi kendine oluşan bir taştır. Uzun yıllar toprağın alt kısmında kalan mercanların kireçlenerek, doğal olarak kemirilip iskelet haline dönüştüğünde doğal mercan taşı elde edilebilir. Genellikle kırmızı renkli olarak bilinse de farklı ve daha uygun bütçeli renkleri de bulunuyor. Bulunması oldukça zor olduğu için, rezervler açıldığında kısa bir süre içerisinde tüketilir. Mercan taşlarının en önemlisi ve en zor bulunanı da kırmızı renge sahip olanlardır. Kırmızı renkli mercan rezervleri doğada oldukça az sayıda bulunur. Pek çok işlem görerek ticari amaç üzerinde durulur. Ayrıca şifalı olarak da bilinir ve bir çok hastalığa iyi gelir.

Mercan Taşının Özellikleri Nelerdir?

Mercan taşı doğal bir taş olması nedeniyle ilgi görür. Kuran-ı Kerim’de de yer alan ve kutsal kitap tarafından şifalı olduğu kanıtlanan bir taş niteliği taşır. En çok Afrika’da olmak üzere, Japonya, Avustralya ve daha pek çok ülke de rezervleri bulunup çıkarılır. Kırmızı renkli mercan taşının fiyatı diğerlerine oranla daha fazla olduğu için bazı kişiler tarafından beyaz renkli olanları kırmızıya boyanarak satışa sunulabilir. Bu durumda dikkatli davranılmalı ve mercan taşının nasıl anlaşılabileceği araştırılmalıdır. Parlatıldığı anda cam gibi şeffaf bir görünüme sahip olabilir. Mücevher ticari için önemli bir yere sahiptir. Isıya ve aside duyarlı olduğu için, kişiler üstlerinde taşıdıklarında renk atmaları ortaya çıkabilir.

Mercan Taşının Faydaları Nelerdir?

Sedef, kalp ve damar hastalıklarında iyileştirici bir özelliği bulunuyor. Dalak rahatsızlığı çekenlerin daha düzenli dalak çalışmasını sağlar. Ruhsal duygular için de, rahatlatıcı ve sinir yatıştırıcı etkisi bulunur. Pozitif enerji verme konusunda da kişilerin oldukça ihtiyacını görür. Nazardan koruyucu özelliği olduğu söylenmektedir.

Bunlara da göz at

Kolestrol Nedir? 

Kısaca kan yağı olarak bahsedebileceğimiz kolestrol lipid adıyla da anılır. Vücut için oldukça gizli bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.